Скарби Криму: в Україну повернули “скіфське золото” (ВІДЕО)

Виставка "Скарби Криму. Повернення". Фото: president.gov.ua

“Скіфське золото” з Криму, за яке Україна боролася майже 10 років, представили в Національному музеї історії. Минулого року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про повернення в Україну понад 500 артефактів виставки “Крим: золото і таємниці Чорного моря”, які експонували в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Це давньогрецькі та давньоримські, а також скіфські, сарматські, гунські та готські предмети, знайдені під час археологічних досліджень Криму. Тепер стародавні експонати представлені в Києві, повідомляє FREEДОМ.

Крім “скіфського золота”, на виставці “Скарби Криму. Повернення” представлено ще півтисячі експонатів. Найстарішим артефактам понад дві тисячі років. Це давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські та готські речі, знайдені з XIX по XXI ст. під час археологічних досліджень Криму. Прикраси, предмети побуту, посуд, і навіть надгробні плити — всі експонати немов збирають воєдино багату історію українського півострова.

“Здебільшого, це I століття нашої ери. Колись грецьке населення сильно змішувалося зі скіфами, сарматами й таврами. На перетині цих культур створювалася нова культура, яка ставала їхньою частиною. Тому ми бачимо написи грецькою мовою, тому що грецький правопис, грецька як письмова мова — вона домінувала”, — розповів завідувач відділу “Скарбниці Національного музею історії України” Юрій Полідович.

До російської агресії артефакти були представлені в чотирьох кримських музеях — Бахчисарайському історико-культурному заповіднику, Центральному музеї Тавриди, Керченському державному історико-культурному заповіднику та Херсонесі Таврійському. Коли Росія окупувала Крим 2014 року, експонати вперше було вивезено за межі України, вони перебували з експозицією в Амстердамі. Тоді в музеях півострова зберігалося понад 900 тис. археологічних артефактів.

“Прикраси пізньоскіфського і гунського періоду, бронзовий посуд римської епохи, китайські предмети I тисячоліття до нашої ери тоді тільки повернулися з Нідерландів і оформлялися в експозицію. Навіть із цього переліку видно, що скарби Криму, як і сам Крим, створювали дуже різні народи та культури. Ще не існувало слова “мультикультурність”, а Крим і його надбання вже такими були”, — зазначила перша леді України Олена Зеленська.

Поки артефакти зберігалися в Нідерландах, Росія намагалася відсудити експонати в України через суд в Амстердамі та повернути їх до Криму. Але згідно з українським законодавством, такі об’єкти є частиною Музейного фонду України та Міністерству культури вирішувати, куди повернуться експонати. Після дев’яти років судової тяганини 9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів ухвалив повернути “скіфське золото” в Україну.

“Для повернення “скіфського золота” було проведено титанічну працю, результат якої був би неможливий без командної роботи. В Україну повернулася частина Криму — повернеться і весь півострів”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Також амстердамський музей не вимагатиме з України компенсацію за зберігання колекції артефактів протягом майже 10 років — це понад 111 тис. євро.

“Нам потрібен був час на те, щоб перевірити артефакти ретельно, і щоб експерти могли підтвердити власними підписами та засвідчити, що це ті самі предмети, які вивозилися за межі України, що не відбулося підміни чи погіршення стану збереження”, — пояснила завідувачка філії “Скарбниця Національного музею історії України” Наталія Панченко.

Експозиція буде постійною і триватиме до остаточної деокупації Криму.

Читайте також: Так само як ці скарби, повернеться додому і Крим, — Зеленська під час відкриття виставки “Скарби Криму. Повернення”

Прямий ефір