За даними порталу Oryx, в Україні за час повномасштабного вторгнення РФ було знищено 1,5 тис. російських танків. Усі ці одиниці верифіковані. Щорічно, до введення жорстких санкцій Заходу, Росія виробляла 250 танків. Тепер РФ знадобиться щонайменше шість років, аби відновити хоча б це мінімальне число реально втрачених танків. Про це сказав військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він акцентував, що “заліза” в Росії багато, але питання в якості техніки, а також в яких умовах її зберігають.
“Заліза” у Росії багато в плані ось того, що стоїть на складах: танки законсервовані. Цього багато. Питання в тому, що з цього може — а) їздити, б) їздити й стріляти одночасно. Це велике питання. Як вони зберігаються? Вони зберігаються просто неба чи в сухому ангарі? Ангар опалюється чи не опалюється? Чи вони стоять неподалік, наприклад, Владивостока. А там уже солоне повітря. Тобто техніка зношується набагато сильніше, серйозніше, сіль роз’їдає. Тому важко сказати, що вони конкретно мають”, — зазначив експерт.
Він також наголосив, що “залізо” росіяни можуть виробляти, а ось із технічним оснащенням проблеми, оскільки діють санкції.
“Приціли французькі, прилади нічного бачення. Це все під забороною, його ввозити зараз не можна. Тобто танк можна зробити, але він буде як з часів Брежнєва, Хрущова і такої самої якості”, — сказав Ступак.
За його словами, наступного року росіяни заклали до свого бюджету буквально астрономічні цифри на розвиток військово-промислового комплексу (ВПК).
“Я приблизно перевів рублі в євро — близько 65 млрд євро вони хочуть вкласти у російський ВПК. Тобто на третину більше, ніж планували. Я так розумію, вважають, що російські громадяни будуть їсти менше, бо потрібно, щоб усе пішло на армію”, — зауважив експерт.
Через війну і втрати Росію на роки відкинуто в минуле, говорить Ступак.
“Якщо ми візьмемо найконсервативнішу оцінку щодо втрат у танках, не Генштабу ЗСУ, а, наприклад, порталу Oryx. Він дуже консервативний, там дають лише 1,5 тис. танків, які були знищені, але вони всі верифіковані. Там вказано номер, належність до частини. Щорічно Росія виробляла 250 танків. Це без умов санкцій. Тобто шість років Росії потрібно витратити, щоб відновити хоча б ось це мінімальне число реально втрачених танків. Тобто ми розуміємо, наскільки далеко в минуле відкинута РФ тільки за втратами, ось зараз справжніми, не беремо навіть економіку, тільки за втратами в техніці”, — зазначив експерт.
Він нагадав, що у Росії, згідно з офіційними даними, на 70% впало виробництво автомобілів.
“Вони купують автомобіль у Китаї, розбирають його там, колеса знімають, привозять до Росії, збирають, ставлять колеса. І цим хваляться. Вішають шильдик “Москвич”, “мейд ін Раша” і цим шалено пишаються”, — сказав Ступак.
Російські лідери дуже люблять, коли їм звітують або презентують просто нереальні якісь проєкти. Насправді ж вони просто не реалізуються, констатує експерт.
“Буквально чотири роки тому Дмитро Рогозін, тоді ще голова “Роскосмосу”, як він розповідав Путіну, що, мовляв, ще рік-два і ми зробимо на Місяці станцію, туди будуть космонавти прилітати. Слухайте, вони зараз б’ються за гаражний кооператив у районі Бахмута, а розповідали про космічні польоти, Місяць, Марс, “обійдемо американців, на Місяць висадимося”. Тобто російські лідери люблять такі проєкти великі, люблять, щоб на них гроші виділяли, а проєкти не реалізовуються”, — резюмував Ступак.
Як повідомлялося раніше, бойові втрати російських окупаційних військ в особовому складі від початку повномасштабного вторгнення перевищили 90 тисяч.