Що змінилось для росіян, які тікають за кордон від мобілізації — нові правила та заборони (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Чехія, Латвія, Литва, Естонія, Польща та Фінляндія заборонили в’їзд громадянам Росії через шенгенський зовнішній кордон. Аргентина припинила “пологовий туризм” для росіянок і посилила візову політику. У дружній Грузії поки що можна залишатися на тривалий час, але в суспільстві зростає напруженість і багато хто висловлюється проти неконтрольованого міграційного потоку з Росії, інформує FREEДОМ

Після початку повномасштабної війни Росії проти України від 120 до 130 тис. росіян переїхали до Грузії. Для того, щоб отримати посвідку на постійне проживання, їм достатньо придбати нерухомість на території країни. У статусі туриста вони можуть перебувати в Грузії не більше 12 місяців. 

“Перші думки, які приходять, що нас тут не чекають. Неясні сумніви щодо того, що має статися і як це має статися в Росії, щоб туди повернутися. Поки що я собі винайняв квартиру на пів року, ось сьогодні ми ходили, відкривали юрособу, тепер ми підприємці майже. Ну, найближчі пів року я тут, далі побачимо за ситуацією, що відбуватиметься в Росії”, — розповів російський емігрант В’ячеслав.

За 2022 рік росіяни зареєстрували в Грузії майже 15 тис. підприємств і купили 6707 квартир. Це випливає з даних Міністерства юстиції Грузії. Велика частина тих, хто виїхав, повертатися не планує. 

“Коли я згадую деякі моменти поведінки в Санкт-Петербурзі нашої доблесної поліції, адміністрації, влади… Мені ніяк не хочеться вже повертатися”, — зазначив емігрант Денис Шебенков.

Переїзд такої кількості відносно забезпечених росіян у порівняно бідну країну з населенням лише 3,7 млн осіб збільшив ВВП Грузії на 10%, але й створив напруженість, оскільки багато хто вважає, що президент Путін згодом може використати привід “захисту” росіян у Грузії як привід для вторгнення. 

“Ми можемо бачити певний їхній (росіян) вплив на нашу економіку, який стимулює попит, що є, можливо, зараз найбільшим драйвером нашої економіки. Усе було, є і буде погано — і я сподіваюся, що це скоро закінчиться — ця окупація”, — каже житель Тбілісі Георгій Ісакадзе.

Своєю чергою, грузинська опозиція звинувачує уряд і керівну партію в “потуранні припливу сотень тисяч росіян, які приїжджають у країну з незрозумілими і підозрілими мотивами”, пише “Сибирь.Реалии” 

“Сьогодні ми маємо неконтрольовану ситуацію: не тільки над переміщенням громадян між Росією і Грузією — з Росії в Грузію, а й не контролюємо міграційний процес, який відбувається насправді. І це те, що необхідно змінити”, — наголосила член парламенту Грузії від опозиційної партії “Лело” Саломе Самадашвілі.

Екстрену репатріацію для росіян з 1 травня скасував Ізраїль. Їм також більше не вдасться в’їхати до Чехії, Латвії, Литви, Естонії та Фінляндії. Остання вже зводить по всій протяжності фінсько-російського кордону паркан заввишки 3,5 метра.

“Ситуація на фінсько-російському кордоні була стабільною і залишається стабільною в цей час, але в цій ситуації, що повністю змінилася, Фінляндія повинна мати більш надійний і більш незалежний прикордонний контроль. Фінляндія повинна менше залежати від російського прикордонного контролю, і ми готуємося до набагато складнішої ситуації на кордоні, наприклад, до масштабної імміграції. І для цих потреб необхідна прикордонна огорожа”, — пояснив генерал прикордонної служби Фінляндії Ярі Толппанен.

Після скандалу в Аргентині, пов’язаного з “пологовим туризмом”, влада країни почала відкликати посвідку на проживання у росіян, які виїхали з країни незабаром після народження дитини. Таких близько 7 тис. Загалом, за даними Міністерства імміграції, з початку минулого року в Аргентину в’їхали понад 22 тис. російських громадян. Понад 10 тис. із них — вагітні. 

“Ми скасовуємо посвідку на проживання тих, хто отримав її як батько аргентинця, якщо вони провели більше часу за кордоном, ніж в Аргентині”, — заявила глава міграційної служби Аргентини Флоренсія Каріньяно.

Російський аналітик і політолог Іван Преображенський каже, що на сьогодні спеціальну візову програму для росіян, налаштованих проти війни, створили тільки в Німеччині. Усі інші країни починають посилювати умови для громадян Росії. 

“Відповідно, необхідно обов’язково отримувати посвідку на проживання. Банки перестають працювати з громадянами Росії або блокують міжнародні будь-які операції тощо, зараз усі можливості, які для них були, починають згортатися, і цілком очевидно, що такої за потужністю нової хвилі еміграції насправді вже не буде”, — зазначив Преображенський.

Цього року потенціал антивоєнного опору росіян порівняно з минулим став ще меншим, каже політолог. Тому під час наступних хвиль мобілізації спроби покинути країну будуть не такі масштабні, як восени 2022 року.  

“Росіяни, на жаль, після першої хвилі мобілізації значною мірою змирилися з тим, що відбувається, і багато хто з них, які до цього виїхали б, зараз уже не виїдуть. Мало того, деяка кількість росіян, які виїхали після першої хвилі мобілізації, повернулася. Вони планують відсиджуватися в Росії в надії на те, що їх це омине”, — акцентував Іван Преображенський.

Читайте також: “Щоб не встигли втекти”, — російський опозиціонер прокоментував швидке ухвалення закону про електронні повістки

Як повідомлялося, в Росії ухвалили закон про електронні повістки. Проте, це не вплинуло на чоловічу частину населення, що зосталася у країні-агресорі. Нові хвилі тікаючих від мобілізації до інших країн, зокрема до Грузії, не спостерігаються. 

Прямий ефір