Сотні російських солдатів здалися в полон ЗСУ через проєкт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими “Хочу жити”. На відміну від Росії, Україна виконує всі вимоги Женевських конвенцій щодо поводження з військовополоненими. А спостерігають за їх виконанням представники Міжнародного комітету Червоного Хреста та інших міжнародних організацій. Російське командування часто відмовляється надавати родичам російських військовослужбовців інформацію про їхніх близьких, які загинули або потрапили в полон на війні проти України, передає FREEДОМ.
У Telegram-каналі “Хочу жити” з’явився запис розмови російського військового. Денис перебував на Донецькому напрямку. Своєму другу він повідомив, що із 25 осіб у його підрозділі після штурму повернулися лише шестеро. За словами солдата, командири вже цілих два полки поклали, але просунутися так і не змогли, хоча російські пропагандисти розповідають про перемоги. Тіла загиблих російські військові не забирають, а знищують.
Російські військовослужбовці 51-го розвідувального батальйону “Пересвіт”, які втекли з поля бою, розповіли про масштабні втрати російської армії під Бахмутом. Вони стверджують, що їхній 3-й армійський корпус втратив до 80%в живої сили. Командування наполегливо відправляє особовий склад на самогубні штурми не лише без підтримки артилерії, а й без спорядження.
“Все, чим ми користуємось — автомати, РПГ, кулемети, — все це було знайдено, все це ми намародерили… Наприклад, людину з чужого підрозділу вбило, вона лежить з автоматом, а ти йдеш повз. Підібрав автомат, привіз його сюди — і все це йде новобранцям”, — із публікації у Telegram-каналі проєкту “Хочу жити”.
98% поранених на війні проти України російських військових змушують повернутись на поле бою.
Кіришев Артем із 25-ї бригади збройних сил Росії після поранення замість лікування та реабілітації отримав наказ іти в бій. А після відмови, його та ще трьох російських військовослужбовців командири відправили до так званої “ями”. Офіцери пообіцяли відправити поранених відмовників у “Шторм-Z”, тобто на забій. Кіришев написав скаргу до військової прокуратури. Він пише, що готовий сісти у в’язницю, але хоче залишитися живим.
9 січня 2024 року, у відповідь на постійні запити щодо пошуку зниклих безвісти російських військовослужбовців, які надходять до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україні розпочав роботу Єдиний центр пошуку військовослужбовців російської армії в Україні “Хочу знайти”. За перший місяць роботи гуманітарний проєкт отримав кілька тисяч заявок. 4 669 із них уже опрацьовано. 112 людей відшукали серед військовополонених. 29 із них вже повернулися до Росії в рамках обмінів.
“За двома заявками було ідентифіковано військовослужбовців, які у минулому побували в українському полоні та повернулися додому з обміну у 2022 та 2023 роках. Після повернення з полону їх знову відправили на війну, де вони й зникли безвісти. Також знайдено 12 загиблих військовослужбовців армії РФ, чиї тіла/останки було зібрано українськими пошуковими групами та попередньо ідентифіковано”, — з публікації в Telegram-каналі проєкту “Хочу знайти”.
Кремль прагне перекрити росіянам можливість відшукати своїх близьких. Роскомнадзор заблокував доступ до сайту проєкту “Хочу знайти” на території Росії. Залишити заявку на пошук зниклого безвісти російського військовослужбовця ви можете в Telegram-боті проєкту “Хочу знайти“. Це — єдиний центр пошуку військовослужбовців армії Росії в Україні. Він надає всю інформацію по людині, яка є в офіційних органів України.