Ані Грузія, ані Молдова в найкоротші терміни не можуть розв’язати проблеми з окупованими Росією територіями. І найраціональніший шлях для них — це комплексна масштабна перемога України над Росією. Про це сьогодні, 2 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Об’єктивно ми зараз бачимо, що ані Молдова, ані Грузія в найкоротші терміни не можуть і не будуть розв’язувати свої проблеми з непідконтрольними територіями, особливо з огляду на офіційну присутність російського військового контингенту там”, — сказав він.
За його словами, запас міцності у Молдови та Грузії зовсім не такий, як в України.
“Якщо щодо Києва Росія намагається впливати вже винятково армією, силовим шляхом, відкидаючи якісь дипломатичні ігри, то щодо Молдови, можливо, негативним сигналом для значної частини громадян буде навіть спроба Росії налякати Молдову якимись заявами, що підштовхують до ескалації”, — зазначив експерт.
На його думку, вочевидь, ця остання заява міністра закордонних справ Росії Лаврова була відповіддю на слова президента Молдови Санду про перегляд нейтрального статусу країни, можливо, щодо вступу до НАТО.
“Звичайно ж, Мая Санду цього не говорила, але зрозуміло, що перегляд нейтрального статусу передбачає повернення до цієї риторики. І Росія розуміє, що тут усе ще працюють механізми шантажу й агресивних ігор”, — сказав він.
Божко також нагадав, що Молдова ще нещодавно була залежна від електроенергії з окупованого Придністров’я — Придністровської ДРЕС. І Росія через різні газові контакти, як і в ситуації з Україною, примушувала Молдову до вимушеного нейтралітету довгі роки.
“Тому не варто думати, що ці країни самостійно можуть повернути зараз території силовим шляхом. Дійсно, найраціональніший якоюсь мірою шлях — це очікувати комплексної масштабної перемоги України над Росією, яка поставить у Росії питання про необхідність зміни курсу, щоб стосунки із Заходом були нормалізовані. А комплексна зміна курсу в Росії передбачатиме й поступки щодо окупованих територій Грузії та Молдови, як я бачу, так це розуміє керівництво цих двох країн. Однак проблема в тому, що і Грузія, і Молдова зараз не надто вкладаються в цю комплексну перемогу України, але ми повинні виходити ще з того, що можливості у них теж невеликі”, — підсумував Ярослав Божко.
Читайте також: РФ для більшості країн Чорноморського регіону не є партнером, а для Молдови несе справжню загрозу, — Герасимчук
Нагадаємо, 2 лютого міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Молдову хочуть перетворити “на чергову анти-Росію”. Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції Молдови відповіло, що заява Лаврова є частиною “вже відомої загрозливої риторики російської дипломатії”.