Співпраця Росії та Північної Кореї переживала різні періоди й зазвичай сходила нанівець, коли переставала бути вигідною. Усі угоди та договори, які підписують РФ і КНДР, не мають дипломатичної ваги й використовуються для внутрішньої аудиторії як демонстрація зовнішньополітичної діяльності. Про це сьогодні, 18 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
“Російсько-північнокорейські відносини за всю історію переживали різні періоди. Періодично Росія користувалася своїми відносинами з Північною Кореєю. Були періоди, коли починалася активна співпраця й у сфері логістики, вони намагалися активізувати торгівлю. Але, як правило, це все зрештою сходило нанівець. У ті часи Росія ще не була ізольована від європейського ринку і були завжди вигідніші варіанти для співпраці, ніж КНДР. Раніше для Росії це була Європа, зараз для Росії це Китай”, — розповіла вона.
Можливості вільної торгівлі з КНДР обмежені, адже країна мало виробляє власних товарів. Здебільшого виробництво Північної Кореї розраховане на співпрацю з Китаєм.
“Співпраця з КНДР у плані вільної торгівлі дуже обмежена. Все, що вони виробляють, заточено на Китай. Пекін цим теж дуже активно користується і розглядає КНДР як буферну зону між китайським кордоном і південнокорейським, тому що на території Південної Кореї перебуває американський військовий контингент, а це загроза для Китаю”, — зазначила вона.
Союз Росії та КНДР не можна вважати стабільним і довгостроковим. Він триватиме доти, доки обидві сторони задовольнятимуть свої потреби.
“Росія, зі свого боку, буде підтримувати в міру можливості активну співпрацю з КНДР доти, доки це вигідно. Точно так само, як і КНДР зі свого боку реалізує хвилинні завдання. Однозначно важливе для Росії — це спонсорування і підтримка фронту. Для КНДР — це заповнення втрат у гуманітарній сфері. Це не довгостроковий союз двох країн, який зійде нанівець, тільки-но перестане бути актуальним на цю хвилину”, — сказала експертка.
Документи, підписані між РФ і КНДР, формальні й розраховані на внутрішню аудиторію.
“Що стосується Угоди про всеосяжне стратегічне партнерство — це не більше ніж просто гарне дипломатичне формулювання, яке суттєво не змінить фундаментально характер російсько-північнокорейських відносин, а просто буде гарна справді фраза для внутрішньої аудиторії, що і Росія, і Північна Корея не перебувають в ізоляції, а продовжують співпрацювати, і жоден тиск Заходу не чинить істотного впливу на них”, — констатувала Гриценко.
Читайте також: Озброєння, політичний тиск, ідеологія: цілі візиту Путіна в КНДР назвала Гриценко