Що можуть змінити танки Abrams на фронті: розбір від Мацуки

Олексій Мацука. Фото: uatv.ua

Американські танки Abrams (“Абрамс”) називають зброєю, здатною переламати хід війни Те, що Україна отримає їх за Leopard (“Леопард”) стало новиною номер один. А ось що не так очевидно, коли ці танки потраплять на фронт? Чим вони кращі за російські? І головне — це засіб стримування, чи вони допоможуть ЗСУ у контрнаступі? Про це — в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Чим відомі Abrams?

Abrams без перебільшення — одні з найкращих сучасних бойових машин у світі. Та й випущено їх більше, ніж Leopard, щонайменше вдвічі. Американські танки дуже маневрені, що є однозначно важливим для української армії. Крім того, це бронемашини, де встановлена одна з найсучасніших систем керування вогнем. Тут і лазерні далекоміри, і прилади нічного бачення, бортовий комп’ютер, який допомагає вибирати цілі.

Мінус всього цього вони складні в управлінні. Тому вже зараз у Європі організують масштабну програму підготовки українських танкістів. До моменту, коли “постачання з Америки” прибуде на фронт, мають бути команди, здатні управляти Abrams.

Ці машини часто оснащують снарядами з збідненим ураном. Чи дадуть їх Україні у комплекті із танками? Це не розголошують, як і комплектацію танків, які отримає Київ. Але Abrams приїдуть до України не самі. А з ними ще 8 броньованих ремонтно-евакуаційних машин. Вони необхідні, щоб оперативно вивезти танк із поля бою, якщо з ним виникли проблеми. Наприклад, він застряг чи заглух.

З обслуговуванням поки що найбільша проблема. Зараз всю американську техніку, що відправляється на український фронт, ремонтують дистанційно, пояснили в Пентагоні. Тобто американські фахівці здійснюють “техпідтримку” на відстані через інтернет. Дають рекомендації, що і як виправити, а українські військові (або європейці, коли ситуація серйозніша) уже все це роблять.

“Ми зосереджені на організації дистанційних консультацій щодо технічного обслуговування, а саме обслуговування при цьому здійснюють українці. А ось окремі приватні компанії такі рішення справді мають ухвалювати самі”, — розповів прес-секретар Пентагону Патрік Райдер.

Очевидно, що з Abrams так не вийде. І тут треба щось думати. Це не та машина, яку можна загнати на сусіднє СТО. І навіть українські військові заводи не впораються. В Україні поки що немає технічної бази для обслуговування таких машин, та й логістичний ланцюжок з доставки запчастин ще не збудований. І в Пентагоні пояснюють, що самі шукають механізми доставки на фронт запчастин і навіть палива.

Ви запитаєте, що може виникнути з новенькими машинами, адже до України вони приїдуть від виробника? Двигуни у Abrams не дизельні, як у тих же Leopard, а газотурбінні. Що дає танку ту саму маневреність, але й вимагає техобслуговування та догляду.

“Вони фактично є двигунами вертольота. І можете собі уявити, що означає обслуговувати більш менш зрозумілий для наших бійців дизельний двигун, і що таке обслуговувати вертолітні двигуни? Це зовсім інші речі, інший рівень”, — пояснив колишній заступник голови СБУ Віктор Ягун.

Хоча із такими двигунами українці вже знайомі. Їх встановлюють на російських танках Т-80, які в України є як трофеї. Ще один не менш важливий момент. Abrams – одні з найважчих танків у світі. А тому досить ненажерливі. Тобто споживають багато палива. Але при цьому, здивуйтеся, заправляти їх можна хоч бензином, хоч соляркою, хоч паливом для авіаційних двигунів.

Далі давайте розберемося, чому із цим рішенням у Вашингтоні стільки тягнули?

Збройна угода

Спочатку основним аргументом “проти” були побоювання спровокувати Росію різку ескалацію на фронті.

“Насамперед Україні давали танки радянської розробки. І в цьому є логіка, оскільки ми були готові до їхньої експлуатації. Захід діє прагматично. Спершу ми використовували власні резерви, потім запаси радянської техніки у Східній Європі. І лише коли вони вичерпалися, порушили питання про надання нам танків західного зразка”, — розповів військовий експерт Микола Саламаха.

А експерт із озброєнь Олег Катков зазначає, якщо враховувати всіх потенційних танкових “донорів”, виключаючи Грецію, Угорщину та Швейцарію, то можна нарахувати до тисячі німецьких танків у строю. Скільки з цих машин можуть нам віддати питання відкрите, але навіть 10% досить значна цифра.

Італійське видання Quotidiano Nazionale підрахувало, що навесні Україна може отримати від 33 до 73 одиниць. А до літа загальна чисельність становитиме щонайменше 87 танків.

А ось американський телеканал ABC озвучив дещо більшу цифру. Там впевнені, що до літа танків може бути понад сотню. Це більше, ніж 2 батальйони.

Попередні підрахунки можемо провести ми з вами. Німеччина та Польща готові дати по 14 Leopard. Ще 18 – Нідерланди, 4 — Португалія, 53 — Іспанія, 8 — Норвегія. Також можуть приєднатися Швеція зі своїми Stridsvagn (це їх модернізація Leopard), візьме участь Фінляндія. Але точна кількість, скільки танків можуть дати — невідомо.

Хоча та ж Польща впевнена, що техніки має бути більше. Там, де рота, там і бригада чи батальйон. Відкрити свої арсенали — до цього поляки закликали партнерів.

“Я сподіваюся, що танків для України буде зібрано більше. Ми не маємо особливих сумнівів у тому, що наближається час російського наступу, який є результатом мобілізації, замовленої кілька місяців тому російською владою з метою придушити Україну. Україна має бути в змозі захистити себе від, можливо, кількох сотень тисяч мобілізованих російських солдатів з найкращим чи найгіршим обладнанням”, — заявив президент Польщі Анджей Дуда.

Ну а скільки взагалі таких танків Україні потрібно? І чи вистачить цієї сотні для контрнаступу?

Військова арифметика

Нещодавно генерал Залужний озвучував цифру в 300 танків. Саме стільки, за його словами, потрібно для виходу української армії на кордони 23 лютого. Але навіть у Києві є й інша думка. Міністр оборони України Олексій Резніков, вважає, така кількість танків потрібна для деокупації частини території, але не для перемоги. Тобто реально — їх буде потрібно ще більше.

Але якщо поки що йдеться про сотню, яку зберуть усім світом, то які можливості це дає? Йдеться про посилення своєї оборони — чи прорвати ешелоновану оборону противника?

Що тут надзвичайно важливо — у Вашингтоні прямо заявили, що не обмежуватимуть використання своїх танків українськими військами лише Донбасом. Пояснивши: Крим — це українська територія, і Київ, за потреби, може сам вибирати цілі. Потрібно буде — можуть використовувати Abrams і на анексованому півострові.

Тому сценарій номер один — ці танки можуть знадобитися, щоб зірвати можливу спробу росіян йти в наступ, про що зараз активно говорять.

“Ми вважаємо, що російські військові спробують перейти в наступ у найближчі тижні або місяці, коли погода стане кращою”, — сказав стратегічний координатор Ради безпеки США Джон Кірбі.

І тут західні танки, які можна оперативно перекинути на будь-яку ділянку фронту, можуть стати стримуючим чинником. А ось сценарій №2 — Україна, зібравши потужний танковий підрозділ, сама піде у контрнаступ.

“Без броньованого кулака надзвичайно складно проломити підготовлені позиції ворога та облаштувати власний захист. Якщо ЗСУ отримає достатню кількість танків, то це суттєво зменшить втрати українських військових, які штурмують позиції росіян під час контрнаступу”, — зазначив Микола Саламаха.

І, як повідомляють джерела CNN, Захід уже нібито закликав Україну зосередитись на цьому плані. Зокрема розробити сценарій просування на півдні країни. Телекомпанія передає, що цей меседж чиновники Пентагону та Білого дому нібито вже передали до Києва, порекомендувавши від виснажливих боїв за Бахмут перейти до плану маневреної війни з використанням нових американських БМП та танків. Завдавати несподіваних точкових ударів.

Такі ж рекомендації від експертів Американського інституту вивчення війни:

“Зволікання партнерів із постачанням озброєнь завадило Києву у проведенні контрнаступних операцій. Надання бойових танків західними партнерами допоможе Україні перемогти російські війська та звільнити окуповані території”.

Читайте також: У Москви закінчуються ракети: чи буде менше обстрілів — в розборі Олексія Мацуки

Прямий ефір