Союзники України обговорюють зняття обмеження на використання західної зброї: хто “за” та хто “проти” (ВІДЕО)

РСЗВ HIMARS. Фото: ukrinform.net

Союзники України обговорюють питання про використання Києвом західної зброї по території РФ, повідомляє FREEДОМ.

Російська армія змогла зайти в Харківську область через те, що Київ не міг бити по території Росії західним озброєнням. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю The New York Times. З тієї ж причини російська армія продовжує терористичні атаки на цивільні об’єкти в Україні. Щодня під ударами Харків: 25 травня російські авіабомби влучили в гіпермаркет.

“Ви бачили будівельний гіпермаркет — просто вбили людей, дітей. На шматки розірвані люди. Ти не можеш їм відповісти нічим, навіть ти вже бачиш точки, навіть від розвідок отримуєш мапи, супутникові знімки. Ти бачиш, де вони стоять, але не можеш їм відповісти. Мені здається, це несправедливо”, — заявив Зеленський.

Союзники Києва розуміють наслідки заборон на удари західною зброєю по Росії. Міністр оборони Швеції заявив, що Україна має право використовувати шведське озброєння для ураження цілей на території країни-агресора. Удари по військових об’єктах у РФ є частиною права України на самооборону, впевнений глава уряду Чехії Петр Фіала.

“Як країна, що зазнала нападу, Україна, безумовно, має повне право використовувати всі засоби захисту”, — сказав прем’єр-міністр Чехії, якого цитує інформаційне агентство DPA.

Уряди європейських держав узгодять позицію в тому, що стосується ударів ЗСУ по території Росії, пише агентство Bloomberg. До Брюсселя для участі в переговорах прибули міністри оборони країн Євросоюзу.

“Я щиро сподіваюся, що всі країни, у яких є кошти, дадуть дозвіл Україні, тому що не можна сказати, що це нормально, що Росія атакує з глибини території, а українці б’ються з однією рукою за спиною. Так що це ненормально. Тому я займаю тут дуже чітку позицію, що, звісно, Україна повинна мати всі можливості для захисту своєї країни і свого народу”, — сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

“Удари по території Росії я ніколи не виключала, тому що Україна веде війну, і вони захищають себе… Цілком розумно, що вони повинні завдавати ударів і всередині Росії. Тож, на мій погляд, це не має бути предметом обговорення”, — заявила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.

На зустрічі в Брюсселі був присутній і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він одним із перших закликав союзників України зняти обмеження на використання західної зброї. Як зазначає The Economist, звернення було насамперед адресоване США.

“Українцям буде дуже важко та складно захищатися, якщо вони не зможуть вразити військові цілі по той бік кордону. Це можуть бути ракетні установки. Це може бути артилерія, це можуть бути аеродроми, які використовуються для нападу на Україну. І якщо Київ не зможе вражати цілі, то, звичайно, йому буде набагато складніше захищатися… Деякі союзники не вводили обмежень на зброю, яку вони постачають. Я вважаю, що настав час розглянути ці питання у світлі розвитку війни, яка тепер фактично відбувається вздовж кордонів”, — сказав Столтенберг.

Німеччина, Італія та Бельгія виступають проти ударів по Росії західним озброєнням. Там побоюються можливої ескалації з боку Москви. Велика Британія, Нідерланди, Чехія, Швеція, Фінляндія, Польща, Литва та Латвія вважають інакше — вони за зняття обмежень. Головний донор України за обсягом військової допомоги — Сполучені Штати Америки — не підтримують удари по Росії західною зброєю. Хоча державний секретар США Ентоні Блінкен після візиту до Києва сказав, що Україна сама вирішує, як використовувати надане їй озброєння.

Читайте також: Україна може отримати дозвіл бити по території РФ західною зброєю раніше, ніж почнуться поставки F-16, — Лісний

Раніше верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що деякі країни-члени Європейського Союзу заявляють про готовність скасувати заборону на використання своєї зброї українською армією для ураження цілей на території Росії. 

Прямий ефір