Що може змусити Китай перейти на повну підтримку Росії у війні проти України — думка експертки

Ілюстративне фото: ankasam.org

Позиція Китаю цілком чітка — вони не хочуть стати частиною війни Росії проти України і прикривають це своєю нейтральністю. Для Китаю головною загрозою є НАТО, а Росія залишається його головним союзником в антиамериканській боротьбі. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила молодша наукова співробітниця Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України Євгенія Гобова.

“Річ у тім, що відносини між Росією і Китаєм позиціонуються як дуже райдужні, прекрасні, як дружба, що не має кордонів. Але за фактом ми бачимо, що межа все-таки в цих відносинах є. Китай так чи інакше дотримується санкцій щодо Росії. Китай точно так само досі не надав підтримку летальною зброєю, наскільки ми знаємо. Підтвердження або спростування поки що немає, тому питання залишається відкритим — наскільки Китай у військовому плані підтримує Росію. Але, тим не менш, ситуація така, що, мабуть, усе-таки якісь червоні лінії, ті самі горезвісні в цих відносинах є”, — сказала вона.

Гобова зазначила, що можливе використання ядерної зброї Росією для Китаю є “червоною лінією”.

“Так само на одній із розмов Сі Цзіньпіна з російськими представниками влади мова зайшла про те, що для Китаю червоною рискою є ядерна безпека. Побічно ми можемо припустити, що Китай поставив таку червону межу, що використання ядерної зброї або відкриті атаки на ядерні об’єкти в Україні є для Китаю червоною межею. Насправді Китай і Росія багато в чому дуже пов’язані зараз між собою, оскільки економічні відносини у них тільки зростають на тлі війни”, — каже експертка.

З іншого боку, це два лідери, які мають дуже схожі стиль правління, схожі цілі, зокрема, залишитися при владі настільки, наскільки це можна, бажано до кінця життя.

“А Китай наразі в цьому конфлікті, у війні в Україні бачить себе на місці Росії в певному сенсі, тому що для Китаю головною загрозою є США і НАТО, які підтримують Україну. І для Китаю підтримка НАТО є дуже таким важливим показником того, що якщо Росія програє повністю, якщо вона капітулює, то наступною ціллю після Росії стане Китай. Зокрема, про це говорить і конфлікт навколо Тайваню, і інші деякі показники. Тобто ми бачимо, що багато заяв і публічно, і в пресі, і від лідерів країни дуже явно натякають на те, що для Китаю головною загрозою є НАТО, і вони знову ж таки дуже часто говорять про цю лукавість, що ось ви даєте Україні зброю, не дозволяєте нам давати зброю Росії, а водночас ще й спонсоруєте Тайвань. У цьому дуже сильно помітно, що для Китаю існує, загалом-то, загалом дві сторони в цьому конфлікті. Це, власне, Захід і Китай, і його союзники. Тобто на цьому тлі і формуються ці відносини між Росією і Китаєм наразі. Росія для Китаю є, загалом-то, союзником у цій антиамериканській боротьбі”, — вважає молодша наукова співробітниця.

На її думку, причиною того, щоб Китай зробив крок на повну підтримку Російської Федерації в усіх питаннях, найімовірніше, може стати або пряме зіткнення Росії з НАТО, з військами НАТО, або якесь дуже-дуже масове, дуже радикальне нарощування постачання зброї Україні з боку країн НАТО.

“Про це теж говорилося неодноразово. Деякі експерти вважають, що саме з цієї причини Україна отримує зброю досить порційно і поступово, а не одразу і все. Оскільки є таке побоювання спровокувати Китай на те, щоб він певною мірою збалансував ці постачання. Щоб дві сторони мали однакові умови, грубо кажучи. Також це може бути великий програш Росії. Не йдеться про здачу якихось міст чи якихось територій в Україні, а про той момент, коли постане питання про існування Росії як РФ в її нинішньому стані. Швидше за все, для Китаю є це великою загрозою і дуже неприємною перспективою, м’яко кажучи. Можливо, тоді Китай теж стане більш явно на бік Росії”, — підсумувала Євгенія Гобова.

Зазначимо, влада Китаю вважає, що війна РФ проти України завершиться влітку цьогоріч. Саме тому й оприлюднила свій “мирний план” до річниці повномасштабного вторгнення. Пекін розробив його, щоб досягти таких цілей, як відновлення стосунків з ЄС, підтримка дружніх стосунків з Україною, здобуття провідної ролі в досягненні припинення вогню.

Читайте також: Китай намагається шантажувати США темою війни Росії проти України, протистояння посилюється, — Фесенко

Прямий ефір