Шпигунські мережі РФ в Європі: як викривають агентуру Кремля в ЄС (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gur.gov.ua

Спецслужби Польщі та Чехії викрили російську шпигунську мережу. Вона провадила діяльність проти Європейського Союзу, а також займалася дискредитацією України. За даними чеської служби контррозвідки, мережа працювала з політиками у Польщі, Угорщині, Німеччині, Франції, Бельгії та Нідерландах, намагаючись вплинути на вибори до Європарламенту. За словами чеського прем’єр-міністра Петера Фіала, варто очікувати на подальші такі викриття і в інших країнах, повідомляє FREEДОМ.

Варшава звинувачує Росію та Білорусь у спробах дестабілізувати ситуацію в країні. В рамках операції чеських та польських спецслужб було проведено обшуки у Варшаві та Тихи.

Силовики вилучили у фігурантів справи 48,5 тис. євро, 36 тис. доларів та електронні носії інформації, зокрема мобільні телефони.

“В результаті було задокументовано діяльність, спрямовану на організацію проросійських ініціатив та медіакомпаній у країнах ЄС. Мета мережі полягала у реалізації зовнішньополітичних завдань Кремля”, — повідомив прессекретар міністра-координатора спецслужб Яцек Добжинський.

Депутат Бундестагу від партії “Альтернатива для Німеччини” та кандидат від цієї партії на виборах до Європарламенту Петро Бістрон отримував гроші від проросійської мережі впливу, викритої спецслужбами Європи напередодні. Про це повідомляють розслідувачі німецького журналу Spiegel та чеської газети Denik N.

“Також активно використовується мережа аполітичних організацій. Використовується низка різних гуманітарних сфер. Ми маємо різні платформи на культурній основі. Некомерційні організації, які також наповнені досить щільно російським впливом”, — сказав політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

Нещодавно Чехія розкрила проросійську мережу, яка розробляла операцію щодо поширення російського впливу та підриву безпеки в Європі, після чого Прага запровадила санкції щодо кума Володимира Путіна Віктора Медведчука, а також пропагандиста родом з України Артема Марчевського. Стверджується, що Медведчук використав сайт Voice of Europe та Марчевського у багатьох країнах-членах ЄС для прихованої фінансової підтримки окремих кандидатів на виборах до Європейського парламенту з метою лобіювання інтересів Росії.

“Чехія була на початку цієї операції. Наша робота та зусилля призводять до того, що інші країни Європи розслідують діяльність проросійських шпигунських мереж та поступово приходять до більш серйозних висновків. Одну з них оприлюднила, наприклад, Польща. Далі будуть дії в інших країнах”, — заявив Фіала.

А з початку повномасштабної війни проти України, яку розв’язав злочинний режим Путіна, російська шпигунська мережа у країнах Заходу активізувала свою роботу. Європейські столиці вислали 600 дипломатів, близько 400 із яких вважаються російськими шпигунами.

“Противник активно використовує організації та об’єднання російськомовної діаспори, місцеві маргінальні політичні та громадські рухи, російський великий і малий бізнес, а також його офіційних представників у європейських країнах, окремих російських ”біженців”, різні ”антивоєнні” та ”антиглобалістські” рухи”, — розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

Як пише Financial Times, сьогодні російська шпигунська мережа в країнах Заходу діє активніше, ніж за часів так званої холодної війни.

Яскравим прикладом діяльності російських спецслужб є вбивство в Іспанії російського льотчика Максима Кузьмінова. Його було застрелено 13 лютого 2024 року в іспанському місті Вільяхойоса.

“Ми розуміємо, що постійно відбувається робота європейських спецслужб щодо контрдиверсійної діяльності для того, щоб виявляти агентів, висилати їх за кордон. У такий спосіб зменшувати вплив. Але все одно навіть у питанні України ми зараз відчуваємо, як змінюється настрій суспільства тієї чи іншої держави”, — наголосив Чаленко.

Західні ЗМІ виявили, що Путін скористався втечею росіян від мобілізації, щоб відправити своїх агентів до країн Європейського Союзу.

За даними The Wall Street Journal, під час мобілізації 2022 року Путін не закривав кордону, дозволяючи сотням тисяч росіян втекти від мобілізації до Європи, Центральної Азії та Кавказу, щоб разом з ними відправити туди й агентів розвідки.

Читайте також: Шпигуни на службі РФ: як Москва вербує західних політиків

Прямий ефір