Питання дозволу Києву на далекобійні удари по території РФ не зникає з порядку денного для обговорення серед світових лідерів. Попри те, що Вашингтон заявляє, що поки що все залишиться без змін, експерти не виключають, що реальне рішення може бути абсолютно протилежним.
Чи настають зміни у найважливіших політичних питаннях США?
Не так давно прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер натякнув, що можливі зміни. Конкретні кроки можуть бути озвучені на найближчому засіданні Генеральної асамблеї ООН наприкінці місяця, пише Politico. Низка союзників по НАТО вже підтримують цей крок, тоді як інші вказують на те, що агресивна риторика Москви у відповідь на такі дії лише підкреслює складне становище Росії на фронті.
13 вересня президент США Джо Байден і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер провели переговори в Білому домі. Лідери підтримали Україну в її протистоянні російській агресії. Також Вашингтон і Лондон обговорили кроки щодо використання західних далекобійних ракет для ударів по Росії.
Офіційної згоди на удари Києвом західними ракетами по Росії США і Сполучене Королівство ще не дали. Однак, як зазначає Politico, прем’єр Великої Британії Кір Стармер натякнув, що просування в цьому питанні можуть бути на засіданні Генеральної асамблеї ООН наприкінці цього місяця.
The Guardian з посиланням на джерела стверджує, що Вашингтон і Лондон уже ухвалили рішення дозволити Києву завдавати далекобійних ударів по Росії своїм озброєнням, але поки що вони не готові оголосити це.
Союзники по НАТО вже виступають за зняття заборони Україні на використання зброї великої дальності по військових об’єктах на території Російської Федерації. Серед них Канада. Прем’єр-міністр Джастін Трюдо вкотре наголосив, що Україна має виграти війну.
Господар Кремля у вересні особисто прокоментував російській пресі інформацію про можливий дозвіл західних країн. Путін заявив, що це означатиме “пряму участь” країн НАТО у війні в Україні.
“Завдавати ударів сучасними високоточними системами великої дальності західного виробництва українська армія не в змозі. Вона не може цього робити. Це можливо тільки з використанням розвідданих із супутників, яких Україна не має в своєму розпорядженні, це дані тільки із супутників або Євросоюзу, або Сполучених Штатів — загалом, із натовських супутників”, — заявив Путін російській пресі.
Він додав, що це “істотно змінює саму суть, саму природу конфлікту”, натякаючи на удари у відповідь по країнах НАТО.
Погрози Путіна у відповідь на потенційно позитивне рішення країн Північноатлантичного альянсу на удари далекобійною зброєю по Росії є свідченням складної ситуації росіян на фронті, заявив польський прем’єр Дональд Туск.
“Потрібно дуже серйозно ставитися до всіх подій в Україні та на фронті, але я б не надавав зайвого значення останнім заявам Путіна. Вони, швидше, показують складне становище росіян на передовій”, — заявив Туск.
Зі свого боку Україна вважає, що дозвіл на удари вглиб Росії прискорить припинення терору і не дозволить йому поширитися.
Путін тим часом продовжує погрожувати Заходу. За даними агентства Reuters, РФ у відповідь на дозвіл країн використовувати далекобійні ракети для ударів по її території може провести ядерні випробування — перші, починаючи з 1990 року.
Думки експертів
Наскільки реальні загрози, озвучені Кремлем країнам НАТО? Коли варто очікувати зміну риторики США? Якщо РФ все ж відповість, то якою буде ця відповідь? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст, колишній депутат Державної Думи РФ;
- Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
- В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень;
- Ольга Курносова, політична аналітикиня і головна редакторка порталу After Еmpire.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Не варто боятися погроз Путіна
— Якщо говорити про останню заяву Путіна, то вона була не тільки безглуздою, а й наскрізь брехливою. Він заявив, що українці не можуть самостійно бити [вглиб російської території], оскільки нібито система наведення ракет вимагає участі американських або британських військових. Це цілковита нісенітниця, і для того, щоб це зрозуміти, навіть не потрібно розбиратися в устрої цих ракет, адже українці чудово ними користуються, хоч і з обмеженою дальністю. Тому це, звичайно, повна нісенітниця.
Але найголовніше, що всі ці крики про “червоні лінії” безумовно, шантаж, і вестися на нього категорично не можна.
Я думаю, що на всі ці слова не варто звертати уваги. Річ у тім, що подібні грізні заяви почалися з того моменту, як говорили: “якщо Україні дадуть летальну зброю, то це буде кінець, це — “червона лінія”, і далі нібито почнеться щось жахливе, можливо, ядерний апокаліпсис. Але Україні вже дали летальну зброю, і нічого не сталося.
“Червоні лінії” весь час відсувалися все далі й далі.
Україні спочатку дали HIMARS (реактивна система залпового вогню, – ред.), потім танки і літаки. Потім українські війська увійшли на територію Росії в Курській області. Тому Путін лише малює ці «червоні лінії» симпатичним чорнилом у повітрі, а західні політики зі страху малюють їх у своїх головах.
ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Росія займається геополітичним вихвалянням
— Заявами про проведення ядерних навчань Росія хоче зберегти своє обличчя, бо в принципі розуміє, що рішення про дозвіл Україні бити далекобійною західною зброєю по території РФ уже ухвалено. Однак на миттєву реакцію ескалацією РФ навряд чи піде. Та й що, по суті, вона може зробити щодо Заходу? Хіба що запустити кілька безпілотників у західні країни.
Про випробування ядерної зброї в космосі була дискусія понад пів року тому. Але більшість західних аналітиків запевняють, що Путін навряд чи скористається і цими погрозами. Це своєрідне геополітичне вихваляння з боку Кремля.
Зазначу, Швеція та Фінляндія вступили до НАТО, продовжують нарощувати свою військову міць. Але відповідної реакції з боку Росії так і не було. Це говорить про те, що російський диктатор транслює порожні погрози.
Коли Путін виходить особисто там на тлі Кремля або де він робить заяви, дає коментарі, це ознака того, що він хоче особисто ще продовжувати залякувати частину тієї західної еліти, яка, можливо, остерігається більш серйозного протистояння.
Я нагадаю, що Путін коментував і курську операцію, і після його дій не було блискавичного “звільнення” Курської області. Після того як турки збили російський літак, Путін теж начебто жорстко особисто коментував це і погрожував якоюсь ескалацією, але все було зведено нанівець.
А стосовно Заходу Росія навряд чи здатна на серйозні військові дії.
В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Рішення про застосування далекобійної зброї можна очікувати після виборів у США
— Росія розуміє, що збиток від таких ударів може бути дуже високим. І це може з одного боку примусити Росію до того, щоб відступити в Україні. А з іншого боку може примусити Росію до вчинення якихось там необдуманих кроків і проведення певних акцій проти підводних комунікацій та іншого. І яке рішення прийме Росія — насправді ніхто не знає. І тому розвідки всіх країн світу, аналітики зважують шанси.
Зрозуміло, що наземними операціями на території України домогтися якоїсь переваги в якийсь бік за два роки не вдалося і малоймовірно, що в наступний рік-два ситуація зміниться. Відповідно, треба переходити до більш рішучих планів.
Політичне рішення про удари вглиб Росії, я думаю, можна очікувати після закінчення виборів у США, інавгурації. У будь-якому разі це буде інша адміністрація і в неї буде трошки новий погляд. Я думаю, що в першій половині 2025 року якесь бачення сформується. Тоді й буде остаточно вирішуватися питання про те, чи отримає Україна право використовувати західну зброю для ударів углиб Російської Федерації. Поки що таке рішення малоймовірне.
Для більшості західних політиків пріоритетом є їхня внутрішньополітична система, яку вони вважають стабільною, незмінною і важливішою, ніж якісь малозрозумілі, ризиковані рішення в глобальному плані.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Рішення про удари по РФ ми почуємо безпосередньо після ударів
— Я думаю, що дізнаємося ми про те, що рішення про використання західної далекобійної зброї ухвалено, вже після перших ударів. І зрозуміло, що є очевидна для всіх військова ціль — аеродроми. І якщо таку згоду буде отримано, я думаю, що саме аеродроми РФ будуть першими.
Дивно, що в Кремлі не розуміють, що сьогодні, коли весь космос нашпигований супутниками, і видно взагалі все, що відбувається. Видно, хто стріляє, куди стріляє, по яких об’єктах стріляє, хто куди що посилає. Тому обманювати можна кого завгодно, своє власне населення — можна. Але ні Сполучені Штати, ні Велику Британію обдурити не вдасться, тому що вони все бачать.
Читайте також: Тональність союзників у питанні ударів углиб Росії змінюється — деталі (ВІДЕО)