У Білорусі помер засуджений на п’ять років колонії суворого режиму і визнаний політв’язнем художник Алесь Пушкін. Причина його смерті досі невідома. Пушкін був одним із символів білоруського національного руху ще з пізніх радянських часів, повідомляє FREEДОМ.
Алесь Пушкін помер уночі в реанімації міста Гродно за нез’ясованих обставин. Про це 11 липня повідомила його дружина. До медзакладу художника привезли непритомним із в’язниці, де він відбував покарання від листопада 2022 року. Причина його смерті досі невідома, повідомив його друг Янак Ковзель. Ні усно, ні письмово родичам цю інформацію не озвучували. Хоча деякі ЗМІ писали, що Алеся Пушкіна госпіталізували в міську лікарню нібито із запаленням черевної порожнини та сепсисом, спричиненим виразковою хворобою.
“Йому зробили екстрену операцію, але відомо, що шансів було мало. Вона майже нічого не вирішувала. Під час операції в нього зупинилося серце. Його реанімували. Потім серце знову зупинилося, і врятувати його не змогли. У протоколі розтину написано, що причина смерті невідома”, — розповів Ковзель у коментарі білоруській службі “Радіо Свобода”.
Затримали художника 30 березня 2021 року, а за рік його засудили на п’ять років за статтями за “пропаганду нацизму”, “розпалювання ворожнечі”, а також “наругу над держсимволами”. Нацизмом білоруська генпрокуратура визнала присутність на виставці Алеся Пушкіна в Гродно портрета Євгена Жихаря — діяча білоруського визвольного антирадянського руху. Процес проходив у закритому режимі, але відомо, що під час одного із засідань художник поранив собі живіт на знак протесту.
Творчість Пушкіна завжди була епатажною і стосувалася політичних тем. Багато арт-перформансів увійшли в історію Білорусі. Як, наприклад, легендарний “Добрива для президента”, у межах якого Алесь “презентував” Олександру Лукашенку тачку з гноєм, доправивши її прямо до резиденції. Тоді художника засудили до двох років позбавлення волі умовно.
“Цей перформенс — подарунок президенту, який я зробив 21 липня 1999 року, коли закінчився законний термін перебування на посаді Олександра Григоровича Лукашенка. І він уже під час референдуму додав собі два додаткові роки влади. І потім уже почав правити довічно. Я протестував проти колоніальної символіки, цієї несвободи, інфляції, диктатора Лукашенка”, — пояснював тоді художник.
Одним із найвідоміших творінь Алеся Пушкіна була картина “Судний день”. Її художник написав у 2000-х, коли багато займався реставрацією та оформленням храмів. На фресці, що зображає Страшний суд, серед грішників він намалював Олександра Лукашенка і білоруського митрополита Філарета. Після того, як картину показали по телебаченню, частину її було замазано, а в 2011 храм згорів.
Політичним активізмом Алесь Пушкін займався ще від 1980-х років. Він був прихильником незалежної та демократичної Білорусі.
“У нас у країні страх, і на цьому страху працює все — і контрактна система, і дисципліна. І, вибачте мені, навіть ДАІ вводить штрафи і ловить. Навіщо? Щоб з позиції страху керувати цими бідними людьми, тільки через страх, фобії. Це неправильно. Треба прибрати цей страх”, — говорив в інтерв’ю Пушкін.
За даними правозахисників, у в’язницях і колоніях Білорусі зараз перебувають щонайменше 5 тисяч політв’язнів, які, як і Алесь Пушкін, не хотіли миритися з диктаторством Олександра Лукашенка та його проросійським режимом. Їхньому здоров’ю і життю також загрожує небезпека. Низка країн уже неодноразово закликала керівництво держави звільнити їх, але ці звернення ігноруються.
Читайте також: Режим Лукашенка продовжує боротися з народом Білорусі — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше в ООН заявили, що ситуація з правами людини в Білорусі катастрофічна, і вона тільки погіршується. Режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка в Мінську цілеспрямовано зачищає громадянське суспільство від інакомислячих.