Що спричинило загрозу війни в Латинській Америці, і яка роль Росії — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Росія підтримує Венесуелу в конфлікті з Гаяною, між якими може початися війна. Про це заявив спеціальний представник Міністерства закордонних справ України в Латинській Америці Руслан Спірін. За його словами, такий розвиток подій може відвернути увагу світу від російського вторгнення в Україну. Так, 6 грудня президент Венесуели Ніколас Мадуро за результатами референдуму оголосив про плани анексувати частину території іншої латиноамериканської країни — Гаяни. Ситуація може ще більше ускладнитися, якщо Мадуро попросить російського диктатора Володимира Путіна втрутитися, інформує FREEДОМ.

Гаяна з 1966 року незалежна держава. Регіон Ессекібо, який Венесуела оголосила “спірним” за підсумками так званого референдуму, становить приблизно дві третини від території Гаяни.  

Права на нього Венесуела оскаржує близько 100 років. На думку експертів, це пов’язано з тим, що регіоні є багаті родовища нафти та газу. Однак нещодавно Міжнародний суд ООН постановив, що Венесуела не повинна вживати жодних дій, що оскаржують контроль Гаяни над цією територією. 

Як пише EL País, уряд диктатора Мадуро прагне заручитися підтримкою населення, щоб ігнорувати юрисдикцію Міжнародного суду, в якому Гаяна відстоює свій регіон.

“Неясно, чи відмовиться Венесуела повністю від захисту в цьому органі ООН, що призведе до подальшої ізоляції країни, чи продовжить відвідувати слухання і представляти контрмеморандум, який має бути представлений у квітні 2024 року в рамках судового процесу, який ще далекий від вирішення”, — з публікації El País.

5 грудня президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив регіон Гаяни — Ессекібо 24-м штатом Венесуели і розпорядився випустити нові карти країни. А також заявив про використання нафти в цьому районі. 

Президент Гаяни Ірфаан Алі заявив, що такі дії Венесуели є “прямою загрозою” його країні. За його словами, у відповідь Гаяна спиратиметься на міжнародних партнерів, і навіть розглядає ідею створення військових баз за іноземної підтримки.  

“Я ясно дав зрозуміти з моменту оголошення про референдум, що це пряма загроза територіальній цілісності, суверенітету і політичній незалежності Гаяни. Оголошені заходи є кричущим ігноруванням постанови Міжнародного суду від 1 грудня 2023 року. Гаяна розглядає це як безпосередню загрозу своїй територіальній цілісності та посилить запобіжні заходи для захисту своєї території”, — сказав Алі. 

На думку експертів, існує кілька версій, чому президент Мадуро відновив претензії Венесуели на цю територію. По перше — відкриття там значних запасів нафти і газу, по друге — загострення конфлікту між двома державами відкриває можливість для введення надзвичайного стану, що дасть змогу уряду відкласти президентські вибори у 2024 році.

“Він (Мадуро) ухвалив рішення звинувачувати і видавати ордери на арешт представників опозиції, які, за його словами, є шпигунами, що працюють на Гаяну. Іншими словами, це конфлікт, який розростається, розгорається. Тому існує небезпека, що він може перерости у військове протистояння”, — зазначив венесуельський журналіст, президент газети El Nacional Мігель Отеро.

У розмові з президентом Гаяни Ірфааном Алі, державний секретар США Ентоні Блінкен заявив про цілковиту підтримку суверенітету Гаяни Сполученими Штатами.

“Закликаємо до мирного вирішення спору і до дотримання всіма сторонами арбітражного рішення 1899 року, що визначає сухопутний кордон між Венесуелою і Гаяною, поки сторони не досягнуть нової угоди або компетентний юридичний орган не ухвалить іншого рішення”, — із заяви Держдепартаменту США.

США оголосили про проведення військових навчань у Гаяні. Про це заявили в Білому домі. А Гаяна вже привела свої війська в підвищену боєготовність і звернулася до Радбезу ООН із проханням втрутитися в ситуацію. 

Як пише Bloomberg, Бразилія заявила про намір розмістити контингент на своєму кордоні з Венесуелою. Однак, президент Бразилії Лула да Сілва при цьому побоюється посередництва в конфлікті між Венесуелою і Гаяною. 

Ситуація може ще більше ускладнитися, якщо Мадуро попросить Володимира Путіна також втрутитися. 

Венесуела є давнім партнером Росії. Так, 2008 року країни підписали меморандум про співпрацю в енергетичній сфері. Ще до цього Каракас купував російське озброєння, зокрема літаки і ракети.

Читайте також: Силовий фактор РФ в Африці: як Кремль втручається у справи інших країн (ВІДЕО)

Прямий ефір