Різні лазівки для обходу санкцій дозволили Росії хоч якось наповнювати свій Фонд національного добробуту. Таку думку сьогодні, 2 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економічний експерт Ілля Несходовський.
Він нагадав, що Володимир Путін прийшов до влади, коли ціни на нафту стали досить високі.
“Криза 1998 року якраз навчила багатьох економістів у Росії, що якщо не буде такого запасу, то якась криза у світі обов’язково вплине загалом на російську економіку, яка дуже залежна від світових цін на нафту та газ, й це б’є по їхній макроекономічній стабільності. І, відповідно, для того, щоб цього не допустити, вирішили накопичувати відповідний ресурс, для того, щоб він був якраз на випадок якихось кризових моментів або на випадок війни, тому що якраз багато економістів говорили, що використання цього фонду буде саме в цьому випадку”, — сказав експерт.
Несходовський звернув увагу, що коли у світі була пандемія COVID-19, РФ не стала використовувати гроші з Фонду національного добробуту, щоб підтримати російських виробників й населення.
“Тобто попри кризову ситуацію, це вочевидь не був той випадок, на який розраховував Путін… Але зараз, коли війна, ціни на нафту вже не такі високі, як були, наприклад, 2022 року, доводиться постійно туди засовувати руку, щоб і далі годувати ті величезні російські корпорації, як-от “Газпром”, авіабудування, Російську залізничну компанію тощо. Тобто туди почали вливати гроші для того, щоб підтримати всі ці компанії. І дуже сподівалися, що війна мине досить швидко, і цей фонд буде використано виключно для того, щоб якимось чином пережити дуже короткий проміжок часу”, — сказав експерт.
За його словами, в цьому випадку РФ потрібно все більше грошей для продовження війни проти України, через що тане Фонд національного добробуту.
“Наскільки його вистачить — це все залежить також і від того, наскільки діють санкції на нафту… Якби санкції, коли їх запровадили, дійсно трималися на позначці в 60 доларів, то зараз, наприклад, у цьому фонді нічого б не було. Тобто вже того запасу недоторканного, його б не було. Відповідно, підтримувати різні корпорації було неможливо. Але знайшли різні лазівки, плюс ще Захід недостатньо докладав зусиль для того, щоб перекривати можливості Росії обходити ці санкції. Відповідно, цей фонд потроху, але все-таки наповнювався, що й призвело до того, що там на цей час якісь ресурси все-таки є”, — сказав Несходовський.
Читайте також:Війна проти України, розв’язана Путіним, б’є по гаманцях росіян — деталі (ВІДЕО)
Раніше повідомлялося, що спроби російської влади знизити темпи інфляції послаблюють російську економіку. Через перехід на військові рейки російська економіка перегрілася, і після різкого падіння на початку 2023 року інфляція в країні стрімко зростає.