6 грудня Конституційний суд Румунії анулював перший тур президентських виборів. Тоді перше місце посіла проросійська кандидатка Келін Джорджеску, друге — проєвропейська Олена Ласконі. Тепер весь виборчий процес доведеться провести заново.
Анулювання першого туру президентських виборів у Румунії
Другий тур президентських виборів у Румунії за участю кандидатів Келіна Джорджеску та Олени Ласконі мав відбутися 8 грудня. Місцеві медіа пишуть про слід Кремля, який просував проросійського кандидата Джорджеску.
Конституційний суд ухвалив своє рішення після оприлюднення розсекречених документів розвідки. З них випливає, що передвиборча кампанія ультраправого проросійського кандидата Джорджеску проводилася за підтримки з-за кордону.
Президент Румунії Клаус Йоганніс виступив зі спеціальним зверненням у зв’язку зі скасуванням результатів голосування першого туру.
“Новий уряд Румунії встановить нові дати двох турів виборів президента. Отже, знову буде скликано новий парламент, буде обрано новий уряд. І новий уряд визначить, коли відбудуться нові президентські вибори. Згідно з Конституцією, президент Румунії виконує свої повноваження доти, доки не буде складено присягу новообраного президента. Тому я залишаюся на своїй посаді до обрання нового президента Румунії”, — пояснив Йоганніс.
Президент підкреслив, що Румунія — стабільна і безпечна країна.
“Я кажу це для Європейського Союзу. Румунія була і залишається безпечною проєвропейською країною. Я кажу це для НАТО. І Румунія залишається надійним союзником”, — додав Йоганніс.
Рішення Конституційного суду є остаточним і його неможливо оскаржити.
Генпрокуратура Румунії 9 грудня повідомила, що було проведено обшук у TikTok-блогера Богдана Пешкіра, його обвинувачують у незаконному фінансуванні виборчої кампанії кандидата в президенти Келіна Джорджеску, підкупі виборців і відмиванні грошей. У Пешкіра вилучили 7 млн доларів, а також комп’ютерну техніку.
Румунські правоохоронці вважають, що блогер міг злочинним шляхом отримати гроші, які використовував для фінансування виборчої кампанії Джорджеску. За версією слідства, Богдан Пешкір пожертвував йому понад 1 млн євро. У TikTok офіційно підтвердили, що з 24 жовтня до 24 листопада він перерахував 381 тис. євро акаунтам, які спонукають ультраправого кандидата.
24 листопада в Румунії відбувся перший тур президентських виборів. На посаду претендували 13 кандидатів. До другого туру, який мав відбутися 8 грудня, вийшли ультраправа антизахідна політикиня Келін Джорджеску (не представляє жодної партії), набравши майже 23% голосів, і представниця опозиційного “Союзу порятунку Румунії” Олена Ласконі, за яку проголосували трохи більше ніж 19% громадян країни.
Також 1 грудня у країні відбулися парламентські вибори. На них перемогла керівна проєвропейська Соціал-демократична партія, очолювана чинним прем’єр-міністром Марчелом Чолаком. На другому місці — ультраправий “Альянс за об’єднання румунів”. Замикає трійку лідерів центристська опозиційна партія “Союз порятунку Румунії”.
Читайте також: До Києва з візитом прибули європейські політики – перші подробиці (ФОТО)
Думки експертів
Яких результатів варто очікувати від нових виборів президента Румунії? Як у Європейському Союзі мають реагувати на втручання у вибори та запобігати таким випадкам? Яку небезпеку для демократії несуть сучасні технології? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Людмила Покровщук, доктор філософії, експертка із зовнішніх і внутрішніх політик;
- Ігор Чаленко, політолог;
- Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”.
ЛЮДМИЛА ПОКРОВЩУК: Перемога ультраправого кандидата може вплинути на відносини України та Румунії
— Ми бачили, як відбувалися вибори до Європарламенту і в інших європейських країнах. Ми бачимо, що посилюється тенденція щодо застосування всіляких соціальних мереж. З огляду на те, яка ситуація склалася з виборами в Румунії та загалом у Європі, держави переглядатимуть свої внутрішні закони щодо процесу виборів із застосуванням всіляких соціальних мереж і штучного інтелекту, який зараз активно розвивається. Виявилося, що ми до цього не готові й це величезний виклик. Національна виборча система до цього не готова і потрібно щось із цим робити.
Я думаю, що спочатку на загальноєвропейському рівні буде відкориговано законодавство, будуть рекомендації про те, як проводити вибори з урахуванням нових технологій, які дуже маніпулюють, і з їхньою допомогою можна впливати на виборчий процес. Усім державам зараз потрібно коригувати свою внутрішню рамку з урахуванням того, щоб бути готовими.
Росія продовжуватиме свою деструктивну діяльність. Можуть з’явитися інші країни, які захочуть маніпулювати виборчим процесом. Зараз це основний виклик для національного законодавства — врегулювати його щодо тих технологій, які застосовуються у виборчому процесі. Вища рада національної оборони Румунії, проаналізувавши всі документи, дійшла висновку, що було втручання з боку Росії й що це загроза національній безпеці.
В Україні ми вже дійшли до того, що теж коригуватимемо своє законодавство, спираючись на досвід європейських партнерів і враховуючи гібридні виклики. Найбільша небезпека інформаційної війни полягає в тому, що її не можна відстежити та виявити на етапі, коли це відбувається — ми можемо бачити тільки наслідки. Але потрібно навчитися діяти на випередження.
Я думаю, в Румунії заборонять на момент виборів TikTok, враховуючи ситуацію, яка склалася. І Євросоюз має обов’язково вжити якихось заходів, зважаючи на те, що ЄС завжди реагує на втручання у виборчий процес, — для них дуже цінна свобода вибору.
Олена Ласконі вже заявила, що братиме участь у нових виборах. А, може, від лівих буде висунуто якогось об’єднавчого і потужного кандидата, який зможе виграти у правого Келіна Джорджеску навіть у першому турі. Це було б дуже добре. Зараз потрібні всі зусилля на те, щоб переміг лівий кандидат. Деякі прогнози говорять про те, що вже після Нового року ми точно зрозуміємо, хто буде президентом Румунії.
Перемога ультраправого кандидата на президентських виборах — це не добре як для Румунії та Європи, так і для України. Може настати нестабільність у наших добре налагоджених відносинах із Румунією. У нас працює експорт через румунські порти й це дуже важливо.
ІГОР ЧАЛЕНКО: У Румунії висунуто єдиного проєвропейського кандидата
— Російська Федерація вкладає величезні кошти, використовуючи сучасні технології. Фактично вона будує горизонтальну комунікацію, оминаючи всі можливі елементи інформаційного захисту у відповідних державах і даючи зелене світло своєю пропагандою тим кандидатам, які вигідні не тільки з погляду риторики та відповідних пропагандистських тез, а й із погляду реальної дестабілізації ситуації.
Причому це відбувається не тільки в окремих країнах, наприклад, Румунії, Молдові, Грузії, а й загалом у геополітичному регіоні. Основний акцент іде на злам союзницьких відносин і фактично створення передумов для відновлення своїх зон впливу. Якщо за часів Радянського Союзу такою великою зоною впливу була Організація Варшавського договору, то зараз РФ марить тим, щоб відновити своє втрачене геополітичне багатство.
Нинішня ситуація в Румунії чимось нагадує події 2004 року в Україні. Це досить дзеркальна історична цитата. Тільки тоді за скасування результатів виборів в Україні виступив Верховний Суд України, а в Румунії це зробив Конституційний суд, який опублікував обґрунтування скасування результатів першого туру президентських виборів у країні.
Тепер на Румунію чекає повторне голосування і цього разу буде вжито всіх заходів, щоб ситуація не повторилася. Я думаю, найімовірніше, буде прописано додаткові законодавчі регулювання, що стосуються соціальних мереж, зокрема й TikTok. Оскільки саме ця тема була фактичною прогалиною у виборчій кампанії Румунії.
Після формування проєвропейської коаліції за результатами парламентських виборчих перегонів, я припускаю, скоріш за все, буде висунуто єдиного проєвропейського кандидата, який зможе реалізувати весь той електоральний потенціал, який є сьогодні в Румунії, і зможе перехопити пальму першості.
Келін Джорджеску, найімовірніше, у цій виборчій компанії брати участь уже не буде. На виборах у Румунії рішення має ухвалювати тільки румунський народ, вільно і чесно. Тільки румуни мають право визначати, кого вони обирають у своїй країні.
ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: У ЄС мають виробити механізм захисту від втручання у вибори
— Скасування результатів виборів у Румунії – це перша системна відповідь на втручання у виборчий процес. Раніше про це дізнавалися постфактум і жодних реакцій не було. Зараз ідеться про те, що в Європейському Союзі шукають і знаходять інструмент для того, щоб не давати будь-кому впливати на результат виборів. Кандидат Келін Джорджеску, який переміг у першому турі, отримав свої преференції фактично з рук Росії та Китаю.
Ми знаємо, що Китай і Росія намагаються впливати на Європейський Союз і шукають можливості змінити ситуацію в окремих країнах. Це потрібно для того, щоб впливати та на санкційний режим, і на військову допомогу Україні. Далі в Євросоюзі мають бути кроки щодо уніфікації реакції на такі випадки. Поки що в ЄС, крім заборони російських пропагандистських телеканалів, нічого системного і серйозного поки що не зроблено.
Кандидат Келін Джорджеску був не дуже відомий у Румунії. Він брав участь у політичному житті, висувався на різні виборні посади, але серйозного успіху не мав. Щодо його перемоги, то там було два компоненти — допомога ззовні та розрізненість проєвропейських сил у Румунії, які конфліктували одна з одною. Я сподіваюся, що цей урок буде враховано і в повторному першому турі вони зможуть домовитися про єдину політику або навіть про єдиного кандидата.
У ЄС зараз повинні вивчити досвід Румунії та уніфікувати європейське законодавство. Очевидно, що маніпуляції з виборами можуть повторитися в будь-якій іншій країні Європи. Регулювати такі соцмережі, як TikTok, досить складно, оскільки їхній центр управління перебуває за межами дії законів як Європейського Союзу, так і США. Потрібні тривалі переговори, тому мають бути механізми захисту від того, що спотворює сам принцип демократії.
Читайте також: Як на тлі війни проти України слабшають позиції Росії у світі — думки експертів і глядачів FREEДОМ