Союзники України відкрили “полювання” на тіньовий флот Росії — деталі (ВІДЕО)

"Рудольф Самойлович", що пливе під прапором Багамських островів. Фото: gettyimages.com

13 червня Великобританія оголосила про широкомасштабні санкції щодо Російської Федерації. Уперше під обмежувальні заходи Лондона потрапили кораблі так званого тіньового флоту Росії та компанія “Ингосстрах” — один із провідних страховиків танкерів, які незаконно перевозять російську нафту та нафтопродукти. У списку санкцій і судна, що доставляли у РФ боєприпаси з Північної Кореї. Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон пообіцяв влаштувати полювання на тіньовий флот Росії, передає FREEДOM.

Росія нарощує експорт нафти за допомогою тіньового флоту. За словами експертів, оскільки в торгівлі бере участь дедалі більша кількість вантажовідправників і посередників, такі постачання складніше відстежити. У жовтні 2023 року Вашингтон запровадив санкції щодо майже 40 суден, які транспортували сировину за ціною, що перевищує встановлену межу в 60 дол. за барель. До списку потрапили танкери “Совкомфлота”, судна з Об’єднаних Арабських Еміратів і Туреччини. За оцінками західних чиновників, Російська Федерація витратила щонайменше 8 млрд дол. на посилення свого тіньового флоту.

“Росія інвестувала й продовжує інвестувати мільярди в нову судноплавну інфраструктуру, зокрема в нові судна, щоб працювати поза режимом цінового обмеження. Це допомагає: в іншому разі гроші, що йдуть на танкери, пішли б на танки”, — представник казначейства США з публікації агентства Reuters.

 Слідом за США, обмеження щодо Росії розширила Велика Британія. Загалом до санкційного списку було додано 50 нових позицій. Серед іншого — шість кораблів так званого тіньового російського флоту.

“Нам належить вистежити тіньовий флот, який незаконно перевозить російську нафту по всьому світу. Щоразу, коли ці танкери наближатимуться до італійського порту, я хочу бути впевненим, що вони будуть заблоковані. Ми покажемо Путіну, що повністю підтримуємо Україну: ми будемо ганятися за грошима, нафтою, ми зупинимо газ, ми зупинимо кораблі, ми зробимо все можливе, щоб зупинити російську військову машину та показати Путіну дурість його дій”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон в інтерв’ю Corriere della Sera.

Допомагати союзникам виявляти кораблі тіньового флоту Росії в Балтійському морі буде Польща. Як зазначили в Міністерстві закордонних справ Польщі, “хоча кількість суден оцінюється у кілька сотень, поки вдалося ідентифікувати лише деякі з них”.

“Під час засідання Ради країн Балтійського моря міністр Радослав Сікорський задекларував допомогу Польщі в ідентифікації кораблів тіньового флоту, що транспортують російську продукцію, в основному нафту, в обхід накладених санкцій”, — прокоментувало Міністерство закордонних справ Польщі в соціальній мережі Х.

Тіньовий флот потрібен Російській Федерації, щоб продавати енергоресурси за ціною, вищою за граничну, й відповідно — більше заробляти. За даними Lloyd’s List Intelligence, понад 630 танкерів — деякі з яких старші за 20 років — наразі залучені для перевезення російської та іранської нафти.

“Кораблі для цього флоту купували по всьому світу. І не дуже-то звертали увагу на те, в якому стані ці судна. Головне було купити, головне, щоб були необхідні потужності, необхідні обсяги”, — зазначив економічний експерт Ілля Несходовський.

За оцінками фінської прикордонної служби, після того, як Росія почала використовувати так званий тіньовий флот танкерів для обходу обмежень на експорт енергоресурсів, зріс ризик і великого розливу нафти в Балтійському морі. А у військово-морських силах Швеції наголосили — російський так званий тіньовий флот має і військову компоненту. Є документи, які підтверджують, що деякі з кораблів можуть використовувати для шпигунства, зокрема для сигнальної розвідки, тобто перехоплення комунікацій.

Читайте також: Чому питання про санкції проти “Росатома” залишається невирішеним, пояснив Пендзин

Прямий ефір