Скочиленко стала першою в РФ, на кому судова система “випробувала” кримінальне покарання за антивоєнну позицію, — мати художниці

Олександра Скочиленко перед засіданням суду в Санкт-Петербурзі. Фото: gettyimages.com

Процесами, подібними проти Олександри Скочиленко, російська влада намагається залякати всіх громадян РФ. Таку думку сьогодні, 17 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила мати засудженої дівчини Надія Скочиленко.

“Саша не одна така. У нас багато людей. Наприклад, ті, хто приходили на її засідання. Там багато людей, які підтримують її, вони такі самі, як Саша. Але, на жаль, відбуваються такі речі… у мене немає рецепта боротьби з такими людьми. Але вони такими процесами цих людей залякують — що це буде з кожним. Саша звичайна людина, вона не перебуває в жодних організаціях. Це просто пересічна людина. Ну, яскравий, красивий такий зробила жест. І вони цим ніби показують, що будь-яка людина під контролем держави, і просто ось вони беруть і садять у в’язницю на 7 років. Це ж просто немислимо насправді”, — сказала вона.

За словами матері, на рішення суду подаватимуть апеляцію, адвокати продовжать працювати.

“Ми довіряємо своїм адвокатам і люди всі нас підтримують. І тільки завдяки людям у нас дуже багато союзників, однодумців. І в нас на засіданнях були затримання людей. Вчора було три затримання. Три людини було затримано просто під час засідання, поки йшли всі процеси, прямо в будівлі суду. І люди все одно приходять з кожним разом все більше і більше”, — розповіла Надія Скочиленко.

Те, що людей затримали в залі суду, теж було зроблено як повчання іншим, уточнила жінка.

“Що треба стояти по стійці струнко, не розмовляти, нічого не говорити. Наприклад, адвокат, коли зачитала останню промову в дебатах, зал почав аплодувати, тому що промова була дуже гарна. Уся зала вибухнула оплесками, і суддя стала всіх виганяти із зали. Хоча це не порушення закону. Вони мали право плескати. Але суддя грюкнула сама дверима і вийшла із зали суду, сказавши, що “ви тут не в цирку”. Ну що це за суддя, що за суд взагалі? Вона сама сказала, що це не суд, а інший заклад. Ось так у нас відбуваються суди, на жаль. Прокурорам червона доріжка”, — каже мати художниці.

Також на засідання суду приходять консули інших держав.

“І суддя дає такий термін не те що не соромлячись, а показуючи всьому світу, весь світ бачить і спостерігає. У цей час в ООН зачитують про те, що Росія не порушує права людини і в нас усе добре. І водночас усі консули з інших країн бачать, що суддя абсолютно неправомірно дає такий вирок”, — зазначила мати засудженої.

Адвокати надали всі документи про те, що Саша невинувата, що в неї немає жодного факту провини. У крайньому разі — це якийсь такий перформанс, це навіть ніяким хуліганством не можна назвати.

“Вона ж не розбила нічого, не зробила. Просто вона іншу версію цінників поставила, на якій була інформація про те, що відбувається в Україні, щоб люди задумалися, які ходять до магазину, і трошки прокинулися в цьому світі, що відбувається”, — пояснила Надія Скочиленко.

Мати не знала про те, що її донька планує зробити.

“У той момент ми навіть не знали, що ця стаття з’явилася. Саша була в Петербурзі перша людина. А взагалі за цією статтею вона була друга. Перша людина була, яка проживала за кордоном у цей час. А Саша була першою реальною такою обвинуваченою за цією статтею. На ній випробували цю кримінальну статтю. І ми до кінця навіть не вірили, що це буде кримінальна стаття, тому що це ж неможливо, за це кримінальна стаття. Навіть адвокати називають це ніяким не злочином, а просто вчинком. І їм хочеться додати, напевно, прекрасний вчинок. Але вони вже так скромно перед суддею поводяться, кажуть просто вчинок”, — резюмувала Надія Скочиленко.

Читайте також: Люди проти війни: як фабрикують кримінальні справи в Росії — розбір Мацуки

Як повідомлялося раніше, суд у Санкт-Петербурзі засудив художницю Олександру Скочиленко до семи років колонії у справі про поширення фейків про російську армію. Її судили за те, що в березні 2022 року — незабаром після початку повномасштабної війни РФ проти України — вона замінила кілька цінників у магазині на стікери з антивоєнними написами. Примітно, що Олександра була однією з перших, кого затримали за так званою статтею про фейки про армію. Справа Скочиленко тривала 19 місяців, і весь цей час вона перебувала в СІЗО.

Прямий ефір