План перемоги України цієї осені обговорюють на всіх дипломатичних майданчиках, які відвідує та організовує президент Володимир Зеленський. Його деталі поки розкривають лише для світових лідерів і дипломатів країн-союзників України. Головна мета плану — створити умови, за яких Росія не зможе продовжувати війну. Так лідер України Володимир Зеленський заявив за підсумками візиту до Італії та зустрічі з прем’єр-міністром країни Джорджею Мелоні 11 жовтня.
2025 рік вказано в планах України не просто так
Реалізація першого пункту плану перемоги дасть змогу завдати диктатору Путіну геополітичної поразки. Про це 9 жовтня Зеленський заявив на полях саміту “Україна — Південно-Східна Європа” в Хорватії. За його словами, запрошення країни до НАТО стане сигналом для Кремля про більшу рішучість партнерів Києва.
“Ситуація на полі бою створює можливість зробити цей вибір — вибір на користь рішучих дій щодо завершення війни не пізніше 2025 року. І ми розраховуємо на лідерство президента Байдена. Ми розраховуємо на сильні та мудрі кроки Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії, які принесуть безпеку та мир у Європу. І ми розраховуємо на кожного з вас, на всіх вас. Разом ми зможемо домогтися всього, що нам потрібно”, — наголосив Зеленський.
Глава держави вже не вперше згадує 2025 рік, як рік завершення війни. Однак для цього Україні необхідна допомога партнерів. Про це він зокрема говорив під час європейського турне.
“Оборонні пакети для захисту, ППО, інвестиції у виробництво дронів та іншої зброї в Україні — це все результати візиту до Лондона, Парижа, Рима та Берліна”, — повідомив президент.
Після участі в саміті в Хорватії Володимир Зеленський вирушив до Великої Британії, де провів зустріч із прем’єр-міністром Кіром Стармером і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Сторони домовилися опрацювати план перемоги разом із союзниками.
Потім, 10 жовтня, була зустріч президентом Франції Еммануелем Макроном.
Україна не піде на припинення вогню вздовж нинішньої лінії фронту і визнання втрати територій в обмін на гарантії безпеки від США і вступ до Євросоюзу, запевнив Зеленський за підсумками переговорів із Макроном. На зустрічі в Парижі, крім формули миру, лідери держав обговорили те, що посилить Україну на полі бою — спільне виробництво зброї та дозвіл використовувати далекобійні боєприпаси для ударів углиб російської території.
Роботу над формулою миру Київ планує завершити до листопада 2024 року і представити її на полях другого Саміту миру. Однак план перемоги розрахований на рішучі дії партнерів уже найближчими місяцями. Це — гарантії безпеки, постачання зброї та фінансова допомога. Крім того, документ містить пункт, пов’язаний з операцією ЗСУ в Курській області.
Тим часом Кремль поки що не готовий до дипломатії. Американські чиновники на умовах анонімності повідомили журналістам про те, що Москва кидає всі сили на продовження бойових дій. У хід йде розконсервована радянська військова техніка і сотні тисяч одиниць особового складу.
“Згідно з останніми оцінками американських військових, прагнення придушити українські позиції лише чисельною перевагою дорого обходиться російським збройним силам. За оцінками США, від початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року російські війська втратили 600 тис. осіб убитими й пораненими. Це перевершує кількість втрат Росії в будь-якому конфлікті після Другої світової війни”, — йдеться в публікації видання “Голос Америки”.
Раніше Володимир Зеленський заявляв про те, що представники Росії повинні взяти участь у другому Саміті миру. Однак досі сигналів про готовність до справедливих переговорів із Москви не було.
Що думають про дату завершення війни глядачі FREEДОМ
“Що, на вашу думку, необхідно для завершення війни Росії проти України у 2025 році?”, — таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Найцікавіші коментарі були зачитані в прямому ефірі.
- “Женевські та інші Конвенції, що регулюють ведення воєнних дій, створювалися у 20-му столітті для воєн, які ведуть люди з людьми. Але на Україну у 21 столітті напали не люди, а нелюди! Тому українцям треба правду усвідомити, щоб знати, як воювати — бити по всій “z-країні”, як має бути на війні з фашизмом (рашизмом)! Тільки так рашисти-росіяни зрозуміють, що на бійню їх ведуть. І рятуючи особисті шкури створять у РФ розпад”;
- “Впливайте непрямолінійно, не відкрито, несподівано і непередбачувано”;
- “Для цього Захід повинен почати реально, а не на словах, слідувати тим цінностям, які він декларує. Якщо це станеться, то все інше буде вже логічним наслідком: Україна отримає всю реально необхідну військову допомогу, россармія буде вибита з України. Росію буде доведено санкціями до стану розпаду. І у світі настане мир і спокій. Скрізь — в Ізраїлі, в Газі, в Ірані, в Африці, в Сирії і навіть у КНДР”;
- “Треба дати максимум зброї Україні і війна закінчиться”;
- “Розгойдати ситуацію всередині РФ, підтримавши сепаратистські та інші потрібні рухи. Тобто зробити все, щоб РФ зруйнувалася зсередини”;
- “Діяти як Ізраїль!”.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Потрібно скористатися кризою в російській економіці, яка настане 2025 року
На тему якнайшвидшого завершення війни, а також наслідки поразки для Росії та прогнози для України в ефірі телеканалу FREEДОМ журналісти поговорили з політологом-міжнародником, директором Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитром Левусем.
— Звідки виник прогноз саме на 2025 рік?
— Дата ця виникає з цілком логічного аналізу стану російської економіки, збройних сил РФ. Ми бачимо, що з одного боку відбулося збільшення обсягів військового бюджету на наступний рік, але це збільшення не можна порівняти з попередніми роками.
Військовий бюджет Росії — це до 70% бюджету всієї країни. Але вони змушені отримувати снаряди з Північної Кореї. Із трьох мільйонів снарядів, які витрачаються на фронті, півтора мільйона — це те, що отримано від КНДР.
OSINT-розслідувачі говорять про те, що на базах зберігання вкрай мало навіть радянської техніки. З білоруських баз зберігання теж вигрібається все.
Це говорить про те, що росіяни увійдуть у 2025 рік із проблемами. Якщо реалізовувати запропонований Україною план перемоги, де якраз передбачається велика підтримка країни.
— Сергій з Краснодара пише нам у коментарях, що західним партнерам потрібно було дати достатньо зброї Україні. Ви поділяєте таку думку нашого глядача?
— Так, необхідне значно якісне посилення озброєння України саме шляхом такої підтримки в комплексі з політичними рішеннями. Про це йдеться в українському плані перемоги. Позначити червону лінію для Путіна зрештою. Тобто запрошення України до НАТО означатиме, що в політичному плані країна пішла з рук Путіна абсолютно. Можливість бити далекобійними західними системами по території Російської Федерації теж допоможе.
— Інший наш глядач — Кирило — пише, що потрібно розгорнути реальну широку інформаційну війну проти Росії та дезінформації. Що скажете?
— Я згоден, але тут треба підходити не зовсім стандартно. Треба працювати з регіонами Росії. Працювати з національно-визвольними рухами, створювати, зокрема, засоби масової інформації мовами народів. Чому? Тому що пропаганда в основному йде російською, а правду треба говорити своїми мовами.
— А чи може Курська операція стати системою?
— Все-таки Курська операція це не рейдова операція, але так, вона однозначно допомагає. Курська операція показала, що і в Путіна дуже багато блефу. Наприклад, щодо того, що повноцінні бойові дії на території Росії одразу ж призведуть до застосування ядерної зброї або до якоїсь іншої страшної відповіді Російської Федерації.
Я б не говорив про рейди, але війна на території Росії, це те, що змушує замислитися. До речі, остання соціологія “Левада-центру” засвідчила, що майже у половини росіян з’явилися сумніви щодо користі “СВО”. Вони зрозуміли, що вона більше шкоди принесла.
— Ще наш глядач Кирило пропонує ліквідувати Путіна і вище керівництво Росії. Ваша думка, Дмитре?
— Так, є і колективний Путін, так, його зникнення, смерть однозначно призведе до певного хаосу. Але те, що це просте рішення — це ілюзія. Тому що тоді інший колективний Путін, який з’явиться або хто займе його місце, може сказати, що в усьому був винен тільки Путін, а ми давайте почнемо все з чистого аркуша. Це може ускладнити ситуацію насправді.
— Ще один пункт перемоги від нашого глядача звучить так: підірвати Кримський міст і повернути півострів.
— Пункт загалом правильний. Україна його реалізує. Якраз буквально два роки минуло після першої успішної атаки Кримського мосту. І Кримський міст дійсно являє собою важливу мету. І щодо Криму, до речі, сказати дійсно правильно. Чому? З тієї простої причини, що звідти почалася агресія. Крим дуже важливий для Росії саме як плацдарм. Сили оборони України, як ми бачимо, працюють у цьому напрямку.
— Ще один наш глядач Микола пише, що без ракетних ударів по території Росії буде важко примусити до миру Путіна. Лідери західних країн мають це розуміти. За такої війни, коли одна сторона бомбить іншу безкарно, можна воювати десятиліттями, вважає глядач. Ви як вважаєте?
— Я з ним згоден. Коли в України з’явилася можливість уражати своїми далекобійними дронами по нафтопереробних заводах, ми побачили, як буквально за дуже короткий проміжок часу впало виробництво нафтопродуктів, як почалася криза. Зараз удари по об’єктах, конкретно по арсеналах і аеродромах справляють враження на росіян, що війна — поруч.
— Як думаєте, що могла б зробити російська опозиція?
— По-перше, прибрати зі своєї риторики термін “за можливості”. Тобто потрібна безумовна підтримка України і, щобільше, перетворення опозиції на опір режиму. Це було б більш дієво. Необхідна набагато більша участь у російських військових формуваннях, які воюють на боці України — легіон “Свобода Росії”, “Сибірський батальйон”, “Російський добровольчий корпус”.
Чомусь нікому з російських опозиціонерів не стало цікаво приїхати в Суджу і спробувати там поспілкуватися з рештою населення, сформувати якісь органи влади, тобто зайняти діяльну сторону.
Зрештою, у представників національно-визвольних рухів народів Російської Федерації аргументи з приводу деколонізації дуже сильні.
Відсторонення від реальної боротьби призводить до того, що значна частина російської опозиції не бажає ставати опором. Хоча насправді для них це єдина можливість повернутися в Росію.
— І все ж 2025 рік — це реальна мета для завершення війни?
— Я думаю, що реально, за безумовної підтримки України, але не з боку російської опозиції, а з боку наших союзників. Підтримка тих планів, які є в України — підтримка формули миру і плану перемоги. Це реально. І за умови розширення санкційної політики відносин Росії.
Читайте також: Насичене дипломатичне турне Зеленського Європою: результати зустрічей президента України із західними лідерами проаналізували експерти