Росія не гребує досвідом Радянського Союзу і використовує своїх дипломатичних представників як агентів розвідки.
А з початку повномасштабної війни проти України, яку розв’язав злочинний режим Путіна, російська шпигунська мережа в країнах Заходу активізувала свою роботу.
Шпигунська мережа на службі Кремля
Західні ЗМІ виявили, що диктатор Володимир Путін скористався втечею росіян від мобілізації, щоб відправити своїх агентів до країн Європейського Союзу. За даними The Wall Street Journal, під час мобілізації 2022 року Путін тримав кордони РФ відкритими, даючи змогу сотням тисяч росіян тікати від мобілізації в Європу, Центральну Азію і на Кавказ, щоб разом із ними відправити туди й агентів розвідки.
Як пише Financial Times, на сьогоднішній день російська шпигунська мережа в країнах Заходу діє активніше, ніж за часів так званої холодної війни.
“Гра в кішки-мишки повернулася… Російська діяльність така сама або навіть вища, ніж під час холодної війни… Російська розвідка — це величезна машина, і вона знову робить те, що робила завжди, — розповіли співробітники західних спецслужб.
Яскравим прикладом діяльності російських спецслужб у західних країнах є вбивство в Іспанії російського льотчика Максима Кузьмінова. Він був застрелений 13 лютого цього року в іспанському місті Вільяхойос. При цьому, Кремль навіть не намагається виправдовуватися у своєму ставленні до вбивства свого колишнього пілота.
“Цей зрадник і злочинець став моральним трупом у той самий момент, коли планував свій брудний і жахливий злочин”, — заявив глава зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін.
Варто зазначити, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад 20 країн вислали й оголосили персонами нон ґрата приблизно 400 російських дипломатів, багато з яких вважалися шпигунами.
Зокрема, міністр закордонних справ Молдови Михайло Попшой повідомив, що з країни видворили співробітника посольства РФ через причетність того до організації псевдовиборів в окупованому Придністров’ї. Російського “дипломата” оголосили персоною нон ґрата і зобов’язали покинути країну.
За інформацією видання Spiegel, згідно з даними розвідувальної служби Бельгії, вищий представник Росії в Європейському Союзі Кирило Логвінов є шпигуном. Ці підозри виникли після спільних розслідувань європейських засобів масової інформації. Бельгійська розвідка Логвинова внесла топ-дипломата до списку агентів Служби зовнішньої розвідки РФ.
Зі свого боку, влада Австрії повідомила про депортацію двох російських дипломатів. На сайті Міністерства закордонних справ (МЗС) Австрії йдеться, що причиною стали дії дипломатів, несумісні з їхнім статусом.
За інформацією Falter, 23 дипломати, акредитовані при посольстві Росії в Австрії, були залучені до розвідувальної діяльності. Крім цього, там ідеться про те, що екс-глава МЗС Австрії Карін Кнайсль, яка тепер живе в Росії, і раніше танцювала з російським диктатором, нібито допомагала в отриманні необхідної інформації російським спецслужбам. Згодом у МЗС Австрії заявили, що план за участю Кнайсль не вийшов за межі стадії планування.
Пізніше міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна пояснив, що Росія втрутилася в процес правосуддя — заволоділа документами кримінальної справи і сприяла їх публікації в російських соціальних мережах.
“Я також хотів би наголосити, що скоординовані дії російських спецслужб проти Естонської Республіки, зокрема гібридні операції проти безпеки, є неприйнятними і мають бути припинені. Ми не потерпимо і не приймемо втручання у внутрішні справи Естонії і будемо швидко і конкретно реагувати на подібні ситуації. Висилаючи дипломата, ми показуємо, що Естонія не потерпить на своїй території жодних дій, організованих іноземною державою”, — пояснив Цахкна в коментарі виданню ERR.
Читайте також: Молдова, Австрія та Естонія: країни світу продовжують висилати російських дипломатів — причина (ВІДЕО)
Думки експертів
Про те, чому з країн Заходу висилають російських дипломатів, і наскільки шпигунська мережа РФ поширена по всьому світу, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Володимир Хандогій, надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики”;
- Миколай Маломуж, український державний діяч, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генерал армії України;
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
- Гінтарас Багдонас, полковник запасу, екс-директор військової розвідки Євросоюзу, асоційований експерт Центру вивчення Східної Європи в Литві.
ВОЛОДИМИР ХАНДОГІЙ: Росія продовжує традиції спецслужб СРСР
— Є дипломати і є представники спецслужб, які працюють під “дахом” посольств і дипломатами, за великим рахунком, не є. Здебільшого йдеться про висилку саме тих співробітників посольства, які представляють спеціальні служби.
Історія з висилкою так званих “дипломатів” або співробітників спецслужб існує дуже багато років.
Росія на сьогодні як правонаступник Радянського Союзу продовжує традиції, які існували в той час. Навіть з мого власного досвіду можу сказати, що в складах посольств і представництв міжнародних організацій працювали не менше 50% дипломатичного складу, які використовували статус дипломата для здійснення своїх розвідувальних функцій. Ну і зараз це продовжується.
Багато держав розуміли і знали, хто є хто, але за взаємним замовчуванням дозволяли до певних меж працювати цим співробітникам. Але сьогодні, коли йде широкомасштабна агресія Росії проти України, і коли завдання так званих “дипломатів” полягають у тому, щоб підривати обороноздатність України, наші колеги і партнери на Заході йдуть шляхом радикального скорочення кількості російських дипломатів.
На сьогодні кількість дипломатів, починаючи з 2014 року, скоротилася дуже значно, а в деяких державах навіть до двох третин. Їх не просто висилають, а закривають цілі установи. Наприклад, Генеральне консульство Росії в низці держав, насамперед у Сполучених Штатах Америки.
Що це дає? Росія позбавляється джерела розвідувальної інформації. І це впливає на загальний рівень розуміння і знань про те, що відбувається на території тих держав, які підтримують Україну у війні проти Росії.
МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: У Німеччині шпигуни планують створити альтернативний уряд
— Десятки років Російська Федерація впроваджувала агентуру в Німеччині. Частина була ще впроваджена за Радянського Союзу, а потім перейшла на кошти до ФСБ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони Росії.
Там створені блоки в уряді, в політичних партіях, тим більше, навіть у партії Шольца, якщо ми говоримо про конкретну ситуацію. Нещодавно розкрито агентуру в Міністерстві оборони Німеччини, політичних партіях, бізнесі, особливо за лінією високих технологій та енергетики. Там дуже великі були відкати німцям з боку РФ.
Це фактично масштабне вербування з використанням фінансової мотивації, компроматів, можливо, навіть ідеологічних. Тому що часто Росія намагається створити якісь альтернативи, праві, ліві партії і фінансує ці рухи.
Ну і, звісно, росіяни підтримують створення альтернативного уряду, який має замінити чинний уряд, орієнтований на НАТО, США і на підтримку України.
Частина резидентури ще залишилася, але багатьох уже видворено з території Німеччини. Це насамперед резидентура посольства Росії, яка знаходиться в Берліні, або консульства в інших містах Німеччини.
Але ще, звісно, залишилися агенти і в самому Міністерстві оборони, частина в спецслужбах, тому що вже двічі виявляли шпигунів тільки в БНД, а ще в контррозвідці, там також є проблеми.
І ми бачимо, що там уже намагаються впливати на різні партії, які мають авторитет, і навіть перевищують за рейтингом партію Шольца. Судячи з нещодавнього дослідження, низка партій крайнього правого спрямування, які підтримуються Росією, вже мають велику розкрутку. Ми бачимо, як виступають проти передачі Україні ракет Taurus “Зелені”.
Сам Шольц отримав сигнали по лінії розвідки. А з боку Росії є неофіційний контакт — навіть під час надскладних військових протистоянь передача інформації через керівника розвідки Наришкіна і керівника БНД. Той передає Шольцу попередження, що в разі передачі Україні ракет Taurus Росія вважатиме, що Німеччина увійшла у війну, тому “краще утримайтеся від цього формату”. А це вже прямий формат дії розвідки за дорученням Путіна.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Для спецслужб РФ головне, щоб Майя Санду не перемогла на виборах
— Найімовірніше, Молдова й надалі вестиме посилену політику щодо російських дипломатів. Ми раніше бачили вже висилку понад 40 дипломатів через шпигунську діяльність у цій країні.
А Кремль і далі дестабілізуватиме ситуацію, використовуючи і невизнане Придністров’я, де фактично Росії дали зараз опцію для ескалації ситуації. Особливо після рішення з’їзду так званих “депутатів” Придністров’я, де вказували, що нібито було 220 тисяч запитів росіян у відповідному запиті до російського парламенту.
А друга опція зараз — це Гагаузька автономія. На сьогоднішній день Росія робить усе можливе, щоб гібридними способами дестабілізувати ситуацію в Молдові напередодні президентських виборів.
Зараз для Росії найголовніше — не дати Майі Санду перемогти на другий термін. Вони зроблять усе. Вони робитимуть вигляд, що ситуація повністю неконтрольована. Вони будуть підвищувати теми соціально-економічного блоку і все, що завгодно.
І тема мови використовується зараз так само абсолютно. Зараз у Гагаузькій автономії звучать абсолютно безглузді якісь заяви, що нібито Кишинів насаджує румунську мову тощо. Ми розуміємо, до чого це все веде.
В Україні це вже все було, ми це все бачили. І тому зараз для нас головне, щоб наш досвід і наші ресурси допомагали Молдові зберегти стабільність у нинішніх непростих умовах відбиття гібридної агресії з боку РФ.
ГІНТАРАС БАГДОНАС: Російські спецслужби використовують усі можливі методи для отримання інформації
— Дії секретних служб Росії не змінилися. Вони використовують усі можливі методи, щоб отримати або вкрасти секретну інформацію.
Але найголовніше, я думаю, їхня головна мета — зупинити допомогу вашій країні, щоб Захід її зменшив або зовсім припинив. Я думаю, це найголовніше.
Також російські спецслужби дуже багато працюють над тим, щоб підірвати єдність у країнах так званого Північноатлантичного товариства Європи. Це основні цілі їхньої роботи.
Дуже багато так званих російських дипломатів було вигнано з посольств західних країн, з моєї країни, зокрема. Це сотні. Перша хвиля до повномасштабного вторгнення РФ в Україну була після спроби отруєння Скрипаля. Тоді десь 150 російських дипломатів вислали.
Після цього росіяни намагаються використовувати будь-які інші можливості, зокрема, представників бізнесу, особливо після пандемії COVID-19, коли всі навчилися працювати дистанційно. Вони використовують електронну розвідку, особливо кібернетику, а також кримінальні угруповання.
Ну і, звісно, під час вербування вони використовують шантаж, гроші. Це основні приклади дій російської розвідки.
Читайте також: До Європи під виглядом антивоєнних мігрантів проникли російські шпигуни: подробиці (ВІДЕО)