Через російську агресію щотижня гинуть і дістають поранення щонайменше 16 українських дітей. Про це сьогодні, 4 грудня, на засіданні Раді безпеки ООН заявила радниця керівника Офісу президента України й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна, повідомляє FREEДОМ.
Сьогоднішнє засідання Радбезу ООН “Підтримання миру та безпеки України” було скликане для обговорення та привернення особливої уваги світу до злочинів РФ проти дітей під час війни. Дарія Зарівна виступила з доповіддю про систематичні грубі порушення прав українських дітей: убивства, сексуальні злочини, незаконні усиновлення та мілітаризацію маленьких українців, які РФ скоїла за час повномасштабної агресії проти України.
Зарівна наголосила, що Росія не має ані юридичного, ані морального права на місце постійного члена Радбезу.
“Росія ніколи не зможе стерти свого авторства у звірствах, скоєних в Україні. Вже два роки поспіль армія постійного члена Ради безпеки — Росії — входить до переліку грубих порушників прав дітей. Це вперше в історії ООН”, — акцентувала вона.
Представниця України закликала світову спільноту до максимального тиску на Росію, аби змусити її дотримуватися норм міжнародного права.
Зарівна повідомила, що кожного тижня гинуть і дістають поранення щонайменше 16 українських дітей. Через війну мільйони українців, зокрема неповнолітніх, стали біженцями. Сотні тисяч дітей залишаються на територіях, підконтрольних РФ, — поза доступом України та міжнародних організацій.
Україна розшукує майже 20 тисяч дітей, які стали жертвами незаконної депортації та примусового переміщення. Проте реальна цифра може бути в рази більшою.
“Російські чиновники систематично відмовляються надавати інформацію. Але щоб дати вам уявлення, уповноважена з прав дитини в Росії Марія Львова-Бєлова похвалилася, що “розселила” в Росії понад 700 тисяч українських дітей”, — зазначила Зарівна.
Вона нагадала, що Україна разом із Канадою започаткувала Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, до якої приєдналися 41 країна та Рада Європи. Завдяки спільним зусиллям учасників коаліції додому вдалося повернути 1 022 дитини.
Також важливим кроком на цьому шляху стало ухвалення на конференції з питань гуманітарного виміру формули миру, яка відбулася 30-31 жовтня в Канаді, Монреальського зобов’язання, спрямованого на повернення всіх захоплених і депортованих українців, особливо дітей.
“Ми вдячні Катару, Святому Престолу та Південно-Африканській Республіці за їхню готовність до посередництва. Але ми потребуємо більшої допомоги, більших дій та солідарності”, — сказала Зарівна.
Окремо вона закликала повернути в Україну дітей, яких росіяни викрали та вивезли до РФ.
Операційна директорка Bring Kids Back UA продемонструвала українське свідоцтво про народження Маргарити Прокопенко та порівняла його з російським документом на ім’я Марини Миронової. Росія видала його після викрадення Маргарити з Херсонського будинку дитини. В Росії їй змінили імʼя, місце народження та примусово вдочерили в родині депутата Держдуми Сергія Миронова.
“Херсонський будинок дитини. Лише один із багатьох випадків. Його маленьким вихованцям довелося ховатися в підвалі церкви, коли ваша армія увійшла до міста. Але ФСБ їх знайшла. Їх депортували. Ви точно знаєте, де зараз наші діти. Припиніть їх мучити. Поверніть дітей в Україну”, — звернулася Зарівна до представників РФ.
Також під час засідання Натаніель Реймонд, виконавчий директор Гуманітарної дослідницької лабораторії Єльського університету та член Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA, представив оприлюднений 3 грудня, після 20 місяців розслідування, звіт “Російська систематична програма примусового усиновлення та опіки українських дітей”. Документ розкриває системну політику російської влади з незаконної депортації, перевиховання та примусового усиновлення юних українців.
Катерина Рашевська, юридична експертка Регіонального центру прав людини та членкиня Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA, у виступі наголосила, що понад 1,5 млн українських дітей перебувають в окупації.
“Насильницьке нав’язування російського громадянства є цілеспрямованою політикою держави-агресора. Діти без російських документів стикаються з дискримінацією навіть у доступі до медичної допомоги, не кажучи вже про освітні та інші послуги на окупованих територіях”, — підсумувала вона.
Читайте також: Україна за допомогою міжнародних партнерів повертає додому вкрадених Росією дітей (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.