Київ та Софія домовилися активізувати розвиток інфраструктури та логістики, а також співпрацю в оборонній сфері. Про це стало відомо за підсумками зустрічі президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Болгарії Ніколая Денкова, інформує FREEДОМ.
Денков прибув до Києва 26 лютого, у день десятиліття незаконної анексії Росією Криму й Севастополя. Разом із ним відвідали українську столицю міністри юстиції, довкілля, енергетики, а також заступники міністрів оборони та закордонних справ.
На переговорах ішлося про посилення оборонного співробітництва, обговорювали питання, пов’язані з українськими біженцями в Болгарії та російською загрозою для Європи.
“Я хочу подякувати Болгарії за підтримку наших зусиль у Чорному морі щодо розширення торговельних потоків й відновлення нормального судноплавства. Це дуже важливо, що нам вдається навіть у такий непростий час, попри всі складнощі, забезпечувати нормальні економічні відносини. Ми домовилися з Болгарією побудувати логістику та інфраструктуру в нашому регіоні. Наша спільна повага до принципу добросусідства додасть економічного зростання нашим країнам”, — сказав президент України Володимир Зеленський.
У 2024 році Україна почала підписувати двосторонні угоди щодо гарантій безпеки. Серед підписантів: Сполучене Королівство, Німеччина, Італія та Канада. Затвердження подібного договору можливе і з Болгарією.
“Питання про підписання гарантій допомоги буде обговорено, буде проведено консультації, і ми ухвалимо рішення. Я хочу наголосити, що країна жодного дня не зупинялася у своїй допомозі Україні, і ми продовжимо нашу допомогу, незалежно від підписаних договорів, як у рамках спільних зусиль ЄС та НАТО, а також на підставі двосторонніх угод. Тому що допомога для України — це допомога для Європи і, зокрема, Болгарії”, — заявив прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков.
За словами експертів, цей візит має показати європейським країнам болгарську підтримку, оскільки ЄС хоче постачати снаряди Україні, вироблені на його території, й Софія може в цьому брати безпосередню участь. Також аналітики стверджують, що в деяких аспектах Болгарія є більш важливим партнером України, ніж це можна припустити.
“Я думаю, що Болгарія стала більшим партнером. Може, ми не завжди бачимо ці речі, тому що коли йдеться про постачання озброєнь, це не все відкрито. Вона нам дуже допомагала в ті часи, коли в нас не було можливості, наприклад, нам не встигли ще надати озброєння західні партнери, ну, а Болгарія або надавала безоплатно, або за гроші те, що вони виробляли, і це рятувало ситуацію в бою”, — розповіла експертка-балканістка, заступниця директора Українського незалежного центру політичних досліджень Марія Гелетій.
Окрім підтримки України на зовнішньополітичному рівні, Софія також бореться з російською присутністю всередині країни. Єдина болгарська атомна електростанція “Козлодуй” позбудеться російського палива, хоча дотепер використовувала лише його. Енергетики проведуть перше заправлення ядерним паливом зі США в травні цього року.
“Небезпеки зупинки енергоблока через відсутність палива немає. Усе йде за графіком. Очікується навіть візит парламентської делегації на завод із виробництва ядерного палива у Швеції, щоб на місці переконатися, що все йде за графіком”, — ідеться в публікації видання “24 години”.
Болгарія також готує поправки до Кримінального кодексу, які дозволять переслідувати кремлівський режим за агресивну війну проти України. Про це заявив міністр юстиції країни Атанас Славов. За його словами, це дуже важливо з огляду на велику кількість українських біженців у країні, які можуть давати свідчення. Крім того, у листопаді минулого року Болгарія підтримала формулу миру президента України Володимира Зеленського.
Читайте також: Україна і Болгарія домовилися активізувати розвиток інфраструктури та логістики в регіоні — деталі (ВІДЕО)