Бундесвер анонсував термінове постачання Україні 10 тис. снарядів. Передати їх Німеччина планує вже найближчим часом. Про це повідомив генерал Крістіан Фройдінг. За його словами, боєприпаси постачатимуть у три етапи. Партія із 10 тис. снарядів — це перший. Другий передбачає підтримку ініціативи Чехії із закупівлі снарядів за межами Європи. Берлін профінансує покупку 180 тис. боєприпасів. Україна отримає їх у другій половині року. І нарешті, третій етап стосується двосторонньої угоди Німеччини з третьою країною, яку Фройдінг відмовився називати, про постачання Україні ще 100 тис. снарядів приблизно з четвертого кварталу, повідомляє FREEДОМ.
Чехія виділить кошти на ініціативу країни щодо закупівлі боєприпасів для України. Про яку суму йдеться, в уряді не сказали. У лютому 2024 року Прага зобов’язалася знайти за межами ЄС та організувати закупівлю 800 тис. артилерійських снарядів для України. Фінансують перевезення країни-партнери. Наприкінці березня міністр закордонних справ Чехії заявив, що в рамках ініціативи Київ потенційно може отримати майже вдвічі більше запланованого — 1,5 млн снарядів.
“Для України дуже важливо, що вона знає, що за кілька тижнів чи місяців прибуде більше боєприпасів, і вона може адаптувати свою тактику до цього вже сьогодні. Ще раз хочу подякувати всім, хто приєднався до цієї ініціативи. І сьогодні чеський уряд зробив ще один крок у цьому напрямку”, — сказав прем’єр-міністр Чехії Петро Фіала.
Близько 20 країн уже висловили зацікавленість та готові приєднатися до чеської ініціативи. Останніми приєдналися Словенія та Ісландія. Любляна, за даними ЗМІ, перерахує 1 млн євро, а Рейк’явік — близько 2 млн євро. Окрім того, подвоїти свій внесок планує Польща. А Німеччина вже найближчими днями має намір передати Україні 10 тис. артилерійських боєприпасів з арсеналів Бундесверу.
“Зараз ми ухвалили рішення, які допоможуть забезпечити активізацію підтримки України з боку Європейського Союзу. По-перше, це те, про що ми домовилися: що зброя закуповуватиметься не лише в Європі, а й за її межами, зокрема, за європейські гроші. Я також вдячний насамперед тому, що це дало всім зрозуміти: ми не повинні просто закуповувати зброю тут, у Європі, але ми повинні мати ширший погляд”, — зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
У столиці Польщі відбулося перше засідання країн-учасниць коаліції бронетехніки на підтримку України. У її рамках створено чотири синдикати. На кожен покладено певні завдання:
- постачання озброєння та боєприпасів для західної бронетехніки;
- технічне обслуговування та ремонт західної бронетехніки;
- підготовка екіпажів та технічного персоналу;
- відпрацювання ефективної тактики застосування бронетехніки на полі бою.
“Метою коаліції бронетехніки є посилення броньованого щита Сил оборони України, спільними зусиллями підвищити здібності нашого війська у боротьбі з російським агресором, забезпечити ефективне функціонування, технічне обслуговування, ремонт зразків техніки та озброєння, наданих нам союзниками”, — сказав заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк.
25 березня до Вашингтона з нагоди 20-річчя приєднання до НАТО прибули міністри закордонних справ Латвії, Литви та Естонії. Зокрема, вони наголосили на важливості надання Україні зброї та необхідності американського лідерства у підтримці України.
“Нам належить спільними зусиллями протистояти цьому. І не лише засуджувати, а й зробити так, щоби це зло не поширювалося. Довгострокове стримування, а також довгострокова стратегія боротьби з агресивною Росією — це те, чого ми повинні прагнути, і лише за допомогою демократичних країн та країн-однодумців ми можемо зробити світ безпечнішим”, — заявив міністр закордонних справ Латвії Кріш’яніс Каріньш.
У Ризі планують продати з аукціону Будинок Москви, який раніше належав Росії та націоналізований. Виторг передадуть на підтримку України. За даними Державної земельної служби Латвії, ціна ділянки становить 517 тис. євро, а будівлі — понад 2 млн євро. Також Адміністративна рада Банку розвитку Ради Європи затвердила проєкт “НОМЕ. Компенсація за знищене майно”, що передбачає надання Україні кредиту у розмірі 100 млн євро.
“Коли ми говоримо про 100 млн євро в кредит, то в рамках цього проєкту передбачається надання цієї компенсації близько 2 тис. сертифікатів на житло. Як оцінюють органи України — це дозволить забезпечити, як мінімум 5 700 українцям компенсацію за втрачене житло. Цей проєкт — демонстрація того, що Європа вкладається”, — наголосив кандидат економічних наук, головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.
Також стало відомо, що Реєстр збитків внаслідок російської агресії почне приймати заявки вже 2 квітня. Він буде відкритий для подання заяв, доказів та пов’язаної з цим інформації. Історичне відкриття відбудеться у Гаазі в рамках міністерської конференції “Відновлення справедливості для України” у присутності керівників міжнародних організацій та топчиновників із понад 60 держав.
Читайте також: Як країни НАТО готуються до потенційної війни з Росією — деталі (ВІДЕО)