Шлях у ЄС: на якому етапі перебуває Україна (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Постійні представники країн-членів Євросоюзу схвалили рамки для переговорів щодо вступу України та Молдови в ЄС. 25 червня відбудеться міжурядова конференція, яка стане офіційним стартом переговорів, повідомляє FREEДОМ.

Київ подав заявку на вступ до ЄС 28 лютого 2022 року — через чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 17 червня того ж року Єврокомісія рекомендувала надати Україні статусу кандидата в ЄС. Через п’ять днів статусу було набуто.

Про наступний етап євроінтеграції — початок переговорів про вступ — оголосили 14 грудня 2023 року. А 14 червня 2024 року представники держав Європейського Союзу схвалили рамки переговорів про вступ України та Молдови.

“Я вітаю досягнення принципової згоди щодо переговорних рамок для переговорів про приєднання України та Молдови… Ми виконуємо свої обіцянки і підтримуватимемо вас на шляху до членства”, — прокоментував президент Європейської Ради Шарль Мішель.

“Майбутнє України та Молдови — в ЄС. Європарламент продовжуватиме тісно співпрацювати з обома країнами на шляху до вступу”, — підтримала голова Європарламенту Роберта Метсола.

“Це величезний крок уперед на шляху до ЄС. Європейська комісія підтримуватиме вас на кожному кроці”, — запевнила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

На початку червня відбулися вибори до Європарламенту. У результаті праві, євроскептики та противники розширення ЄС отримали більше голосів, ніж на минулих виборах. Але, за словами експертів, на підтримку України це не вплине, оскільки Європейська народна партія утримала лідерство в Європарламенті, а отже, і проукраїнська більшість збереглася.

“Нинішні вибори показали, що головними у європейській політиці будуть дві жінки. Це Урсула фон дер Ляєн, голова Європейської комісії, та прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні. Думаю, що наступний склад Європарламенту зберігатиме свою підтримку для України”, — сказав кандидат історичних наук, журналіст-міжнародник Єгор Брайлян.

Євроінтеграцію України послідовно блокувала Угорщина, посилаючись на нібито недостатній прогрес щодо прав національних меншин. Про те, що Будапешт не перешкоджатиме переговорам Києва про вступ до ЄС, в соцмережі написав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Дипломат стверджує: Будапешт досяг розширення прав угорців у Закарпатській області й тепер заперечень проти переговорів про членство України в Євросоюзі не має.

“Те, що заявляє і Петер Сіярто, і [прем’єр-міністр Угорщини] Віктор Орбан йде в ключі такого популізму, який розрахований на те, щоб створювати проблеми з нічого та сприяти тому, що питання нацменшин політизується”, — вважає Єгор Брайлян.

Раніше передбачалося, що процес євроінтеграції України, Молдови та Грузії триватиме одночасно. Але через проросійську політику Тбілісі щодо Грузії процес загальмувався. Після того, як грузинський парламент ухвалив “Закон про прозорість іноземного впливу”, який практично повністю повторює репресивний російський закон про “іноагентів”, ЄС розглядає заморожування фінансової допомоги та зупинення безвізового режиму з Грузією.

Читайте також: Україні на вступ до ЄС може знадобитися до 10 років, — Загородній

Прямий ефір