Скільки українського зерна краде Росія — дані розслідувачів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minagro.gov.ua

Майже 212 тис. тонн зерна на загальну суму 46 млн дол. вивезла Росія торік з окупованої частини Запорізької області. Такого висновку дійшов незалежний український антикорупційний центр NGL.media. На підставі даних російського експорту він провів своє розслідування, яке виявило: вкрадене українське зерно вивозилося до Туреччини, Лівії та Ізраїлю, повідомляє FREEДОМ.

За два роки повномасштабної війни проти України росіяни вивезли з окупованих українських територій понад 10 млн т пшениці та близько 5 млн т кукурудзи та соняшника. Дохід від експорту такої кількості сировини становить понад 7 млрд дол., підрахувало видання “Тексти”.

“Навесні 2022 року росіяни конфісковували або скуповували за безцінь залишки зерна в українських фермерів на окупованих територіях. А ще викрадали зерно, яке залишалося на елеваторах та складах… 2022-го росіяни встигли також засіяти окуповані угіддя. І хоча контрнаступ ЗСУ наприкінці 2022-го та протягом 2023-го трохи урізав посівні площі на окупованих землях, 2023 року росіяни також зібрали чималий урожай з української землі”, — повідомляють “Тексти”.

За даними розслідувачів, зерно вивозиться через підприємство, створене в окупованому Мелітополі у травні 2022 року. Компанія захопила контроль над більшою частиною сільськогосподарських земель та техніки, а також зернових комплексів в окупованій частині Запорізької області. На початку 2023 року вона потрапила до списку санкцій США, а потім — України та Великої Британії. Проте, за даними “Текстів”, компанія успішно обходить обмеження, використовуючи для торгівлі на міжнародних ринках фірми-прокладки. Експортоване зерно завантажують у порту “Кавказ” у Керченській протоці, тобто на території Краснодарського краю, що дозволяє писати в митних документах: “країна походження зерна — Росія”.

“Теоретично з кожної експортованої тонни зерна безпосередньо до бюджету країни-агресора потрапляє експортне мито. Його частина змінюється щотижня і залежить від індикативних цін на зерно, затверджених російським Міністерством сільського господарства. Інша частина грошей, навіть якщо не потрапляє до бюджету безпосередньо й одразу, все одно живить російську економіку”, — наголошується в публікації “Текстів”.

При цьому росіяни намагалися заблокувати український експорт зерна за кордон. Але попри війну та складну геополітичну ситуацію, Україна відновлює свій аграрний сектор та продовжує експорт зерна.

“За 7 місяців через український коридор було експортовано 33,8 млн т товарів. Це перевищує обсяг експорту протягом року функціонування зернової ініціативи. Сьогодні українським коридором пройшло 1 140 суден, які експортували 33,8 млн т товарів у 40 країн світу, з яких 23,1 млн т — продукція українських аграріїв”, — повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков у соцмережі Х.

Протягом 27 та 28 березня 2024 року відбулися переговори між урядами України та Польщі з питань транзиту українського зерна через польську територію. За словами міністра аграрної політики України Миколи Сольського, польській стороні було запропоновано працювати на основі ліцензій, які Україна використовує у роботі з Румунією та Болгарією.

“Ми шукаємо та близькі до рішення. Як я вже казав, це стосується кількості продукції, яка може надходити до Польщі. Щойно ми її визначимо, ми близькі до того, щоб транзит не заважав польському ринку, і це також є наміром української сторони”, — заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

“Сьогодні я можу сказати, що ми безперечно домагаємося прогресу у знятті блокади, але найголовніше — у розв’язанні всіх критичних питань, які призводять до таких блокад. Наш план реалізується не так швидко, як хотілося б, але позитивні тенденції у нас безперечно є, безумовно, позитивна динаміка. Важливо зберегти цю динаміку та рухатися далі”, — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

За словами українського прем’єра, завдяки Силам оборони Україна розблокувала Чорне море. І лише 2024 року експортувала 17 млн т зерна, більшу частину якого — або морем, або дунайськими портами.

Нагадаємо, як розповіла в ефірі FREEДОМ начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк, військове перешкоджання роботі українського “зернового коридору” залишається пріоритетом для Росії у Чорному морі. Вона зазначила, що портова робота та робота з відвантаження залежить від енергетичних ресурсів. Тому метою ударів російської армії по енергооб’єктах півдня України крім іншого є порушення портової роботи, роботи “зернового коридору”.

Прямий ефір