Погрозами припинити дію Чорноморської зернової ініціативи з експорту продовольства з України Росія намагається виторгувати послаблення санкцій, запроваджених проти країни-агресора. Про це сьогодні, 19 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
“Щоразу за місяць до закінчення підписаної раніше угоди починаються крики з території агресора Росії, що все пропало, зернова угода не працює. Але якщо ми подивимося, то Росія за 2022 і 2023 роки, навпаки, збільшила експортні поставки по зернових і олійних культурах”, — звернув увагу він.
Те, що РФ зараз починає вибивати для себе нові умови угоди, свідчить про те, що вона зіткнулася з важкими наслідками санкцій. Поки Росія продовжує свою агресію проти України, світ не піде на послаблення обмежень.
“Тому Росія починає торгуватися через продовольчий шантаж. Наприклад, вимагають можливості поліпшити свою логістику або підключити “Россельхозбанк” до міжнародної платіжної системи SWIFT. Головне, чого Росія намагається досягти через неможливість здійснювати експорт [зернових Україною], — це послаблення санкцій”, — наголосив Марчук.
Чи буде продовжено Чорноморську зернову ініціативу в липні — це питання до партнерів, які є гарантами виконання цих угод. Мова про Туреччину та Організацію Об’єднаних Націй.
“Ми з Росією як держави жодних угод не підписували. Ми підписали угоду з Туреччиною і з ООН, що ми надаємо свою продукцію, інфраструктуру своїх портів, даємо можливість заходити кораблям, завантажуємо ці кораблі”, — пояснив експерт.
Звісно, Україна зацікавлена у продовженні зернової ініціативи. Але й світ теж зацікавлений в українській продукції.
“Якщо не буде українського продовольства на світових ринках, то ціни швидко підуть угору, це продемонстрував 2023 рік. Тому в цих умовах світ має посилювати переговорний процес [щодо продовження угоди та її безперебійної роботи]. А як це зробити? Ми знаємо, що Росія розуміє тільки умови сили. Тому Україна має отримувати вчасно зброю, щоб вибивати ворога зі своєї території. Також це має бути зброя, яку можна було б задіяти для забезпечення безпечного проходу кораблів у межах зернової угоди. І, звичайно, санкції. Якщо посилювати санкції, то переговорний процес з боку Росії не буде більш лояльним”, — перерахував Марчук.
Читайте також: Росія зриває зернову угоду: аналіз причин провів експерт
Нагадаємо, 17 травня термін дії Чорноморської зернової ініціативи було продовжено на два місяці.
Ситуація із зерновим коридором через Чорне море, як і раніше, залишається складною. Російська сторона продовжує блокувати прохід суден. Також до цього додалася небезпека від вибуху мін, які принесло в акваторію внаслідок підриву Каховської гідроелектростанції.
Читайте також: Росія збільшила у 2,5 рази експортний потенціал зернових: наслідки блокування українського зерна оцінив Марчук