Скільки ракет залишилося у Росії: військовий потенціал агресора обговорюємо з експертами

Уламки російської ракети в Київській області. Фото: t.me/andrii_nebytov

За весь період повномасштабної війни Росія запустила по Україні 7400 ракет різних типів. З цього числа близько 900 ракет були балістичними. Як повідомив речник Повітряних сил Юрій Ігнат, протиповітряній обороні (ППО) України вдалося знищити близько 1,6 тисячі ракет різних типів і майже 3 тисячі безпілотників типу Shahed (“Шахед”).

Росія скоротила обстріли України далекобійними ракетами. Тепер вона застосовує комбіновані атаки, використовуючи велику кількість безпілотників. Проте для “особливих” випадків у російських військ ще є запаси як високоточних, так і некерованих ракет, зазначають експерти.

РФ не збирається припиняти ракетний терор

Кількість далекобійних ракет усіх класів у РФ оцінюють у 850 одиниць. Це і крилаті ракети, і Х-101, і Х-555, і “Іскандери”, і “Калібри”, і “Кинджали”, і “Онікси”. При цьому до повномасштабного вторгнення тільки балістичних “Іскандерів” у РФ було 900 одиниць.

Тепер же РФ переробляє зенітні ракети на подобу балістичних, однак вони не високоточні і не управляються так, як крилаті або балістичні. Ними обстрілюють прифронтові зони та прикордонні області.

За останні сім днів російські війська здійснили кілька масованих і комбінованих атак по кількох областях України одночасно. Особливо постраждали Харківська, Херсонська, Одеська області та Київ.

Так, російські війська 26 грудня обстріляли залізничний вокзал у Херсоні. Основна зброя, яку застосували по місту — системи залпового вогню “Град” і “Шахеди”. Крім залізничного вокзалу, постраждала житлова інфраструктура. Є жертви серед мирного населення як у місті, так і в області. До цього Херсонщина була обстріляна 23 грудня.

В Одеській області всю ніч з 26 на 27 грудня рятувальники боролися з наслідками російської дронової атаки. Унаслідок падіння одного зі збитих безпілотників загорілися заміські будинки. Одного з жителів врятувати не вдалося.

Попередній масований ракетний обстріл Росія здійснила 16 грудня. Тоді окупанти випустили 74 ракети по 5 областях України. Шістдесят ракет було збито.

Коментарі військових фахівців

Яку стратегію у 2024 році обере армія агресора та на що здатна РФ, маючи ту кількість зброї, яку вона має зараз, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорювали:

  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Олексій Іжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Поки що у РФ вистачає і артилерії, і важкої техніки, але кількість постійно скорочується

— Дуже багато залежить від того, наскільки нам зможуть поставити озброєння наші партнери. Самостійно “Укроборонпром” не може забезпечити нашу армію такою кількістю озброєння, щоб ми мали паритет із військово-промисловим комплексом РФ. Її ВПК все-таки розвивався більше часу. У неї залишилися великі запаси ще з часів Радянського Союзу. І економіка Росії потужніша, ніж економіка України.

Ми не зможемо самостійно змагатися з військово-промисловим комплексом Росії. Це, по-моєму, очевидно.

Тим більше РФ заклала на наступний рік 128 мільярдів на розвиток ВПК. Це досить серйозна сума. Але навіть російський військово-промисловий комплекс не може повністю забезпечити російську армію всім необхідним у війні проти України, не звернувшись водночас по допомогу до Ірану для того, щоб вони поставили безпілотники, адже російські війська користуються ними досить активно. Північна Корея теж постачає снаряди.

Якщо ми говоримо про патрони для автомата Калашникова, то ресурс у РФ не обмежений. Там залишилася ще з Радянського Союзу величезна кількість боєкомплектів. З автоматів вони можуть стріляти скільки завгодно.

Зі снарядами в них певні проблеми, тому що їхній ВПК може виробляти 1,5 мільйона снарядів на рік. Це означає, близько 4100 пострілів на день. Їм треба більше. Тому вони підключають Північну Корею щодо танків.

Щомісяця ВПК РФ може виробляти не більше 20 танків, плюс близько 50 вони можуть вилучати з консервації. Із 15 тисяч можна було використати приблизно 3 тисячі, і вже половину використали. Тобто зараз у них залишилася ще можливість виймати по 50 на місяць танків, поки ці 1,5 тисячі танків не закінчаться. Із 70 танків на місяць, які вони можуть постачати на лінію фронту, залишається можливість постачати 20-25 танків на місяць.

Ми знищуємо набагато більше танків на місяць, ніж може давати їхній ВПК. Тому тут у них проблеми. Поки що в них іде “негативне збільшення” кількості танків.

Так само і зі снарядами. Не можна сказати, що в них снарядний голод. На початок війни було до 20 мільйонів снарядів. Тому певний ресурс у них є, але вони вже по нас вистрілили близько 12 мільйонів снарядів. Тобто там теж не дуже великий резерв. Поки що в них вистачає і артилерії, і важкої техніки, але кількість постійно скорочується. Прибуває менше, ніж вибуває. Через якийсь час ці проблеми почнуть уже даватися взнаки.

Зараз і ті підрозділи нові, які вони формують, не доукомплектовані важкою технікою та артилерією в тому обсязі, який прописано в їхньому ж штатному розписі.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Якість — не коник російського ВПК

— У РФ є перевага в кількості боєприпасів. Але вона не така, як це було на початковому етапі ведення бойових дій, коли російські війська вистрілювали 50-60 тисяч боєприпасів на добу. Масами вони намагаються брати і беруть.

Інша річ, що в них є проблеми з якістю. Є численні скарги, на снаряди з Північної Кореї. Розриваються стволи — неякісний порох — через що неможливо розрахувати точно, куди полетить снаряд, тож доводиться брати кількістю і йти на досить велику витрату снарядів. Але навіть якщо зі 100 снарядів пропаде 10, це для нас не велике “задоволення”.

ОЛЕКСІЙ ІЖАК: РФ збирає ракети, щоб вистрілити якомога “ефектніше”

— Росіяни економлять ракети для того, щоб знайти момент і поєднати ракетні удари з якимись іншими подіями, які посилюють ефект самих ракет. У вже України є досить потужна система протиповітряної та протиракетної оборони. Тому вони накопичують, вичікуючи момент.

Наприклад, був момент голосування Євросоюзу про допомогу Україні, хакерська атака на “Київстар”, події на фронті та спроби наступу з боку Росії. Таким чином Кремль посилив ефект удару. І водночас у Москві сказали, що Росія не змінює своїх цілей, і що Україна має здатися, а Захід має прийняти російські умови. Я думаю, вони шукатимуть новий момент, коли можна створити такий гучний ефект.

У будь-якому разі можна сказати, що вони намагатимуться наносити ракетні удари під час максимальних холодів, коли напружена енергетична інфраструктура, коли повітряна тривога сприймається дуже болісно. Або ж чекатимуть нових голосувань у січні та лютому будуть у США та Європейському Союзі про допомогу Україні.

АНДРІЙ ЮСОВ: Росія продовжує обходити санкції і випускати зброю

— Економіка РФ дедалі більшою мірою переходить на військові рейки. До того ж у РФ розробляють шляхи обходу санкцій. На жаль, досить ефективно. Особливо, не соромлячись, працюють із такими державами, як Іран, Північна Корея. З китайцями роблять усе це більш приховано. Китайці постачають РФ комплектуючі подвійного призначення або інші пристрої.

Використовується досить велика кількість цивільних дронів, які потім доопрацьовуються під бойові і таким чином використовуються. Здебільшого у зв’язку з цим їм вдалося до кінця цього року постачати своїм Збройним силам десятки тисяч різних дронів.

Ракет випускають менше, ніж перед початком війни. Але достатню кількість. Зараз у РФ близько 900 ракет різного типу.

Ми бачимо по нанесенню повітряних ударів, що в основному останнім часом використовуються рої безпілотних апаратів. Для підвищення ефективності вони додають ракети – і крилаті, і балістичні. Але як вони вважають, по якихось особливих цілях, вони можуть концентрувати певну кількість ракет, зокрема й балістичних.

Наприклад, у них є ще близько тисячі ракет зенітно-ракетного комплексу С-300, який модернізований під ракетний комплекс “земля-земля”. Зенітно-ракетні комплекси С-400 в основному використовують за прямим призначенням як засоби протиповітряної оборони. Однак для того, щоб зі своєї території діставати, наприклад, по Києву, використовують і цей комплекс.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: F-16 нівелюють сенс застосування Росією авіабомб

— Росія переважно використовує авіаційні бомби, які їй дісталися у спадок від Радянського Союзу. Це бомби ФАБ-250, ФАБ-500 і ФАБ-1500. РФ встановлює на них універсальні модулі планування та корекції польоту.

На сьогодні основний засіб для гальмування наступальних дій ЗСУ і для проривання української оборони — це їхні кориговані авіаційні бомби (КАБи) на базі старих, радянських. Найвищий показник застосування КАБів за весь період — листопад. Тоді було використано понад 1200 КАБів. Виходячи з цього, якщо вони збережуть такий показник застосування бомб, то наступного року це буде 12-15 тисяч КАБів.

Але я не можу сказати, що такий високий рівень дотримуватиметься і надалі, оскільки росіяни застосували за грудень трохи більше 600 КАБів. Тобто в них цей показник нестабільний. Він залежить від того, як вони знімають зі зберігання бомби. Вони не стільки їх виробляють, скільки знімають зі зберігання.

Таким чином наступного року може бути показник виробництва бомб – від 10 до 15 тисяч. І це за умови, якщо F-16 не почнуть застосовуватися для протидії фронтовим бомбардувальникам тактичної авіації росіян. Тобто F-16 нівелюють сенс застосування КАБів.

Якщо ми говоримо про некероване ракетне озброєння, виробництво некерованих авіаційних ракет або реактивних снарядів, я не думаю, що сьогодні у Росії вони є в достатній кількості.

Росія накопичує крилаті ракети Х-101, крилаті ракети морського базування “Калібр”, “Іскандери” і “Кинджали”. Усе це в Росії виробляється в такій кількості, що з урахуванням застосування вони йдуть у накопичення.

Читайте також: Росіяни витрачають значно більші ресурси, ніж отримують ефект, але вони не зупиняться перед жодними втратами у війні, — Варченко

Прямий ефір