Штучне утримання курсу рубля і збільшення соцвиплат: що чекає на національну валюту Росії (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Менше стежити за курсом долара вкотре порадила росіянам влада Російської Федерації. У Міністерстві фінансів Росії погодилися з тим, що курс національної валюти впливає на рівень життя населення, але зазначили: Росія прагне до того, щоб менше звертати на це увагу, повідомляє FREEДОМ.

З 7,5 до 15% річних. Із серпня 2023 року російський Центробанк підвищував облікову ставку чотири рази, щоб зупинити стрімке падіння рубля. Слідом за прессекретарем президента РФ Володимира Путіна глава Мінфіну Антон Силуанов порекомендував росіянам менше стежити за курсом. За його словами, російська влада нібито робить усе, щоб мінімізувати вплив курсу рубля на життя російських громадян. Ось тільки країна, як і раніше, дуже залежна від імпорту, який дорожчає через інфляцію. І йдеться не тільки про ліки та запчастини для іномарок, а й про імпортні компоненти для військової техніки.

“Навіть ті нові зразки танків, які випускає РФ, неможливі без французьких систем наведення вогню, без німецької оптики, без комп’ютерних систем, які не виробляються в Російській Федерації. Я не кажу про складніші вироби, я не кажу про авіаційну техніку”, — зазначив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За оцінками Bloomberg Economics, тільки 2022 року російські компанії накопичили за кордоном близько 80 млрд дол. сировинного виторгу, який вважали за краще не заводити у РФ. 30 жовтня 2023 року російський уряд вніс до Держдуми законопроєкт, який зобов’яже російських топекспортерів звітувати перед Центробанком про валютні активи за кордоном. Фактично, Кремль продовжує посилювати контроль за валютними операціями великих компаній, щоб спробувати стабілізувати рубль і взяти під контроль стрімку інфляцію.

“З жовтня від 43 найбільших нафтогазових, металургійних, хімічних і зернових компаній вимагається розміщувати щонайменше 80% валютного виторгу в російських банках, а потім продавати щонайменше 90% цього обсягу на внутрішньому ринку. При цьому зарахування іноземної валюти можливе протягом 60 днів, а подальший продаж — ще протягом двох тижнів. Відповідний указ президента Володимира Путіна діє до березня 2024 року, і його мета — тримати долар нижче тризначної позначки протягом цього часу”, — пише The Moscow Times із посиланням на російського аналітика Олександра Потавіна.

За інформацією видання, валютний контроль може приносити російському ринку 2-3 млрд дол. на місяць. У березні 2024 року в Росії пройдуть президентські вибори, і після них указ можуть скасувати. Якщо це станеться, рубль відновить падіння і, ймовірно, поставить нові антирекорди.

“Ще не вичерпала Раша всіх ресурсів і намагатиметься чіплятися за електорат. А ось після виборів відбудеться черговий обвал рубля. Зараз Путін наказав тримати менш як 100 руб. Курс, потім буде десь 150. Але це все після виборів. Ось таким чином він політичні цілі хоче реалізувати”, — пояснює доктор економічних наук, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Крім спроб відстрочити черговий обвал рубля, російська влада заклала в бюджет економічно необґрунтовані соціальні виплати. Усе, щоб задобрити електорат. Але в умовах санкційного тиску і відтоку іноземного капіталу Росія, ймовірно, не заробить стільки, скільки планує витратити. Тому джерелом державних доходів, кажуть аналітики, стане російське населення, яке і так бідніє внаслідок девальвації національної валюти.

Читайте також: Путін програє битву з інфляцією і девальвацією рубля — прогноз доктора економічних наук

Нагадаємо, з лютого 2022 року по серпень 2023-го Росія витратила на війну проти України близько 167 млрд дол.

Прямий ефір