Відень та Женева стали шпигунськими центрами Росії в Європі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.
Коментуючи розслідування The Wall Street Journal щодо шпигунської діяльності росіян у Відні, він зазначив, що аналогічна ситуація склалася й в Женеві.
За словами Ступака, Відень є столицею світового шпигунства ще з часів холодної війни.
“Відень використовувався як транзитний хаб. Шпигуни з різних країн з’їжджалися — з Латинської Америки, Північної Америки, країн Азії, насамперед це Сполучені Штати та Радянський Союз. Там проводилися обміни, якісь зустрічі, домовленості. І ось уряд Австрії завжди дивився на ці питання крізь пальці. Логіка така: якщо ці люди в капелюхах, в окулярах, у плащах не проводять якусь діяльність на шкоду Австрійській республіці, то заради бога, займайтеся. Нам що, шкода, чи що?”, — сказав він.
Військовий аналітик нагадав, що в публікації The Wall Street Journal йшлося про те, що в столиці Австрії кількість російських громадян, які працюють на держструктури, перевищила 500 осіб.
“Із них тільки до двох десятків займаються безпосередньо дипломатичною роботою. Це різні представники — економічні, наукові, культурні. Про всіх інших наші дипломати кажуть так: “Ми поняття не маємо, що це за люди. Ми знаємо, що є величезна кількість, але де вони працюють, чим займаються, куди їздять — поняття не маємо”. І ось, на жаль, Австрія продовжує займати таку позицію: “Хочете, зустрічаєтеся, хочете, спілкуйтеся, ми нікого переслідувати не будемо. Головне, щоб було не на шкоду нашій Австрійській республіці”, — сказав Ступак.
Він не виключив, що в дипломатичній пошті може провозитися готівка, яку представники російської розвідки під прикриттям дипломатів можуть відвозити по різних країнах Шенгенської зони.
“І за ці гроші можуть оплачуватися найчорніші, найбрудніші справи, починаючи від фальшивих документів, закінчуючи зброєю та оплатою послуг з ліквідації супротивників режиму Путіна. Усе може бути”, — розповів експерт.
Водночас Ступак зазначив, що 2022 року російську агентурну мережу сильно лихоманило, дипломатів висилали, у шпигунів руйнувалися зв’язки й контакти, але потім вона почала відновлюватися. Водночас він підкреслив, що агентів впливу на керівництво європейських країн у РФ стає дедалі менше.
“Їх виганяють, їх висилають. РФ намагається компенсуватися на три порядки нижчою якістю агентури. Це люди, які масово приїжджають під виглядом біженців із паспортами Республіки Білорусь, на жаль, із паспортами громадян України, як біженці. Ось ми тікали, там війна. Їх приймають. А насправді бланки паспортів, наприклад, були захоплені на території Херсонської області, Запорізької області, Донецької області, це шматочок Харківської області, і підробили їх під потрібних людей. Ось вони зараз заїхали та займаються такою… Знаєте, є висококваліфікований хірург, наприклад, він робить філігранні операції. А є медсестра, яка подає інструменти. Таких “лікарів” у РФ дедалі менше і менше, зате стала величезна кількість ось таких “медсестер”. Не в образу медичним працівникам, але це більше для аналогій, для метафори, для розуміння, що в цьому шпигунському світі позначає кожна людина і яке місце вона займає”, — сказав експерт.
Читайте також: Російська агентура в Європі стає більш агресивною — думка Юрконіса
Раніше видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал про те, що Відень перетворився на один із центрів шпигунської та оперативної діяльності російських спецслужб у європейських країнах. Стверджується, що за останній час чисельність російських громадян, які працюють на державні структури, у Відні зросла й перевищила 500. Близько половини з них — дипломати і менеджери, проте друга половина, переконані в австрійських спецслужбах, по суті займається шпигунською діяльністю. Як стверджується, серед цих росіян є й оперативники, які курують підготовку диверсій і вбивств у країнах ЄС.