Україна відкрита для діалогу з Китаєм і за якийсь час цей діалог набуде більш конкретних форм. Просто Китай не квапиться, це його стиль, Китай грає в довгу, не поспішає, не біжить спринтерські дистанції. Україна свій хід зробила, тепер хід за Китаєм. Про це сьогодні, 29 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
В інтерв’ю Associated Press президент України Володимир Зеленський запросив главу КНР Сі Цзіньпіна відвідати Україну. Послідувала відповідь МЗС Китаю, в якому заявили про підтримку спілкування з українською стороною, а про можливу зустріч інформації немає.
“Це китайський стиль, акуратна, ввічлива відповідь. Китай не поспішає, Китай дуже обережний. Китай, на жаль, сприймає нинішню велику, криваву війну між Росією та Україною в контексті свого протистояння зі США. Це головна проблема”, — прокоментував Фесенко.
Тому, пояснив політолог, Китай виступає в ролі миротворця і заявив свою позицію щодо врегулювання війни. Але позиція досить абстрактна й аморфна.
“Мені здається, поки що в Пекіні не готові до подальших дій. І дуже добре, що наш президент бере на себе ініціативу. Якраз тут проявляється суб’єктність України, суб’єктність зовнішньої політики України — ми не чекаємо, коли Китай зволить проявити якісь дії. Ми не збираємося прогинатися під Китай, під якісь умови Китаю. Але разом із цим президент Зеленський чітко заявляє — ми готові до діалогу з Китаєм. Китай сказав “а”, заявивши свою позицію, нехай абстрактний, але якийсь мирний план, якісь принципи врегулювання. Добре, тоді треба сказати “б”. Потрібні більш конкретні дії”, — каже він.
Фесенко уточнив, що для цих конкретних дій треба обговорити позицію України, співвіднести позиції України і Китаю — китайську позицію з 12 пунктів із мирним планом, 10 пунктів (формулою миру) президента Зеленського. У них є пункти, які дуже близькі за суттю і змістом.
“Тому я думаю, що за якийсь час почнуться перемовини, як це і передбачалося, про це писали ЗМІ, перемовини в онлайн-зустрічі. Сам Сі Цзіньпін навряд чи приїде до Києва. Я поки що це скептично сприймаю. Через особливі відносини з Москвою, через складні відносини з Вашингтоном, плюс питання безпеки. Звісно, у Москві навряд чи будуть стріляти по Києву, коли там буде Сі Цзіньпін, але тим не менше”, — висловив думку політолог.
Читайте також: “Ми готові бачити його тут”: Зеленський запросив Сі до України