Що змусить Кремль перестати втручатися у справи інших країн — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Кремль. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Москва продовжує втручатися в демократію вільного світу. Роками намагається вплинути на вибори у США, цього ж року РФ запустила масштабну кампанію з дискредитації виборів у Молдові. У країні зафіксовано рекордне втручання з боку РФ, а саме кібератаки, підкуп виборців і дезінформація. Свої мацаки Кремль намагався закинути і в грузинське волевиявлення.

Від дрібки нестабільності до повного контролю

Москва намагається завадити євроінтеграції Молдови та Грузії — проводить операції впливу та дезінформаційні кампанії під час виборів. І навіть на електоральні настрої у США Кремль намагається вплинути.

Частковий перерахунок голосів у Грузії підтвердив перемогу керівної партії “Грузинська мрія”. У Центрвиборчкомі заявили, що зміна раніше оголошених офіційних результатів несуттєва. Усі чотири опозиційні партії, які подолали бар’єр, відмовилися визнати підсумки виборів і працювати в переобраному парламенті. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала голосування російською спецоперацією.

У першому турі президентських виборів і на референдумі щодо закріплення в конституції Молдови європейського курсу були куплені сотні тисяч голосів. Розслідувачі встановили, що голосування пройшло з втручанням і залякуванням з боку Росії та її проксі.

Другий тур президентських виборів у Молдові відбудеться 3 листопада. Двома днями пізніше за нового главу держави голосуватимуть американці. Російська Федерація з усім наявним у неї кіберарсеналом намагається втрутитися в передвиборчу кампанію кандидата від Демократичної партії Камали Гарріс, заявили в компанії Microsoft. Кібергрупи, пов’язані з Москвою, поширюють у соцмережах відеоматеріали, в яких показують її в невигідному світлі. Так, в одному з роликів Гарріс звинуватили у браконьєрстві в Замбії, а в іншому — в організації замаху на Дональда Трампа.

Камала Гарріс незначно випередила Дональда Трампа у двох ключових штатах — Мічигані та Вісконсині, свідчать дані опитування телеканалу CNN. Раніше результати опитування Bloomberg News і Morning Consult засвідчили, що в усіх семи ключових штатах, що коливаються, — на електоральних картах їх позначають фіолетовим кольором — кандидати у президенти США йдуть нарівні — з 49% підтримки у кожного.

Російські операції впливу націлені не тільки на результат виборів. Політтехнологи переконані — Москва хоче зіграти на розбіжностях в американському суспільстві і примусити Вашингтон зменшити обсяги військової допомоги Україні.

Думки глядачів FREEДОМ

Що, на вашу думку, змусить Кремль перестати втручатися у справи інших країн?” Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Найцікавіші відповіді були зачитані в ефірі:

  • “Розширення Курської операції ЗСУ до Уралу! Тобто Україна повинна проявити рішучість і зробити те, що покладе, нарешті, кінець війні”;
  • “Кремль не перестане втручатися, поки живий Путін. Тому час спецслужбам Заходу його отруїти, використовуючи всі сучасні розробки, які в них є. Панове з НАТО, коли ви, врешті-решт, “прокинетеся”?”;
  • “Тільки широка і дуже потужна інформаційна війна проти РФ і Путіна, тобто донесення правди до росіян, розтрощить “z-владу” в РФ і тоді вона перестане кудись втручатися”;
  • “Правду і словесну, і візуальну! Всі росіяни і весь світ повинен знати і бачити звірства “z-вбивць”! І передавати поколінням”;
  • “Імперію потрібно розвалити на окремі країни, а потім співпрацювати тільки з тими, хто не підтримує ідеї об’єднання”;
  • “Ніщо не зупинить Росію втручатися у справи інших країн. Росію зруйнували. Села порожні. Роботи немає. У містах заводи і фабрики закрили. Попили на метал і продали. На їхніх місцях побудовано магазини, готелі тощо. Газу немає навіть у Підмосков’ї. Будинки старі розвалюються, людей не переселяють. Зарплати — копійки. Ціни на ЖКГ і продукти, одяг, на все зростають як на дріжджах. Суцільні проблеми, а вкладатися не хочуть. Тому й ліземо. Свого нічого не виробляємо, а жити путінська хунта хоче кучеряво”.

Думки експертів

Як Росія намагається вплинути на електоральні настрої та політику країн загалом — на прикладі Молдови, США та Грузії — в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:

  • Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Олег Саакян, політолог, співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості;
  • Андрій Андрієвський, політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова).

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Росія може вплинути на вибір американців у кількох штатах

— Проблема полягає в тому, що до 5% американських виборців досі ще не визначилися [з кандидатом], і, найімовірніше, визначатимуться в день голосування. Другий момент. 15% американських виборців можуть поміняти пріоритет кандидата, якого вони планують підтримати. Якась маса виборців, яка раніше не ходила на виборчі дільниці, може прийти через якісь операції впливу.

Там, де доля виборів залежить від зайвих сотні чи тисячі голосів (ідеться про сім штатів, які періодично надають підтримку тому чи іншому кандидату), то будь-яка операція впливу виявляється суттєвою. Тому американське суспільство звертає на це увагу. І операції впливу Російської Федерації можуть мати в деяких штатах певний вплив. Так, незначний, але достатній для того, щоб скоригувати на користь того чи іншого кандидата потрібний результат.

Росія використовує широкий інструментарій, і не тільки Росія, для впливу на електоральне поле. Насамперед це дезінформація та фейки. Особливо популярне останнім часом використання штучного інтелекту.

Зокрема, директ-мейл, розсилка на електронні пошти нібито від штабів [кандидатів]. Також використовуються діпфейки, коли голос тих чи інших популярних медійних осіб у виборчій кампанії викривлюється з точки зору їхньої підтримки того чи іншого кандидата. Крім цього, це ботоферми, які розплодилися практично у всіх соціальних медіа, і на популярній платформі X, і в тому ж Facebook, і в Instagram, через вал коментарів різнорідного характеру, які можуть формувати певні враження про того чи іншого кандидата.

У Російській Федерації, крім мішури, яка твориться на пропагандистських каналах, крім риторики “z-блогерів”, прекрасно розуміють, що президентство Трампа може виявитися для Росії набагато складнішим і неприємнішим сюрпризом, ніж продовження правління демократів в особі Камали Гарріс. Період першого президентства Трампа у 2017-2021 роках явно вказує на те, що він малопрогнозований, маловолатильний і малоефективний буде для Російської Федерації з погляду досягнення її зовнішньополітичних інтересів.

Росії потрібне саме потрапляння в інформаційне поле, заявити про здатність впливати на найбільшу державу у світі за допомогою таких нехитрих і банальних технологій, як ботоферма до штучного інтелекту. Росія таким чином ніби вселяє власну “велич” в очах інших держав, інших народів, показує можливість визначати долю американського народу. Насправді ці можливості дуже примарні.

Ця “велич”, якщо вона ґрунтується на елементах м’якої сили, не наскільки ефективна з погляду початкових задумів, які може ставити ФСБ або Кремль. Ефективність насправді дуже умовна. Але в умовах Америки вона може мати якийсь певний вплив. Але фіктивний фейковий престиж — ось, власне, головний інтерес Російської Федерації.

ОЛЕГ СААКЯН: Росії потрібно займатися своїми проблемами

— Росія має бути зайнята власними проблемами, а краще, щоб Росії взагалі не було. І тоді не буде цих загроз. Чому російські ліберали закінчуються на питанні України, Грузії, Молдови, Вірменії і далі кого завгодно із сусідів Росії?

Це не про ідеологію, а про культурну матрицю, яка побудована на культі насильства. Б’є, значить любить. Бояться, значить поважають. Хто сильніший, той і правий.

Саме сила в російській культурі є універсальним мірилом для визначення статусу, правоти, привабливості, будь-яких інших порівнянь.

Тільки сильний має на це право. І тому в російському розумінні вони мають право нав’язувати свою волю всім іншим.

Тому тільки знесилена Росія буде розуміти, що вона не має ні права, ні можливості це робити. Але якщо в Росії хоча б якась сила залишається, то її керівники намагатимуться нав’язати свою волю тим, кого вважають придатним за калібром. Це в культурі росіян, а не тільки в голові Путіна, або сьогоднішніх кремлівських мешканців.

Необхідно пам’ятати, що не Путін придумав росіян. А Росія була вагітна Путіним. І вони його виростили не меншою мірою, ніж сам Путін протягом свого лідерства впливав на російський народ, пробуджував і спирався на їхні найвологіші, найнегативніші прагнення і мрії.

АНДРІЙ АНДРІЄВСЬКИЙ: Російська корупція з’їла всі важливі передвиборчі процеси в Молдові

— На жаль те, що робить Росія у нас через своїх корумпованих політиків і через тих людей, які готові продати майбутнє своїх дітей за відносно невеликі гроші, зламало все. Зламало соціологію, тому що жодні соцопитування не відображають реальність. Зламало можливості кандидатів, щоб показувати себе, якісь свої програми, свої якості. Усе це відходить на другий план порівняно з тим, як працює російська корупційна схема.

Тобто зараз головне питання, наскільки ця схема працюватиме на повну потужність, чи її все-таки вдалося обмежити.

Якщо вона працюватиме на повну потужність, то це буде велика проблема, тому що референдум про європейську інтеграцію пройшов буквально на міліметрах. Різниця в голосах за і проти — менше 1%. І це якраз було за рахунок сітки партії “Шор.

На жителів Молдови впливають “страшилками”, тому що вони запускають страхи на тему зміни статі і повернення земель румунам.

І ось ці абсолютно ірраціональні страхи працюють за принципом Геббельса — що страшніша брехня, то швидше в неї вірять.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Грузія важлива для Росії і з геополітичного, і з економічного погляду

— Немає дискусії про те, що Російська Федерація активно втручалася у виборчий процес — його активно фальсифікували. Безумовно, пані Зурабішвілі займає абсолютно правильну, жорстку, чітку і дуже сильну позицію. Чи потрібно щось доводити? Я думаю, що об’єднана опозиція зафіксувала дуже багато фактів фальсифікації. Інше питання, чи будуть вони потрібні правоохоронній системі нинішньої Грузії? Ні. Це очевидно.

Безумовно, Російська Федерація тільки збільшує свій вплив на країну Грузію. І це матиме вкрай фатальні наслідки для Грузії в принципі. Ми вже бачимо, що багато програм інтеграційного характеру між Грузією та Європейським Союзом зупинено.

Ми бачимо, що поступово Грузія рухається до тієї форми політичного устрою, яка є в Росії — безальтернативна політика без свободи слова, без конкуренції, без політичних реальних партій тощо.

Проблема сьогоднішньої грузинської опозиції — це відсутність такого жорсткого, харизматичного лідера, яким, на мій погляд, був Міхеїл Саакашвілі свого часу.

Для Росії Грузія надзвичайно важлива за кількома параметрами. Перше — це приниження країни, з якою 2008 року росіяни воювали, частину території якої окупували.

Їм важливо принизити цю країну на пострадянському просторі. Москві важливо показати — будемо, принижувати всіх, хто чинитиме опір.

Безумовно, Грузія важлива з погляду контролю економічного коридору. Він дозволяє Росії активно реалізувати певні завдання впливу і в регіоні загалом, і в транзиті газу-нафти. І в роботі з Китаєм, і в роботі з Іраном, і в роботі з іншими країнами цього регіону.

Також цей коридор дає змогу Росії більш жорстко впливати на Азербайджан, Вірменію, Туреччину і так далі. Це надзвичайно важлива економічний складник для регіонального впливу Російської Федерації.

На території Грузії росіяни обкатують ще раз ті технології, які дозволяють тотально контролювати політичні процеси в пострадянських країнах. Ми бачимо, що ту ж саму практику вони зараз намагаються реалізувати і в Молдові. Це максимальні фальсифікації, підкуп голосів, провокації.

Російська Федерація намагається такими діями в Грузії, Молдові та війною в Україні довести, що ця територія — винятковий регіон впливу Москви. Що в цей регіон втручатися ніхто не повинен, Росія буде тут вбивати, коли захоче, депортувати, куди захоче, влаштовувати табірні програми, принижувати етнічні групи, і в це ніхто не повинен втручатися.

Читайте також: Майже чверть тих, хто не визначився, напередодні вирішального дня в Молдові — включення з передвиборчого Кишинева (ВІДЕО)

Прямий ефір