Будь-які мирні зусилля для завершення розв’язаної Росією війни вимагають повної участі та згоди України. Тільки тоді вони будуть довгостроковими. Крім того, ці зусилля мають передбачати реконструкцію та відновлення країни, і Москва має платити репарації. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен. Більше деталей — в аналізі ведучої телеканалу FREEДОМ Лейли Мамедової.
Держсекретар США наголосив: найближчими тижнями та місяцями деякі держави, ймовірно, закликатимуть сторони до припинення вогню. Але слід уникати будь-яких ініціатив, які могли б допомогти узаконити окупацію Росією українських територій, інакше це дасть змогу Путіну консолідувати контроль над землями, а потім перепочити, переозброїтися і знову атакувати.
“Сполучені Штати працюють з Україною, а також із союзниками та партнерами по всьому світу, щоб досягти консенсусу щодо основних елементів справедливого та міцного миру. Ми вітаємо будь-яку ініціативу, яка допомагає залучити президента Путіна за стіл переговорів для участі в змістовній дипломатії. І підтримуватимемо зусилля Бразилії, Китаю або будь-якої іншої країни, якщо вони допоможуть знайти шлях до справедливого і міцного миру. Він має відповідати Статуту ООН і підтверджувати принципи суверенітету, територіальної цілісності та незалежності. Справедливий і міцний мир вимагає повної участі та згоди України. Нічого про Україну без України”, — заявив Блінкен.
Нові ініціативи, про які згадав держсекретар США, не змусили себе довго чекати. Власний “мирний план” для України під час виступу на безпековому форумі в Сінгапурі озвучив міністр оборони Індонезії Прабово Субіанто.
Він передбачає негайне припинення вогню, створення демілітаризованої зони вздовж нинішньої лінії зіткнення, а також так звані “референдуми”. Їх пропонують організувати за участю ООН і провести на територіях, які чиновник назвав “спірними”, що побічно відповідає російській риториці.
“Перше — негайно припинити вогонь і бойові дії. Друге — розвести війська з кожного боку на 15 км від нинішньої лінії фронту і створити демілітаризовану зону. І третє — створити під егідою ООН миротворчу місію, яка стежитиме за дотриманням режиму припинення вогню. Також слід організувати референдуми, щоб об’єктивно встановити волю більшості жителів спірних територій щодо бачення ними свого майбутнього… Не знаю, чи прийнятна моя пропозиція, але це конкретні рекомендації для якнайшвидшої деескалації та припинення кровопролиття”, — заявив міністр оборони Індонезії.
У Міністерстві закордонних справ України відреагували на пропозицію Прабово Субіанто, відповівши, що Україна цінує увагу, яку Індонезія приділяє питанню відновлення миру.
Водночас у дипвідомстві наголосили: між Україною та Росією немає спірних територій, щоб там проводити референдуми. Також речник МЗС Олег Ніколенко зауважив, що припинення вогню і створення демілітаризованої зони — не спрацюють.
За його словами, Кремль зараз намагається всіляко зірвати український контрнаступ. І припинення вогню без виведення військ РФ з території України дасть йому змогу виграти час, перегрупуватися, і накопичити сили для нової хвилі агресії.
“Вчинивши акт агресії, Росія окупувала Крим, частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Факт — зафіксований в офіційних документах ООН. На окупованих територіях армія РФ здійснює воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Росія має забратися з українських територій, а Україна — відновити свою територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах. Альтернативних сценаріїв бути не може”, — резюмував речник Міністерства закордонних справ України.
Не полишає спроб просунути свій “мирний план” і Китай. Він може відправити до Європи ще одну так звану “миротворчу” делегацію для перемовин щодо завершення війни Росії проти України, про що раніше повідомив спецпредставник КНР у справах Євразії Лі Хуей.
Він зазначив, що його поїздка до Євросоюзу, яка передбачала сприяння політичному врегулюванню, може “не призвести до якогось негайного результату”.
За словами чиновника, у Китаї відчули, що існує велика прірва між позиціями обох сторін. Тому змусити їх сісти за стіл переговорів зараз буде важко.
Раніше дипломат заявляв, що КНР і Європа досягли консенсусу з питання завершення війни і що в них нібито сформувався “спільний погляд”.
“По-перше, Україна, Росія, європейські країни — усі сторони визнають зусилля Китаю зі сприяння мирним переговорам, підтримують політичне врегулювання, сподіваються, що Китай зіграє позитивну роль, і захочуть провести поглиблений обмін думками. По-друге, залишається високим ризик ескалації війни. Вона все ще затягується і загострюється. Усім сторонам, як і раніше, важко почати мирні переговори і домогтися в них прогресу. Однак важливо, щоби хтось виступив уперед, сприяв формуванню консенсусу, шукав точки дотику, щоб поступово накопичувати і створювати умови для остаточного вирішення питання. По-третє, всі сторони вкрай занепокоєні ризиком поширення воєнних дій — особливо з погляду ядерної безпеки, гуманітарних питань і продовольчої безпеки”, — сказав Лі Хуей.
В Україні після появи різноманітних “мирних ініціатив”, які також пропонували Південно-Африканська Республіка, Бразилія та Ватикан, — уже неодноразово заявляли, що існує лише одна реалістична пропозиція. Це формула миру Володимира Зеленського. І наголошували: щоб війна справді закінчилася, а світ повернувся до порядку, справедливості та дотримання міжнародного права, необхідно, щоб Росія повністю вивела свої війська з території України.
Читайте також: Війна на нашій землі, тому формула миру може бути тільки наша, — президент України
Можна розглянути різні варіанти закінчення війни Росії проти України, але найбільш реалістичний — поразка РФ на полі бою. Таку думку раніше в інтерв’ю програмі “На межі” телеканалу FREEДOM озвучив директор Євразійського центру Атлантичної ради, посол США в Україні (2003-2006 рр.) Джон Гербст.