Голова КНР Сі Цзіньпін прибуде із триденним візитом до РФ 20 березня. Лідер Китаю займе “об’єктивну і неупереджену” позицію щодо повномасштабної війни проти України, а його візит спрямований на “мир”, заявив речник китайського МЗС Ван Веньбінь. Водночас видання Politico опублікувало розслідування про те, що Китай постачав Росії штурмові гвинтівки й нібито посилює позиції російської армії у війні проти України, інформує FREEДОМ.
Кремль повідомив, що Сі Цзіньпін відвідає Росію 20-22 березня та зустрінеться з Володимиром Путіним. Зокрема, вони проведуть розмову тет-а-тет та підпишуть двосторонні договори. У китайському Міністерстві закордонних справ також підтвердили, що цей візит відбудеться.
“Під час свого державного візиту до Росії голова Китаю Сі Цзіньпін проведе поглиблений обмін думками з президентом Росії Путіним з двосторонніх відносин і основних міжнародних та регіональних питань, що становлять взаємний інтерес, що сприятиме стратегічному та практичному співробітництву між двома країнами й надасть нового імпульсу розвитку двосторонніх відносин”, — заявив Ван Веньбінь.
Голова КНР приїде до Москви вперше з початку російського вторгнення в Україну. Як заявили в китайському міністерстві закордонних справ, Сі Цзіньпін у Росії закликатиме до миру та переговорів.
”Ми завжди виходимо з того, що політичний діалог є єдиним способом вирішення конфліктів та суперечок, роздмухування вогню, введення односторонніх санкцій та надання максимального тиску, лише посилить конфлікти та ескалацію напруженості”, — зазначив Веньбінь.
Китай неодноразово стверджував, що країна дотримується нейтралітету та не продає зброю у зони конфлікту. Проте митні дані, отримані журналістами видання Politico, показують прямі постачання китайських штурмових гвинтівок, а також постачання дронів і бронежилетів до Росії через Туреччину та ОАЕ. Постачання велися з червня по грудень 2022 року, пише видання.
На пресконференції у Вашингтоні 16 березня генерал Пет Райдер зазначив, що поки що немає підтвердження того, що Китай допомагає Росії зброєю, але США та НАТО стежить за цією темою.
Не вірить у передачу летальної зброї з Пекіна через треті країни до Москви й політолог Олексій Буряченко. Попри те, що після початку вторгнення зв’язку цих країн зміцніли, а товарообіг зріс, КНР дистанціюватиметься від того, щоб допомагати зброєю агресору.
Попри деклароване з 2011 року стратегічне партнерство України та Китаю за весь час російського вторгнення жодних прямих контактів Сі Цзіньпіна з Володимиром Зеленським не було. Раніше The Wall Street Journal повідомив, що Сі планує поговорити із Зеленським після візиту до Москви. Однак, за даними українського МЗС, це питання ще не узгоджене і поки немає інформації, чи відбудуться переговори.