Швейцарська контррозвідка і взагалі ніхто нічого не зможе зробити з російськими шпигунами, — пояснення Жирнова

Сергій Жирнов. Фото: ledauphine.com

Швейцарська контррозвідка бореться з російськими шпигунами, але викорінити їх дуже складно. Усі світові контррозвідки знають, хто, де і яким шпигунством займається. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканала FREEДОМ заявив колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Жирнов.

“Швейцарська контррозвідка нічого з ними зробити не може. І взагалі ніхто не може нічого зробити зі шпигунами, які займаються так званим легальним шпигунством. Тому що, якби одна Росія займалася цією справою, було б простіше. Але цим займаються, на жаль, усі — США, Франція, Німеччина, Ізраїль, Китай, хто завгодно. Усі ті, у кого є можливості утримувати зовнішню розвідку, тому що це не таке дешеве заняття. І всі вони, використовують дипломатичне, консульське прикриття. І тому, якби проти російських шпигунів почати проти одних боротися, то вони завжди скажуть: “А як же всі інші?””, — сказав він.

За словами Жирнова, всі шпигуни знають, що найголовнішим шпигунським світовим гніздом є Організація Об’єднаних Націй у Нью-Йорку.

“Це будівля знаменита, де зібрані шпигуни з усього світу. А потім Женева, знову ж таки представництво Європейської організації Об’єднаних Націй, міжнародні організації, а потім Брюссель, НАТО, Європейська комісія, а потім Страсбург. А потім ще Відень залишається і так далі, і тому подібне. Тобто якби ця вся справа робилася тільки росіянами і тільки Російською Федерацією, то можливо було б із цією справою трошки простіше боротися. А оскільки цим займаються всі інші, то з цим боротися важко”, — каже ексспівробітник КДБ.

Він зазначив, що з російським шпигунством західному світу боротися дуже складно.

“Припустімо, російський шпигун, або ГРУ, або СЗР, або навіть у ФСБ є своя теж якась зовнішня структура, найімовірніше, зовнішня контррозвідка (тому що ФСБ — це все-таки контррозвідувальний підрозділ і підрозділ безпеки, тому в нього там розвідки, за ідеєю, не повинно бути). Перш ніж ви поїдете кудись до якоїсь країни, вас подає країна на отримання візи і заявляє як свого дипломата. І країна має отримати агреман, тобто отримати дозвіл на те, що вас готові прийняти. Так ось країна, до якої ви поїдете, вона вже заздалегідь знає, що ви розвідник, що ви шпигун, що ви їдете заміщати іншого розвідника, вона навіть знає, на яку розвідку ви працюєте, в якому напрямі ви працюєте, тим не менш, видає вам дозвіл”, — пояснив Жирнов.

Усе залежить від політичної волі та політичного рішення країн, які борються зі шпигунством. Шпигуна, який користується дипломатичним прикриттям, можна тільки вислати з країни.

“Але вони знають, що якщо США заборонять співробітникові СЗР, наприклад, або ГРУ приїжджати до головної резидентури у Вашингтоні, або в Нью-Йорку, то, відповідно, РФ точно так само заборонить американцеві приїхати до резидентури в Москві, у Санкт-Петербурзі, або де там ще є дипломатичні установи. Тому це, загалом, таке взаємне визнання. І далі, коли цей шпигун приїжджає на територію країни, за ним пускають зовнішнє спостереження, проти нього починають працювати контррозвідувальні служби і чекають на момент, коли він або проколеться, або буде вигідна політична ситуація, коли треба буде реалізувати цю можливість, щоб його видворити з країни. І ось ви бачите у людини, яка користується дипломатичним прикриттям, її ж навіть до в’язниці посадити не можна, тому що у неї дипломатичний імунітет. Її можна тільки вислати з країни. Що, до речі, сталося за останній час”, — розповів ексспівробітник КДБ.

За його підрахунками, за останні 16 місяців, торік 460 було осіб, а наразі далеко за 500 вислано російських шпигунів із 30 або 35 країн.

“І що? Ну, ось вислали цих самих 560 шпигунів, замість них приїхали інші 560 шпигунів. Ось і вся боротьба. Тобто, загалом, боротьба якась річ досить умовна. І поки вся міжнародна спільнота раз і назавжди не наважиться сказати, що дипломатичні установи, консульські установи, комерційні установи, культурні центри не можуть використовуватися жодною країною для ведення незаконної шпигунської діяльності, до цих пір не можна буде боротися, зокрема, і з цією діяльністю Російської Федерації”, — резюмував Сергій Жирнов.

Читайте також: Європа не готова закрити одночасно всі диппредставництва Росії: експерт назвав причину

Як повідомлялося раніше, третина російських дипломатів у Швейцарії можуть бути шпигунами. Федеральна розвідувальна служба країни у щорічному звіті наголосила на зростанні рівня загрози іноземного шпигунства насамперед з боку Росії та Китаю. У Швейцарії найвищий показник серед європейських держав за кількістю російських розвідників під дипломатичним прикриттям. Агенти Кремля можуть впроваджуватися в різні структури, вербувати впливових посадовців і агентів впливу.

Прямий ефір