Слова і заяви кандидата на пост президента США Дональда Трампа ще не можна назвати конкретним планом. Коли він каже, що нібито знає, як зупинити війну, найімовірніше, не йдеться про досягнення справедливого миру. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила політологиня Олеся Яхно.
“Я б не говорила, що риторика Трампа еволюціонувала. Якщо ми говоримо про конкретний план, то він тільки формується. Усі попередні заяви, коли Трамп говорив, що він нібито може завершити війну за 24 години, що адміністрація Байдена робить щось неправильно. Трамп нібито знає, як завершити війну і що при ньому взагалі не було б війни. Це все слова, заяви. Але це не можна вважати планом”, — акцентувала політологиня.
Вона вважає, що команда Трампа тільки починає формувати свій план.
“Зараз план тільки починає в команди Трампа формуватися. І коли він говорить про завершення війни, найімовірніше, йдеться не про її завершення як про досягнення миру, тим паче справедливого миру. Бо тут навряд чи знайдеться лідер західної держави, зокрема США, який скаже, що миру потрібно досягати, не ґрунтуючись на міжнародному праві та на Статуті ООН. Ідеться, імовірніше за все, про можливе призупинення активної фази війни з тим, щоби далі просуватися дипломатичним форматом пошуку миру”, — зазначила Яхно.
Але це, вважає вона, жодною мірою не скасовує необхідності військової допомоги.
“Те, що Трамп сказав, у його якомусь плані це прозвучало: якщо Україна не вступить у переговори, то, мовляв, ми не будемо надавати військову допомогу, а якщо Росія не вступить, то ми будемо, навпаки, ще більше допомагати Україні. Ця фраза говорить про те, що план тільки починає формуватися в команди Трампа”, — доповнила спікер.
Вона звернула увагу на те, що під словосполученням “вступити в переговори” можна розуміти все, що завгодно.
“Сам факт того, що Україна на Саміті миру у Швейцарії сформувала позиції, і Швейцарія сказала, що вона їх передасть представнику Російської Федерації, це вже можна вважати з боку України та інших країн, які підтримують український підхід, пропозицією для Росії брати участь у переговорах. Але тільки в такому форматі й у тому вигляді справедливого миру, який розглядають Україна та її союзники. Тому це теж можна вважати поняттям “вступити в переговори”. Але це аж ніяк не означає, що такі переговори матимуть результат”, — сказала гостя ефіру.
Це лише може стати однією з передумов для того, щоб далі обговорювати мир, продовжила Яхно. І для того, щоб такі передумови виникли, необхідна зокрема демонстрація військової переваги України.
“Якщо в України не буде достатньо ресурсів, і насамперед якщо ми говоримо не тільки про кількість, а й про якість сучасних видів озброєнь, то в Росії тим паче тоді не буде жодного стимулу не просто говорити про мир, а навіть говорити про якусь точку, де можна почати мирний процес. Для цього мають бути створені передумови. Тому, я вважаю, що у Трампа тільки ця позиція формується. Чесно кажучи, і в чинної адміністрації, якщо ми говоримо саме про бачення миру, воно, як і на Заході загалом, тільки формується”, — резюмувала Олеся Яхно.
Політолог також згадала інтерв’ю колишнього спецпредставника Державного департаменту США з питань України Курта Волкера, який сказав, що на сьогодні допомога США Україні є абсолютно необхідною.
“Водночас Курт Волкер сказав, що все-таки на сьогодні Сполучені Штати надають тільки найнеобхідніше Україні, що не дає змоги Росії виграти. Але щоб Україна перемогла, загалом Захід має змінити свій підхід. Повинен ухвалити політичне рішення. Я думаю, що Захід тільки до цього рухається. І можливо, до речі, ось ці дебати Трампа та Байдена стануть стимулом для багатьох країн, а може, і всередині США, щоби посилити цей процес, зважаючи на те, що наступного року може бути ще більше викликів, ризиків уже для самого Заходу”, — сказала політологиня.
Читайте також: І демократи, і республіканці хотіли б побачити більш динамічних кандидатів: дебати Байдена і Трампа проаналізувала політологиня
Нагадаємо, у Сполучених Штатах відбулися перші теледебати президента Джо Байдена та ексглави країни Дональда Трампа перед виборами, що відбудуться 5 листопада. Вони відбулися рекордно рано — ще до того, як політики, які беруть у них участь, стали кандидатами на пост президента США від своїх партій.
Як повідомлялося раніше, президент США Джо Байден і його суперник у виборчій кампанії-2024 Дональд Трамп під час теледебатів звинуватили один одного в проведенні політики, що веде до потенційної Третьої світової війни.