Шанхайська організація співробітництва (ШОС) на даному етапі розвитку не може конкурувати з НАТО. Про це сьогодні, 22 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталя Плаксієнко-Бутирська.
“На даному моменті не може, тому що НАТО — це дійсно військовий альянс, де 32 країни сьогодні мають між собою зобов’язання. Зокрема, відома стаття 5, за якої країни захищатимуть одна одну. Про ШОС ми не можемо сказати, що це військовий альянс, і якоїсь назви як альянс вони уникають. І, до речі, сама ШОС змінювала своє призначення, тому що ця організація виникла спочатку для боротьби з сепаратизмом та екстремізмом, тероризмом й стосувалася безпеки Центральної Азії. Це було важливо і для Китаю, і для Росії. А також ця організація була створена для того, щоб інтереси Росії та Китаю в Центральній Азії можна було якось збалансувати за допомогою взаємодії”, — сказала вона.
Експертка зазначила, що зараз ШОС розширилася, й найбільш єднальною темою для країн тут є боротьба з тероризмом.
“Саудівська Аравія та Туреччина — спостерігачі в цій організації. І Туреччина, наприклад, наголошує, що їй важливо й дуже цікаво взаємодіяти з ШОС. А я нагадаю, що Туреччина — член НАТО, і вона не збирається виходити з цієї організації попри те, що в Туреччини, припустімо, бувають не зовсім хороші стосунки періодично зі Сполученими Штатами Америки тощо. Але боротьба з тероризмом і присутність у Центральній Азії, яка Туреччині теж дуже цікава, вона привертає цю країну як спостерігача щонайменше”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.
За її словами, у ШОС немає єднальної ідеології, немає єднальних цінностей. Експертка нагадала, що до організації на сьогодні, крім країн Центральної Азії, входять, наприклад, Білорусь та Іран, а також є 16 спостерігачів із різних регіонів.
“Тобто абсолютно різні країни за своїм політичним баченням, за своїм економічним станом і за цілями, з якими вони йдуть у ШОС, тому що вони абсолютно різні… І вони абсолютно не об’єднані між собою якимись цінностями. Але, з усім тим, Китай намагається зробити альтернативу НАТО, принаймні об’єднуючи різні країни цією кількістю великою, демонструвати свою силу на глобальному рівні й говорити про євразійську безпеку. Це та теза, яку вони просувають, та можливо, що мають на увазі, що їм би хотілося створити щось альтернативне НАТО. Але поки що це тільки бажання”, — сказала експертка.
Читайте також: Білорусь офіційно приєдналася до ШОС — подробиці
Нагадаємо, до складу ШОС вже входять 10 країн: Китай, Росія, Індія, Казахстан, Киргизстан, Білорусь, Узбекистан і Таджикистан, а також Іран і Пакистан.