Президент Володимир Путін за результатами переговорів із китайським лідером Сі Цзіньпінем не зміг отримати підтримку навіть щодо запуску газопроводу “Сила Сибіру-2”. Це свідчить про те, що Китай не розглядає Росію як пріоритетного партнера, а лише як суб’єкта на короткому повідку. Про це сьогодні, 21 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Зараз між Китаєм і Росією — прірва. Китай — це глобальний гравець, у нього свої інтереси, а у невеликі стратегічні інтереси Росія вписується саме як суб’єкт на короткому повідку, якого можна використовувати і для пропагандистських операцій, і для вирішення локальних завдань”, — сказав він.
Радник глави ОПУ звернув увагу на те, що внаслідок перемовин із китайським лідером Путін не лише не дійшов до конкретних угод, а й навіть не зміг переконати Пекін підтримати концепцію газопроводу “Сила Сибіру-2”.
“Газопроводи, які мали б переорієнтувати всі ресурсні можливості Росії на азійський ринок. Китаю не вигідно, він розуміє, що робити Росію монопольним постачальником сировини — дорога в нікуди. Китай сповідує політику диверсифікації поставок, відповідно, у нього є поставки сировини з арабського регіону. А Росію можна використовувати тільки в максимально брудних ініціативах, не більше”, — зазначив він.
Подоляк наголосив, що Росія, будучи технологічно відсталою країною, не може нічого запропонувати Китаю.
“Росія не може запропонувати Китаю доступ до технологій, вона сама краде технології. До того ж Росія — вже не транзитивна, Росія — практично повністю ізольована від західних країн, від ключових ринків, які цікаві Китаю”, — говорить радник.
За його словами, Росія може бути цікава Китаю, наприклад, у територіальному аспекті.
“Там великі незаселені території й, звісно ж, ресурси якоюсь мірою, якщо Китай сам контролюватиме їх. Ну, і з точки зору агресії, яку Росія демонструє на зовнішньому ринку, тому що Китай поки що тільки нарощує свою глобальну присутність, перетворюючись на вагомішого політичного гравця, не тільки економічно, а й політично. На мій погляд, потенціали впливу Китаю і Росії непорівнянні. Росія — нині маленька країна, територіально велика, але країна-карлик за впливом на глобальні політичні процеси, чого не скажеш про Китай. Китай набагато вагоміший, набагато діяльніший і набагато впливовіший”, — підсумував Михайло Подоляк.
Читайте також: Перемовини Путіна та Сі в Пекіні завершилися без спільних заяв і підписання угод — аналітика (ВІДЕО)
Раніше академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий висловив думку, що для лідера КНР Сі Цзіньпіна відносини з Путіним — можливість продемонструвати протистояння із Заходом. Але щодо агресії РФ проти України Пекін намагатиметься зберігати позицію “гравця над сутичкою”. Тим більше навряд чи піде на постачання будь-яких озброєнь Москві.