Щоразу це окрема спецоперація: про повернення депортованих дітей з України розповіла Рашевська

Катерина Рашевська. Фото: facebook.com/caterine.rachevska/

Після видачі ордерів на арешт російського диктатора Путіна та уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Львової-Бєлової повернення депортованих дітей в Україну стало більш динамічним. Але цього недостатньо. На цьому сьогодні, 2 січня, в ефірі телеканалу FREEДOM акцентувала експерт Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

“Дійсно, після того, як Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової, повернення українських дітей стало більш динамічним, але, на жаль, цього недостатньо. Сьогодні понад тисяча дітей, які перебували на окупованих територіях, були депортовані або примусово переміщені, вже перебувають під контролем України. Це величезне досягнення України як держави, а також наших партнерів. Тому що міжнародна організація повернення українських дітей активно працює. Також є президентський план повернення українських дітей. Тому плани, як повертати їх додому, у нас є. Але ми маємо розуміти, що без активної участі Російської Федерації, без надання українській стороні даних про дітей, яких вони вкрали, повертати їх в Україну дуже складно”, — зазначила Рашевська.

За її словами, з огляду на той факт, що Росія активно перешкоджає поверненню дітей в Україну, повертати їх дуже і дуже складно.

“Щоразу це просто якась окрема спецоперація. Уповноважена президента РФ з прав дитини хоче контролювати все і вся. Тому це дуже тривалий процес. Водночас він дуже стресовий як для дітей, так і для їхніх батьків. Ті, хто перебуває на окупованій території, в Росії чи Білорусі, мають право повернутися в Україну. І нам, з нашого боку потрібно активізувати цей процес. Тому що діти у РФ і на окупованих Росією територіях піддаються мілітаризації, русифікації, пропаганді. А це загрожує довгостроковими негативними наслідками — ці діти будуть рости, вони можуть приєднатися до російської армії, а потім прийти в Україну, але вже зі зброєю. І це далеко не всі проблеми, з яким стикається українська сторона під час повернення дітей на батьківщину”, — розповіла експертка Регіонального центру прав людини.

За її словами, одна з проблем у тому, що не існує єдиного якогось юридичного механізму, щоб повертати українських дітей.

“Але в нас є політичні домовленості з деякими країнами, такими як Катар, Ватикан. З 2024 року своє бажання виявила Південна Африка — допомагати та возз’єднати українських дітей зі своїми сім’ями, повертати депортованих дітей. Ця країна дуже добре обізнана про всі негативні політики Російської Федерації. Їй, на жаль, відомо про те, як хочуть викорінити ідентичність. Тому вони дуже солідарні з Україною і з українськими дітьми. Тому подивимося, як вони проявлять себе у 2025 році на практиці, скільки дітей їм вдасться повернути”, — зазначила гостя студії.

Ще одна проблема — це ідентифікація точної кількості дітей, яких вивезла Російська Федерація з України.

“Я хочу наголосити, що процеси депортації дітей тривають. На жаль, якщо на початку 2022 року багато країн про це говорили, то зараз міжнародна спільнота не так активно порушує цю тему. А українських дітей продовжують вивозити з України. На сьогодні вдалося ідентифікувати 19 546 українських дітей. Але насправді їх набагато більше. Так, є якісь ініціативи, зокрема на рівні міжнародних організацій, є резолюції на рівні ООН, Ради Європи, на рівні ЄС. Насправді ці механізми дієві, але вони працюють дуже повільно. А в питанні повернення українських дітей потрібно діяти негайно. У президента України є група в Канаді. Це група міжнародних експертів, світил у сфері міжнародного права, зокрема міжнародного права дитини. І ці експерти розробляють механізм, за яким можна буде повертати не тільки українських дітей, а й потенційно всіх дітей, яких агресори депортують із країн, у яких є збройні конфлікти”, — підсумувала Катерина Рашевська.

Читайте також: РФ створила цілу індустрію, спрямовану на мілітаризацію та русифікацію дітей з України, — Ястребова

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір