“Сховатися від нас дуже важко”: як працюють оператори бойових БпЛА на Запорізькому напрямку (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Бойові дрони відіграють ключову роль у сучасній війні. На фронті безпілотні літальні апарати (БпЛА) відбивають атаки російської піхоти, знищують техніку та укріплення російських окупантів, повідомляє FREEДОМ.

Михайло на фронті з лютого 2022 року. До цього працював майстром з комп’ютерів, у перший день російського повномасштабного вторгнення евакуював сестру з Києва та пішов до армії. Коли створювали спеціальний підрозділ БпЛА, записався туди й став оператором FPV-дрона.

“Ми займаємося цією справою трохи понад рік, і практично щотижня щось нове. Якщо порівняти ту апаратуру, яку ми використовували спочатку, з нинішньою — це ніби кам’яний вік і вік технологій. Усе відрізняється, усе постійно розвивається”, — сказав оператор дрона Михайло.

Керувати дроном Михайло навчився за кілька днів. Загалом за рік служби в підрозділі вже освоїв безліч різних моделей безпілотників. Каже, спочатку їх не вистачало, здебільшого БпЛА тоді використовували для придушення нерухомих цілей — вогневих точок противника. Згодом дронів побільшало, вони вдосконалювалися, і до списку цілей додалася бронетехніка противника.

“Найефектніша ціль — це бойова машина піхоти (БМП), коли противник евакуювався. І коли влетів у БМП, на кадрах видно, як окупант відстрілюється. І в нього явно незадоволене обличчя, що до них прилітає FPV-дрон. Дуже незадоволене обличчя”, — сказав Михайло.

Оператор керує FPV-дроном, бачачи зображення з камери, прикріпленої до безпілотника. Розвідка ж підказує, як краще летіти, щоб вразити ціль. І оператор спрямовує свій безпілотник із боєприпасом. Так вразив свою першу ціль Станіслав.  

“З боєприпасом ми залетіли в бліндаж і його буквально підняло. Доповіли вже потім, що там багато поранених було”, — розповів оператор дрона Станіслав.

Для захисту від атак дронів-камікадзе противник часто користується засобами радіоелектронної боротьби, що пригнічують радіосигнал. Використовують російські військові й простіші методи — будують посилені укріплення. Але оператори БпЛА вчаться їх пробивати.

“Вони споруджують різні види перекриттів, через які нам складно пробитися. Але ми це робимо. Завдяки тому, що нам постачають великі дрони з великим боєкомплектом. Сховатися від нас дуже важко”, — додав Станіслав.

Дрони підрозділ отримує від Міністерства оборони України, спеціалізованих підприємств та волонтерів. Після налаштування та льотних випробувань їх направляють для виконання бойових завдань. Нині це один із найгрізніших видів зброї, упевнений оператор БпЛА Іван.

“На сьогодні передова зброя — це саме дрони. Максимальне ураження, максимальна ефективність ведення вогню на даний час взагалі — це саме дрони”, — зазначив оператор дрона Іван.

Керування дроном потребує постійних тренувань, навіть для досвідчених пілотів, розповідають бійці.

“Немає меж досконалості, тобто завжди потрібно все покращувати. Навіть коли ти пілот-ас, не буде зайвим, якщо ти сядеш за симулятор або безпосередньо підеш на обліт і просто політаєш на дронах”, — додав Іван.

Проте найкращі тренування — це бойові вильоти. Оператори дронів на Запорізькому напрямку готові відбивати атаки російських окупантів і вдень, і вночі.

Читайте також: Школа аеророзвідки “Чорний лелека”: як готують “очі” для ЗСУ (ВІДЕО)

Прямий ефір