Складнощі в експорті зерна з України до Європи пов’язані з логістикою та інфраструктурою, — Трофімцева

Завантаження судна українським зерном. Фото: mtu.gov.ua

Складнощі в експорті зерна з України до Європи пов’язані насамперед із логістикою та інфраструктурою. Про це сьогодні, 27 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала посол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева.

Вона зазначила, що Україна вітає ініціативу Всесвітньої продовольчої програми ООН щодо допомоги Євросоюзу та Україні в ситуації із зерном, яке доставлятимуть до країн, що найбільше його потребують.

“Тому що дійсно, насправді, основним таким вузьким місцем, і це визнають і наші східноєвропейські сусіди, є система логістики та інфраструктура. Тому те, що Продовольча програма ООН буде нам допомагати або хоче допомогти Європейському Союзу надлишки зерна забрати з цих східноєвропейських країн та доставити їх до портів і, відповідно, з портів Європейського Союзу, й далі експортувати до тих країн, які справді потребують цього зерна, — це прекрасно”, — сказала Трофімцева.

Водночас вона наголосила, що в стратегічній й довгостроковій перспективі розв’язання цього питання потрібно працювати над розвитком транспортних коридорів, над розвитком логістики та інфраструктури в прикордонних чи транскордонних регіонах, працювати над портовою інфраструктурою.

“Причому, знову ж таки, ми вважаємо, що потрібно при цьому мати на увазі те, що Україна в середньостроковій перспективі стане членом Європейського Союзу і, відповідно, ця потреба в розвинутій інфраструктурі для сільськогосподарської продукції, в розвинутій інфраструктурі транспортній, для того, щоб перевозити, до речі, як з України, так і навпаки, з країн Європейського Союзу в Україну будь-яку продукцію, вона має відповідати тим потребам, які є в аграрного бізнесу, які є в аграрного сектору”, — сказала Трофімцева.

Вона переконана, що український агробізнес готовий вкладатися в довгострокові інвестиційні проєкти для розв’язання таких проблем.

Читайте також: Експорт українського продовольства: ООН обіцяє допомогти ЄС та Україні розв’язувати проблему із зерном

Нагадаємо, внаслідок повномасштабного російського вторгнення в лютому минулого року українські порти в Чорному морі були заблоковані. Велика кількість українського зерна через логістичні проблеми опинилася в країнах Східної Європи. Це призвело до падіння цін і зниження продажів у місцевих фермерів. Європейські фермери стали виходити на акції протесту. Щоб захистити їхні інтереси, уряди Угорщини, Польщі, Болгарії та Словаччини запровадили заборони на ввезення українського зерна. У Єврокомісії назвали такі односторонні дії згаданих країн ЄС неприйнятними. З 21 квітня Україна і Польща домовилися про відновлення транзиту агропродукції.

Всесвітня продовольча програма ООН готова допомогти ЄС розв’язати проблему українського зерна і доставити його в країни, які його найбільше потребують. 

Прямий ефір