“Скоро буде магія, і незабаром закінчиться війна”: про що мріють діти з Маріуполя та Бучі (ВІДЕО)

Переселенка з Маріуполя Христина. Скріншот: uatv.ua

Війна забрала дитинство в мільйонів українських дітей. За даними Офісу генпрокурора України, 450 дітей загинули, понад 800 були поранені. Ще десятки тисяч втратили свій дім. Лише з Донецької області були змушені переїхати до інших українських міст 20 тис. маленьких українців. Як і дорослі, вони знову намагаються знайти своє місце в житті, повідомляє FREEДОМ.

Люди були змушені виїхати з тимчасово окупованого Маріуполя і сьогодні виступають для таких самих вимушених переселенців, котрі тікали від жахів війни. Напередодні новорічних та різдвяних свят колектив Маріупольського драматичного театру дає вистави для дітей-переселенців.

“Сьогодні ми граємо для дітей-переселенців тут, в Ужгороді, казку “Качка”. Скоро ще дві такі казки гратимемо для дітей уже у Львові. Перші вистави нашого відродженого театру були дуже серйозними, перша була про Василя Стуса, друга — створена на основі спогадів акторів Маріупольського театру, які були в ньому під час бомбардувань. І тоді прийшов кінець цього смутку, болю, сльоз. І захотілося веселого та красивого напередодні Різдва. Для дітей — казка, де весело, де є добро, є надія на світле майбутнє”, — говорить в. о. директора Донецького академічного обласного драматичного театру Людмила Колосович.

Першими глядачами доброї казки стали близько 300 маленьких переселенців із Донецької області.

“Близько 300 дітей віком від 6 до 12 років — учні загальноосвітніх шкіл Донецької області. Мета акції “Марафон добрих подій” — підтримати, щоб вони мали свято, адже дитинство триває. Головне, щоб діти мали позитивні емоції, враження”, — коментує представнця Донецької обласної військової адміністрації Світлана Павлова.

Головна тема дитячої різдвяної п’єси — не зовсім дитяча: про пошук сенсу життя. Але вона дуже близька юним глядачам. Українські діти за ці 10 місяців страшної війни точно знають, що головне:

  • “Під час війни багато людей втратили сенс життя, і було цікаво, як розкриють це саме актори. Дуже важко було в перші місяці війни, теж були пошуки, у чому моє призначення, і я почала писати вірші. Як і більшість українців, загадаю закінчення війни, і миру — не тимчасового, а назавжди”, — говорить про головне школярка Христина.
  • “Магічно-патріотичний настрій — це коли ти думаєш, що скоро буде магія, і незабаром закінчиться війна”, — зізналася школярка Софія.

Найбажаніший подарунок для дітей — повернутися в те мирне та повноцінне життя, яке у них було до повномасштабного російського вторгнення.

Брати Тимур та Артем жили у місті Буча Київської області. Ходили до місцевої школи мистецтв. Російські окупанти її частково зруйнували. Наразі українська влада відновлює школу. Тимур та Артем знову грають на гітарах.

“Коли очно ми займаємося, то нам зрозуміліше, вчитель може підказати, що ми щось неправильно граємо, а на дистанційному може не бути чутно, і вчитель може не помітити, що ми неправильно граємо… Ми дуже раді, що після таких страшних ситуацій наша школа знову розквітає, працює”, — говорять Тимур та Артем.

Нині у школі мистецтв — понад 400 учнів. Займаються поки що дистанційно. Повністю відновити школу через масштабні руйнування внаслідок російських обстрілів не так просто.

“Ударною хвилею було пошкоджено вікна, дах, пошкоджено центральну мережу водопостачання, каналізаційні мережі. 18 червня був концерт Мюнхенського оркестру, разом із нашими українськими музикантами, тоді було зібрано перші гроші на відновлення нашої школи. Потім підключився німецький авіаперевізник, гроші з продажу квитків та пожертвування також пішли на відновлення нашої школи”, — розповіла директорка Бучанської школи мистецтв імені Л. Ревуцького Любов Матерьова.

Навіть коли Росія знову б’є по Україні ракетами, міста залишаються без світла, води та опалення, ніхто не здається. Попри всі негаразди, у Будинку культури у Бучі — концерт учнів школи мистецтв, дітей, які живуть у жахах війни, але вірять та знають, що буде перемога.

Читайте також: Із “театральним батальйоном” та капеланом: Святвечір в окопах показали журналісти FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір