“Смішні” провокації: навіщо РФ атакує ЗАЕС, пояснили експерти

Запорізька АЕС. Фото: ukrinform.ua

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 9 квітня повідомило про атаку безпілотника на навчальний центр окупованої росіянами Запорізької атомної станції (ЗАЕС). Це вже другий випадок атаки дронів по ЗАЕС з осені 2022 року.

До цього, 7 квітня, один з енергоблоків Запорізької атомної станції (ЗАЕС) зазнав трьох ударів від прямих влучень.

Подробиці провокації на ЗАЕС і заяви сторін

У МАГАТЕ наголошують, уперше з листопада 2022 року найбільша атомна електростанція в Європі була прямою ціллю військових дій.

Удар по навчальному центру не ніс прямої загрози ядерній безпеці, “але останній інцидент знову підкреслює надзвичайно серйозну ситуацію”, заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

На три влучання по ЗАЕС раніше він відреагував так:

“Уперше з листопада 2022 року і після того, як я виклав 5 основних принципів уникнення серйозної ядерної аварії з радіологічними наслідками, ISAMZ (Місія МАГАТЕ в Запоріжжі, — ред.) підтвердив, що відбулося щонайменше три прямі влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора. Цього не повинно відбуватися”.

Він додав, що ніхто не може отримати жодної військової чи політичної переваги від нападів на ядерні об’єкти і закликав військових, які ухвалюють рішення, утриматися від будь-яких дій, що порушують базові принципи захисту ядерних об’єктів.

Водночас ані сам Гроссі, ані загалом МАГАТЕ, чиї експерти в неділю, 7 квітня, повідомили про фізичний вплив атаки дронів на один із шести енергоблоків атомної станції, не повідомляють, яка сторона завдала ударів.

Україна продовжує дотримуватися норм і правил, міжнародних конвенцій і законодавства, не атакуючи об’єкти критичної інфраструктури. Про це заявила начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.

“Те, що іноземні експерти констатують факт, не називаючи нікого, це знову досить серйозний сигнал про те, що вони намагаються тримати максимальний нейтралітет. Очевидно, що міжнародна організація засуджує будь-який прояв агресії щодо об’єкта критичної інфраструктури. Однак саме Україна дотримується цих правил і ніколи собі такого не дозволяла. Тому Україна не причетна до таких провокацій. Однозначно, авторство їх зрозуміле всім”, — сказала вона.

Головне управління розвідки Міноборони України у своєму коментарі щодо ситуації на ЗАЕС заперечує причетність України до збройних провокацій на станції.

“Після захоплення неодноразово територія Запорізької атомної станції саме з боку російських загарбників перетворювалася на поле для провокацій. Зафіксовано, зокрема, запуски безпілотників російськими окупантами з території ЗАЕС. Це відбувається і по сьогоднішній день. Зафіксовано мінометні обстріли з території станції, що категорично заборонено, а також застосування реактивних систем залпового вогню, мінування території станції, розміщення на ядерному об’єкті збройних сил окупантів, зокрема важкої військової техніки”, — заявив представник ГУР МО України Андрій Юсов в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він наголосив, що Росія повинна вивести війська з усіх об’єктів ЗАЕС, адже це дасть змогу відновити дотримання всіх необхідних міжнародних норм і контролю над важливим об’єктом атомної енергетики. А те, що сталося, — чергова провокація РФ.

“Безумовно, Україна цього не робить. Для неї немає сенсу це робити. Сили безпеки і оборони до подібного роду провокацій на ядерному об’єкті не причетні. Для завдання будь-якого удару по території станції, тим паче смішним дроном, осколки якого вони нібито показали, немає жодного ні військового, ні будь-якого іншого сенсу. Єдина мета цієї провокації — це пропагандистська істерія з боку так званої РФ”, — сказав Юсов.

Він нагадав, що всі технологічні процеси на ЗАЕС досить добре захищені. Цим користуються окупанти.

“Провокація з цим дроном на технологічний процес і на ядерну безпеку не вплине. Насправді це дуже нерозумна і небезпечна логіка противника. І, безумовно, світ має реагувати відповідним чином”, — констатував представник ГУР.

За даними МАГАТЕ, наразі немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на майданчику атомної станції.

Сполучені Штати Америки закликали Росію повернути Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) під контроль України та утримуватися від дій, які можуть призвести до ядерного інциденту на станції. Представник Державного департаменту США Метью Міллер акцентував, що Росія веде дуже небезпечну гру на ЗАЕС.

“Ви вже чули від нас, що Росія веде дуже небезпечну гру, захопивши атомну електростанцію в Україні, яка є найбільшою в Європі. Те, що вони це зробили, небезпечно, і ми продовжуємо закликати Росію вивести свій військовий і цивільний персонал із підприємства, повернути повний контроль над підприємством компетентній владі України та утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерного інциденту на станції”, — заявив Метью Міллер.

Росія, яка окупувала Енергодар і територію ЗАЕС, заявляє, що непричетна до атак на об’єкт. Окупанти звинуватили в запуску дрона 7 квітня українську сторону. Російські війська частково допускають на захоплену територію експертів МАГАТЕ, приховують військову техніку, яку там розмістили з порушенням норм безпеки. Український робочий персонал станції зазнає репресій. Його частково замінили представники російської компанії “Росатом”.

Думки експертів

Навіщо Росії подібні провокації на такому небезпечному об’єкті та чи можуть вони нести реальну ядерну загрозу — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Григорій Плачков, ексголова Державної інспекції ядерного регулювання;
  • Геннадій Рябцев, експерт енергетичного ринку;
  • Людвіг Литвинський, професор, експерт з атомної енергетики.

ГРИГОРІЙ ПЛАЧКОВ: На ЗАЕС проблем стає дедалі більше

— Атомні електростанції ніколи в житті не проектували з урахуванням ведення військових дій. Так, у конструкції є запас потужності. Але дуже складно припустити, що може трапитися в разі прямих влучань по активних зонах реактора та по інших важливих для безпеки установках і об’єктах.

З початку окупації російські війська поступово перестали пускати кваліфікований персонал на свої робочі місця. Людський фактор ніколи не можна забувати. Станція періодично опиняється “на нулі”. У блекаут спрацьовують дизельні генератори. А часте спрацьовування це теж недобре.

Зруйновано греблю Каховського водосховища. Сама відсутність водосховища ставить досить серйозні питання щодо охолодження активних зон реактора. Паливо залишається в активній зоні, воно гріється. Треба займатися тепловідведенням зайвого тепла з активних зон реакторів. Залишився тільки ставок-охолоджувач, у якому постійно змінюється рівень води. До незрозумілого персоналу теж є питання — допускати людей, які не мають відповідних знань і підготовки, це великі ризики.

ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Дрон не може нашкодити ЗАЕС — окупанти це знають

— Інформація про те, що ЗСУ намагалися атакувати дронами один із реакторів, це дурість. Оскільки 20-50 кілограмів вибухівки і саркофаг будь-якого з енергоблоків — це дві несумісні речі.

Там потрібно 40 ракет запустити, і то навряд чи вони зможуть що-небудь зробити, окрім як подряпати покриття купола. Тому побоювань, пов’язаних із ядерним компонентом, немає.

Інша справа, військові підрозділи РФ, які порушують ті самі п’ять принципів ядерної безпеки. На цьому завжди акцентує увагу українська сторона, зокрема й наші представники в МАГАТЕ.

Зовсім нещодавно було ухвалено вже п’яте звернення ради директорів наглядової ради МАГАТЕ до російської сторони з вимогою якнайшвидше та без жодних умов вивести з території Запорізької АЕС усі військові підрозділи, про які постійно йдеться в повідомленнях російської сторони та в звинуваченнях української сторони. Безпека об’єкта була порушена саме російською стороною.

ЛЮДВІГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Ситуація на ЗАЕС відносно безпечна

— Енергоблоки атомних станцій України розраховані на падіння легких літаків. Тобто вибух кількох кілограмів вибухівки не може призвести до руйнування захисної оболонки реакторного відділення. При цьому, безперечно, за допомогою подібної техніки можуть бути вражені зовнішні системи, насамперед, це система енергопостачання, чим постійно і справно займається Російська Федерація, руйнуючи і основні, і резервні лінії енергопостачання Запорізької атомної станції.

Справа навіть не в тому, що заявляють сторони. Потрібно шукати, кому вигідно. Україні ніяк не вигідно піднімати психологічний тиск на населення Запорізької, Дніпропетровської областей, прилеглих населених пунктів, а росіянам якраз навпаки.

Але справа навіть не в цьому. Насправді, на мій погляд, причина дуже проста — це ефективне використання українською стороною дронів, і, як результат, велике бажання РФ максимально дискредитувати подібне озброєння при веденні військових дій Україною. Ось це і є основна причина і основна мета тієї кампанії, яку розв’язали росіяни.

Запорізька атомна станція з моменту окупації донині забезпечується електроенергією з України. Є дві лінії 750 кіловольт і 330 кіловольт, які підключені до української мережі. Одна зараз пошкоджена, а друга діє. Насправді це вже саме по собі серйозне порушення регламенту експлуатації атомних станцій.

Ситуація на ЗАЕС відносно безпечна. Насправді енергоблоки зупинено ще восени 2022 року, і в міру розпаду радіоактивності, що накопичилася в активній зоні, рівень небезпеки падає досить помітно. Гостра аварія зараз уже неможлива.

За моїми оцінками, знадобиться не менше ніж півроку, не більше ніж рік на те, щоб ввести знову в експлуатацію ці енергоблоки. Однак це мова про сьогоднішній їхній стан. Що творить той некваліфікований персонал, який залишився на майданчику Запорізької атомної електростанції… Я нагадаю, що український персонал не допускають на майданчик, не допускають до енергоблоків. Там повну відповідальність несе “Росатом”. І що творять їхні, умовно кажучи, фахівці, насправді, не такі вони й фахівці, невідомо.

Вартість одного енергоблока становить близько мільярдів доларів. Помножте цей мільярд на шість енергоблоків. І беріть десь чверть від цієї суми, яка буде потрібна на ремонт, заміну систем, елементів, що вийшли з ладу.

Читайте також: Як терористичні атаки по інфраструктурі впливають на життя українців: про економічний аспект розповів Оржель

Прямий ефір