На полях саміту НАТО у Вашингтоні Сполучені Штати, ЄС і ще 21 країна підписали Український договір (Ukraine Compact), який гарантує Києву довгострокову підтримку. Це дуже важливий узагальнюючий документ, який є рамковим і, певною мірою, об’єднує всі двосторонні безпекові договори, які були укладені раніше Україною з окремими державами. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 13 липня, сказав голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
“По-перше, у цій угоді вказана основна мета — надання допомоги з боку 22 держав плюс Європейського Союзу Україні. І ось уперше, мені здається, у подібних документах як таку мету зазначено якраз подолання, якщо перекладати буквально з англійської, російської агресії. Це дуже важливо, тому що до цього йшлося про надання допомоги — стільки, скільки буде необхідно. А це не дуже чітка мета. У цьому випадку мету визначено досить чітко і зрозуміло. Необхідно спільними спільними зусиллями подолати російську агресію, тобто, просто кажучи, перемогти Росію. Це дуже важливий момент”, — акцентував Мережко.
За його словами, у цій угоді йдеться про надання всієї необхідної допомоги — що стосується оборонних потреб і потреб, пов’язаних із безпекою України.
“Це теж дуже важлива мета. І це вже конкретне масштабне зобов’язання, яке на себе беруть сторони цієї угоди. Крім того, там йдеться про необхідність зміцнення архітектури безпеки, як сказав український президент. А також про майбутнє. Про те, якщо виникне ситуація після закінчення війни, коли Росія знову становитиме загрозу безпеці України, тоді держави-підписанти та Європейський Союз беруть на себе зобов’язання, наприклад, негайно зібратися на найвищому рівні, і розглянути питання щодо вжиття конкретних заходів, спрямованих проти російської агресії”, — пояснив спікер.
Ukraine Compact — документ, який визначає основні принципи безпеки, вважає Мережко, причому — не тільки України.
“У документі наголошується важливий момент про те, що питання безпеки України — це не просто питання безпеки однієї держави, а всієї європейської, трансатлантичної безпеки”, — доповнив він.
Мережко також звернув увагу, що цей договір був укладений і оприлюднений під час саміту НАТО. Це вже говорить про те, що є певний зв’язок з Альянсом і вступом України до блоку.
“Безумовно, ця угода не є альтернативою нашому шляху на вступ до НАТО. Про це йдеться, до речі, і у фінальній декларації саміту у Вашингтоні. Там чітко сказано про невідворотність процесу приєднання України до Альянсу. Але поки цього не відбулося, принаймні формально, тому що фактично ми вже інтегруємося в НАТО, нам необхідні додаткові гарантії, які б сприяли нашому прагненню на якнайшвидший вступ до НАТО”, — резюмував спікер.
Читайте також: Країни НАТО погодили історичний безпековий договір України — деталі