Скільки ракет залишилося у Росії і коли припиняться масовані атаки по Україні: оцінка експертів

Крилаті ракети "Калібр". Фото: zaxid.net

У Росії залишилося близько 20% високоточних ракет від кількості, яка була до повномасштабного вторгнення в Україну — це приблизно 550 одиниць, заявили в ГУР Міноборони України. Таким чином агресор змушений комбінувати ракети, що залишилися, з іранськими дронами-камікадзе Shahed, а також з ракетами С-300 та С-400 “земля-земля”, переробленими з роботи по повітряних цілях.

“Промисловість Росії не може покрити ту кількість, яку вони використовують. Незважаючи на всі їхні спроби, це нереально”, — озвучив оцінку ГУР МО Кирило Буданов.

Міністр оборони Олексій Резніков упевнений, що “Іскандерів” у Кремля залишилося менше 13%, а “Калібрів” — лише третина. Тому РФ уже почала використовувати ракети зі свого стратегічного запасу.

Журналісти порахували, що на останній ракетний обстріл України 26 січня країна-терорист витратила близько 59 млн дол. Удари по мирних українцях та об’єктах критичної інфраструктури путінська армія завдавала, зокрема, ракетами Х-101, Х-55, Х-59 та “Кинжал”.

Російські воєнкори-пропагандисти також заявили про певний дебют — “іранських балістичних ракет”. Це збігається з опублікованою Reuters інформацією про те, що Іран таки передає РФ балістичні ракети. Також агентство повідомило, що росіяни передали Ірану до 20 ядерних боєголовок в обмін на балістичні ракети та БПЛА. В ці дні, за даними видання, на територію Росії прибув літак під іранським прапором, який міг поставити нові типи озброєнь.

Латвійське видання The Insider, визнане на території РФ іноагентом, повідомляло, що агресор досить активно проводить поповнення запасів своїх балістичних ракет. Наприклад, журналісти видання стверджують, що “Калібри” у росіян не закінчаться ніколи. Кремль вже налаштував сірі канали постачання, в тому числі чіпів для ракет та іншої важливої техніки. Є кілька шляхів заміщення: посередники, заміна іноземних мікросхем застарілими, але придатними радянськими розробками, відмова від досконаліших зарубіжних зразків на користь менш просунутих та промислове шпигунство. Також РФ роками готувалася до війни та реекспортувала озброєння та деталі через треті країни.

Скільки ракет залишилося у Росії і коли припиняться масовані ракетні удари по Україні, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат;
  • військовий експерт Владислав Селезнєв;
  • представник пресслужби ГУР МО України Андрій Юсов;
  • військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Іван Ступак;
  • військово-політичний експерт Юрій Федоров;
  • військовий оглядач Денис Попович.

Юрій Ігнат: Крилатими та балістичними ракетами, а також іранськими “Шахедами” росіяни можуть бити по критичній інфраструктурі та західних областях України

— Вважають, що у Росії залишилося ракет на один-два-три-чотири удари… Але тут треба пояснити. Йдеться про крилаті ракети, які противник по нас запускає. Це “Калібр”, Х-101, Х-55, а також про балістичні ракети “Іскандер”. Це те, що б’є далеко та б’є точно.

Цими ракетами, а також іранськими дронами-камікадзе росіяни можуть діставати до західних областей України і бити точно по об’єктах критичної інфраструктури.

Не забуваємо, що вони мають ракети С-300 (С-400) близько 7000 од., якими вони б’ють по Харківській, Дніпропетровській, Миколаївській областях. А також ракети Х-22, одна з яких нещодавно зруйнувала цілий під’їзд в Дніпрі, було завдано варварського терористичного удару. Таких ракет у них також достатньо. Лише Україна свого часу передала їм понад три сотні таких ракет в рахунок боргів за газ.

Владислав Селезнєв: В питанні кількості ракет, що залишилися в РФ, варто довіряти ГУР МО України

— Ракет класу “Кинжал” не так багато на озброєнні у російської армії — вони коштують величезні гроші. І в принципі сам комплекс використовується Росією у виняткових випадках — по об’єктах, які мають вкрай важливе значення для ураження з боку путінської армії.

Тут мені не зовсім зрозуміло: з території Білорусі чи все ж таки з території РФ було здійснено пуски? Інформація відрізняється. Ми чули повідомлення від білоруських партизанів, що в небо над Білоруссю злітали ці самі МіГ-31К, носії “Кинджалів”. Потім було здійснено ці пуски, але де саме вони виходили на бойовий розворот, виконання бойової завдання, чітко невідомо.

В будь-якому випадку “Кинджали” — зброя вкрай дорога, і вкрай обмежена кількість цих ракет потрапить до армії. Крім цих ракет, вони використовували ракети Х-22, “Калібри”, Х-101, Х-55 та Х-59. Це ракети авіаційного базування.

Путін продовжує тактику ракетного терору мирних жителів нашої країни — людей похилого віку, жінок, дітей. Бачачи результати вибуху ракети Х-22 в Дніпрі, очевидно, що путінська армія використовує ці ракети для завдання ударів по об’єктах, які ніякого відношення до військової інфраструктури чи об’єктів сил оборони України не мають.

Що ж до постачання тих самих ракет від Ірану: про це ми неодноразово чули протягом минулих 3-4 місяців. І інформація про те, що цього разу російська окупаційна армія використала балістичні ракети — дуже тривожний сигнал, бо українська система ППО не здатна ефективно знищувати такий тип ракет. В перспективі, гадаю, найближчими тижнями ми отримаємо щонайменше один комплекс “Петріот”, наші можливості зростуть.

І якщо Тегеран погодився з умовами Кремля надавати цей тип озброєння, безумовно, це є підставою для реакції з боку світової спільноти. Тому що таким чином Іран фактично підтримує терористичний режим Путіна. Після абсолютного підтвердження факту того, що саме іранські ракети були використані путінською армією найефективнішим способом мінімізації втрат, буде їх знищення на місцях базування: на військових аеродромах і пускових майданчиках, а також в місцях зберігання на всій території РФ.

Росіяни не обтяжують себе дотриманням норм Женевської конвенції про ведення війни, тому працюють в межах тих технічних можливостей, які мають нині, окрім хіба що ядерної та хімічної зброї. У них не дуже добре виходить на полі бою, тому вони перевели свою увагу на ракетний терор мирного населення України та завдання ракетних ударів по критичній енергетичній інфраструктурі, які жодного відношення до військових об’єктів сил оборони України не мають.

[Щодо наявності у Росії ракет]: гадаю, що нам слід керуватися заявами Головного управління розвідки нашої країни. Спікери ГУР категоричні: щонайменше 50 ракет різного типу путінська Росія може виготовляти щомісяця. Це можуть бути ракети повітряного базування X-101 та, меншою мірою, ракети морського базування “Калібр”.

Тому що працюють і сірі схеми, і тіньовий ринок озброєння, а також російські емісари блукають по всьому світу в пошуку необхідних компонентів, які дозволяють путінському ВПК виготовляти, а російській армії отримувати ті самі ракети для ударів по території України.

Український ВПК має досить серйозний військовий потенціал. Також сподіваюся, зрештою, ми отримаємо в достатній кількості рішення з боку західних партнерів, які дозволять нам знищувати військові об’єкти не лише на території тимчасово окупованих територій України, а й в РФ. Якщо ворог не зупиняється, завдає нам вкрай болючих ударів, то удари відплати мають бути спрямовані, насамперед. на військову інфраструктуру РФ, місця складування та виробництва озброєння, за допомогою якого Путін реалізує ту саму тактику ракетного терору. Іншого шляху немає.

Андрій Юсов: Одна з причин відставки Суровікіна — бездумне виснаження ракетних запасів

— Коли практика масованих обстрілів та терористичних ракетних атак розпочиналася, було понад 100 запусків [за раз]. Інтенсивність знижувалася, а інтервали зменшувалися. Коли офіційно Україна говорила, що ракетні запаси окупантів виснажуються, ми це з вами і бачимо.

Йдеться, насамперед, про сучасне та високоточне ракетне озброєння. Так, ракет С-300 величезна кількість у окупантів, але це не далекобійне, і не високоточне ракетне озброєння.

Одна з причин, чому зняли Суровікіна — якраз бездумне виснаження ракетних запасів. Вони використали величезну кількість “Калібрів”, “Іскандерів”, і до чого це призвело? Тепер увесь світ розуміє злочинну терористичну сутність путінського режиму. Україна не злякалася, наше суспільство не зламане, а операція сил оборони триває.

Від терористичних атак росіяни не відмовляться. Це одна з “фішок” злочинного путінського режиму. Але здоров’я вже не те…

Безумовно, такі дані [про розташування систем С-400 поблизу українського кордону] відстежуються. Але також ми повинні розуміти, що пускові установки системи С-300 і С-400 переміщуються — саме для того, щоб їх не виявили і не знищили. Тож це постійний процес. І збір таких даних, безумовно, проводиться, зокрема, для відповідних операцій.

Іван Ступак: Удари РФ ракетами та дронами до кінця березня сходитимуть нанівець

— Моє внутрішнє переконання, що удари ракетами та дронами в різних комбінаціях будуть щонайменше до середини — двадцятих чисел березня. Росіяни розгойдуватимуть цю стару історію про зиму та заморожування українців.

Але до кінця березня ці удари матимуть все менше значення. Так, буде некомфортно без світла, без соцмереж, але в квартирах буде відносно тепліше, а світловий день довше.

Ну, і щоб резюмувати: ці удари по інфраструктурі, по будинках мирних жителів — акт тероризму. А терор — це доля слабких і безпорадних. Це коли у тебе більше немає жодних інших аргументів.

Юрій Федоров: У Росії залишилося ракет на 10 масованих атак — це солідна цифра

— Треба розрізняти ракети, які залишилися. Якщо говорити про балістичні ракети “Іскандер”, їх залишилося менше 100 одиниць — це 10-11% від того, що було на початку [повномасштабної] війни, з урахуванням виробництва, що продовжується.

Інших ракет, скажімо, “Калібрів” — приблизно 9%, я дивлюся зараз на таблицю [яку представив міністр оборони Резніков]. Загалом ракет, якими обстрілюють Україну, за винятком С-300, залишилося 19% від того, що було. Це досить серйозна цифра, 500 з лишком ракет.

І якщо припустити, що в кожній атаці по Україні в середньому використовується близько 50 ракет. Отже, залишилося на 10 масованих атак з урахуванням того, що виробляється, а не лише витрачається. Це, на жаль, цифра солідна.

Це різні ракети, зокрема повітряного базування. Теоретично вони всі точні, на практиці — не дуже… Що стосується ракет Х-22: це стара ракета, її більше не роблять. Але там точність — трохи менше кілометра за тактико-технічними характеристиками.

Інші ракети за цими характеристиками досить точні. Але все залежить від того, як повернеться ситуація на полі бою. І не завжди ці ракети потрапляють туди, куди їх націлили. А, іноді, їх націлюють просто на житлові квартали, таке теж є.

У Росії, як і у будь-якої іншої розвиненої в військовому відношенні країни, недоторканний запас такого озброєння — десь 20-25%. Росія вже підійшла до порога в плані цих ракет, якщо говорити в середньому — 19% і залишилося. Але ж Москва, на мій глибокий жаль, не збирається припиняти обстріли.

Денис Попович: Чи має Росія важке озброєння — питання спірне, але стрілецької зброї достатньо

— Росіяни оголошують наступну хвилю мобілізації, збирають кілька сотень тисяч людей, озброюють їх зброєю, яка у них залишилася на складах. Збирають з трьох танків один. Відкривають склади з артилерією, виймають звідти озброєння часів Другої світової війни. І підпирають це тими силами та засобами, які вдасться зробити за ці декілька місяців — залежно від того, яку перспективу ми малюємо. А потім вони намагатимуться вдарити на якомусь напрямку…

Автомати Калашнікова знайдуться, гвинтівки Мосіна знайдуться. Чи знайдеться щось важче — танки, ракетні системи — питання спірне. І в якому вони будуть стані… Але стрілецької зброї, гадаю, у Росії поки достатньо для того, щоб озброїти чималу кількість людей.

Або ж вони розраховують на те, що вдасться домовитися з партнерами з Північної Кореї та Ірану про можливість постачання якихось озброєнь та боєприпасів, які могли б їм допомогти розгорнути такий наступ.

Прямий ефір