Процес отримання заморожених російських активів як компенсації за збитки, завдані неспровокованою агресією РФ, буде тривалим. Як показує історичний досвід, репарації виплачують країни, що програли, а отже, Україні необхідно перемогти. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав економічний експерт Ілля Несходовський.
Він закликає не порівнювати виплату компенсацій за завдану війною шкоду з вимогами суб’єктів господарювання, які судяться за своє майно. Паралелі, за його словами, треба проводити з репараціями, які виплачувала Німеччина після Першої та Другої світових воєн, або з виплатами Іраку після агресії проти Кувейту.
“Треба розуміти, що у всіх випадках країни, які виплачували, програли. Тобто нам дуже важливо перемогти, щоб Росія фактично не мала інших виходів, як виплачувати цю компенсацію… Якщо ми говоритимемо безпосередньо про самі активи, це все ж таки тривала гра, тобто це займає 10 років, іноді й більше”, — зауважив економічний експерт.
Водночас Несходовський наголосив: це не виключає можливості часткового використання Україною заморожених російських активів чи доходів від них уже зараз.
“Ми можемо порушувати питання щодо участі конкретних фізичних осіб, представників Російської Федерації в агресії, у конкретних злочинах, коли вони володіють заводами. Адже заводи випускають снаряди, озброєння тощо. У цьому випадку їхня вина буде доведена. Це буде вже інший формат суперечки. Це майно і ці гроші можна і потрібно передавати Україні. Наразі ми бачимо, що якісь питання розглядаються в ЄС щодо цього. Велика Британія робить дуже добрі кроки для того, щоб це було на нашу користь. Канада спочатку ухвалила непогане рішення у 2022 році, а потім фактично поставила його на паузу. У США вже є певне законодавство, яке дає змогу конфісковувати активи російських олігархів та передавати їх Україні”, — коментує гість ефіру.
Як зазначив Несходовський, для цього потрібна політична воля, “якщо вона буде, то активи переходитимуть Україні набагато швидше”.
Він додав, що передача Україні коштів від оподаткування заморожених російських активів є важливим кроком.
“Бельгія — 1,7 млрд [євро]. Це вже певні гроші, допомога для того, щоб відновлювати будинки, відновлювати інфраструктуру, відновлювати підприємства, виплачувати компенсації тощо. Тому цей напрямок дуже добрий, враховуючи, що політичної волі на сьогодні передавати безпосередньо самі активи немає. Почнемо хоча б із цього. Я думаю, що після нашої перемоги ми отримаємо вже й повну компенсацію в обмін, наприклад, на зняття санкцій, які зараз запроваджено проти Російської Федерації”, — заявив Ілля Несходовський.
Читайте також: ЄС виступив за плани передачі прибутків від заморожених активів РФ Україні — деталі від Міністерства юстиції
Нагадаємо, країни G7 (“Великої сімки”) заморозили активи Росії за кордоном на суму 280 млрд дол. Група держав зазначає, що не зніме арешт доти, доки країна-агресор не відшкодує завданих Україні збитків. Першою державою, яка використовує російські активи на благо України, стане Бельгія. Йдеться про передачу надходжень від податків на прибуток. Кошти підуть, зокрема, на військову техніку для ЗСУ, гуманітарну підтримку та макрофінансову допомогу.