Східне партнерство: що ініціатива дала Україні та які у неї перспективи (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Східне партнерство — ініціатива, яку створив у 2009 році Європейський Союз для розвитку інтеграційних зв’язків із країнами Східної Європи. Серед завдань — лібералізація візового режиму, створення вільної торгівлі, співробітництво у сфері енергетичної безпеки. Ініціатор проєкту — Польща. Учасники: країни-члени Євросоюзу, Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова, Україна та Білорусь, інформує FREEДОМ.

Членство Мінська призупинили у червні 2021 року на тлі санкцій, які ввели проти Білорусі за фальсифікацію виборів та репресії.

З іншими державами-учасницями Східного партнерства також не все просто. Азербайджан і Вірменія, наприклад, мають територіальні претензії одна до одної, і ще нещодавно вони перебували в стані збройного конфлікту. Крім того, ідеологічні та політичні розбіжності країн-членів організації суперечать самій ідеї її створення.

“Доля цієї організації, так само як і ОБСЄ, як і багатьох інших структур, які сформувалися в такий період після розпаду СРСР і Варшавського блоку, але до нинішньої російської агресії проти України — вони або суттєво реформуються, або зникнуть”, — заявив експерт міжнародної політики Петро Олещук.

2019 року саміт Східного партнерства скасували. Минулий, шостий саміт, вже у 2021 році не відзначався особливою продуктивністю. Тоді Україна, Молдова та Грузія, з ініціативи Києва, оголосили про створення Асоційованого тріо. Завдання нового тристороннього формату — допомогти одне одному на шляху євроінтеграції. Експерти запевняють: ще тоді три держави показали, що формат Східного партнерства переросли.

Новий формат у Євросоюзі представили у жовтні — ним стало Європейське політичне співтовариство, яке об’єднало понад 40 країн, включаючи членів Східного партнерства, а також Албанію, Боснію та Герцеговину, Велику Британію, Ісландію, Норвегію та інші. Платформа, як заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель, допоможе покращити політичну координацію поза союзами. Але замінювати інші форми кооперації в Європі Європейське політичне співтовариство не буде. На полях празького саміту відбулося кілька важливих подій, наприклад, зустріч лідерів Азербайджану та Вірменії.

Але, мабуть, у Європейському Союзі розраховують на продовження кооперації у форматі Східного партнерства. 12 грудня у Брюсселі відбудеться зустріч міністрів закордонних справ ЄС та країн-учасниць ініціативи. Головною темою стане російсько-українська війна, подальший економічний розвиток та реформи для безпеки та стійкості регіонів.

Читайте також: Євросоюз надасть Україні допомогу в розмірі 18 млрд євро — куди підуть гроші

Прямий ефір