Експерти вважають, що Трамп володіє дієвими механізмами тиску на Путіна. У разі продовження війни проти України російська економіка може зіткнутися з серйозною кризою вже до травня під впливом дій США.
Що Трамп запропонує Путіну — “батіг” чи “пряник”?
Експерти зазначають, що 2025 року російська економіка, прискорена завдяки багатотрильйонним вливанням у військово-промисловий комплекс і армію, почне сповільнюватися. Виробничі потужності працюють на межі, посилюється кадровий дефіцит, а санкції продовжують скорочувати обсяги експорту. Крім того, жорстка кредитна політика Москви стримує розвиток бізнесу. У країні все частіше обговорюють ознаки стагфляції.
Тане і “Фонд національного добробуту”, на який завжди розраховував Кремль у кризові часи. Його ліквідна частина у 2024 році скоротилася на третину, пише Reuters. 2025 рік, з огляду на проблеми, що накопичуються, і посилення санкцій щодо російського тіньового флоту, не обіцяє поповнення Фонду.
Максимальний тиск на російську економіку в разі відмови Путіна від мирних переговорів — засіб, на який розраховує адміністрація президента США. За словами Дональда Трампа, Вашингтон готовий посилити санкційний тиск на Москву.
“Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він руйнує Росію, не йдучи на угоду. Я думаю, що в Росії будуть великі проблеми. Подивіться на їхню економіку, подивіться на інфляцію в Росії. Тож, я сподіваюся, ми з ним чудово порозуміємося. І я сподіваюся, що він захоче укласти угоду”, — заявив президент США Дональд Трамп.
Президент Сполучених Штатів Америки має намір зустрітися з Путіним і завершити війну Росії проти України. Про це він заявив у виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Трамп закликав Організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК) і Саудівську Аравію знизити ціни на нафту. Такий захід, на його думку, здатен негайно зупинити російську агресію проти України.
Reuters із посиланням на анонімні джерела повідомляє, що Путін стурбований поточною ситуацією в російській економіці. У Кремлі вже обговорюють необхідність переговорів, однак їхня мета швидше пов’язана із запобіганням економічному колапсу, ніж із завершенням війни проти України. За даними двох джерел видання, в елітних колах Росії посилюється думка про необхідність врегулювання конфлікту дипломатичним шляхом.
Тим часом інфляція в Росії досягає нових рекордів, а підвищення ключової ставки до 21% не допомагає її стримувати. За останні 15 років вищий рівень інфляції спостерігався лише 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення в Україну. Економісти висловлюють сумніви в тому, що Центральний банк зможе домогтися зниження ключової ставки до 4% до 2026 року, як це планується.
У Росії є два шляхи закінчення війни — легкий і складний, акцентує президент США. Якщо Путін обере останній, то на Росію чекають жорсткі санкції. Дональд Трамп повідомив, що має намір запровадити високі мита та обмеження на російські товари, якщо Кремль відмовиться від мирної угоди з Україною.
“Підіть на угоду зараз і припиніть цю безглузду війну! Стане тільки гірше. Якщо ми не укладемо “угоду”, причому найближчим часом, у мене не залишиться іншого вибору, окрім як запровадити високі мита, тарифи і санкції на все, що Росія продає Сполученим Штатам та іншим залученим країнам”, — написав Дональд Трамп у соцмережі Truth, звертаючись до російського диктатора.
На цю заяву відреагували в Кремлі. Володимир Путін заявив, що готовий до переговорів з адміністрацією Трампа.
Думки глядачів FREEДОМ
Що має зробити Трамп, щоб примусити Путіна закінчити війну? Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Надійшло безліч закликів до активних дій:
- “Трамп повинен прискоритися! Увімкнути велику швидкість і не розтягувати свої обіцянки та заяви на роки. Саме тоді можливе припинення вогню, коли РФ по-справжньому ослабне і можна далі продовжувати тиснути на Путіна і примушувати його до миру”;
- “Дати Україні: танки, літаки, артилерію, далекобійні ракети, зосередити Американський флот у Тихому океані, Середземномор’ї та на Балтиці”;
- “Нехай за допомогою ЦРУ, Інтерполу та інших структур “мочить в сортирах” увесь російський кримінал — по всьому світу і в РФ. Як небезпечних терористів, типу Бен Ладена. Адже влада Путіна — це влада криміналу і чорної готівки. Потрібна тотальна економічна блокада РФ, а не просто санкції. І винищення “z-терористів”;
- “Нехай змусить Європу і решту світу депортувати всіх прихильників Путіна в РФ! Вони в Європі тисячними колонами ходять і відкрито шкодять Україні скрізь, де можуть. До яких пір ця вакханалія триватиме?”;
- “Тільки “Томагавки” — багато-багато далекобійних ракет по цілях у РФ допоможуть вирішити ситуацію. Це потрібно було зробити від самого початку, ще в 2014, і ніякої повномасштабної війни не було б. Плюс справжні санкції”.
Читайте також: Чи закінчить Трамп війну Росії проти України — оцінки експертів (ВІДЕО)
Думки експертів
Про важелі тиску на Путіна, які готовий застосувати Трамп, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Олег Устенко, економіст, радник президента України (2019-2024 рр.);
- Максим Джигун, політолог;
- Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень.
ОЛЕГ УСТЕНКО: Трамп розраховує на економічні санкції проти РФ, які послаблять її вже найближчим часом
— На Росію було накладено цілу низку санкцій, але санкції, які були накладені в найперші дні війни, стосувалися обрізання Росії від зовнішнього ринку запозичення капіталу. Тобто, якщо у Росії виникне фінансова проблема, пов’язана з тим, що треба фінансувати дефіцит державного бюджету, у неї не буде можливості звернутися на зовнішні ринки. Альтернативою для Росії сам Кремль розглядав свій фонд національного добробуту. Він становив 120 мільярдів доларів на кінець 2024 року. Але тут є нюанси.
У Кремлі говорять про 40 мільярдів, які є ліквідними, а ось 80 мільярдів є неліквідними, це означає, що в реальності поміняти на гроші можна тільки 40 мільярдів. Якщо ви подивитеся на структуру цих 40 мільярдів, то зрозумієте, що це фікція, тому що частина цих грошей розміщена, наприклад, в електротранспортній муніципальній компанії Санкт-Петербурга до 2040 року. Ці боргові розписки, які є на руках у муніципального підприємства, поміняти на живі гроші дуже складно.
Трамп каже, що США заблокують російський експорт у світі. У нього є для цього всі механізми і основний — це вторинні санкції. США можуть попросити про це своїх партнерів і всіх інших.
Уявіть собі, що раптом ось по максимуму блокуються 400 мільярдів експорту РФ. Почнеться катастрофічне падіння валового внутрішнього продукту в Росії. Економіка обвалиться. Ризик падіння може становити до 20%. Такого падіння ВВП у Росії не було навіть у лихі 1990-ті роки.
Падіння експорту навіть у найоптимістичнішому для Кремля сценарії може становити чверть від цієї чверті — 100 мільярдів доларів. Тобто обвалення економіки РФ становитиме 5%. А поточного року економіка РФ і без того має впасти на 1-2%. І це ще не все.
У Давосі на економічному форумі Трамп повторив свої меседжі, які стосуються нафтового бізнесу: “Бури, дитинко, бури”. Частину нафтових свердловин все ж таки у США просто заморожено. Зрозуміло, що нові свердловини робити швидко не вийде, але заморожені можна використовувати. І це ще не все.
Є домовленість зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії, який згоден збільшити виробництво нафти і постачання нафти на світовий ринок. Три мільйони тонн на добу повалять нафтовий ринок.
Багато що залежить від того, що відбуватиметься з країнами ОПЕК, і насамперед із Саудівською Аравією. Я припускаю, що з поточних 78 доларів за барель ціна може опуститися до 65 доларів. Це означає зниження ціни на нафту на ринку на рівні фактично 12%. Це означає, що Росія зі 150 мільярдів доларів, які вона планує отримати від продажу нафти в поточному році, недорахується близько 20 мільярдів доларів. Це боляче, але не критично. Якщо знизити ціну нафти до 50 доларів за барель марки Brent, це обріже доходи Росії більш серйозно — вона недоотримає близько 60 мільярдів доларів.
Протягом найближчих місяців відбудеться урізання доходів держбюджету РФ. Слідом може відбутися різке зниження витрат на військову машину, на соціальні програми. Там буде різке падіння. Це означає, що населення почне жити гірше і паралельно з цим ми з вами побачимо збільшення витрат на репресивний апарат.
МАКСИМ ДЖИГУН: Трамп не може собі дозволити йти на умови Путіна
— Санкції проти РФ уже працюють, і незважаючи на те, що російська пропаганда намагається показати, що санкції не мають жодного впливу і не змінюють економічну ситуацію в країні. Тож Трамп спробує забезпечити контроль запроваджених санкцій, щоб не було спроб обійти їх з російського боку. Якщо ми говоримо про ціни на нафту, то всі знають, що було з Радянським Союзом після того, як країни Сходу обвалили фактично ці ціни. У Росії як ніде розуміють, що відсутність нафтодоларів на фінансування цієї війни призведуть до серйозних наслідків, зокрема для Російської Федерації. Звичайно ж, не можна говорити про те, що вони вплинуть моментально і що за тиждень впаде російський режим. Але це значно послабить усі можливості РФ продовжувати війну.
Для Трампа низькі ціни на нафту є інтересом США. Тобто тут ми навіть не говоримо про інтереси України. Колосальна кількість товарів, які виробляються у США та у світі, також потребують нафтопродуктів, тому це вплине на весь ланцюжок виробництва та продажу товарів у США та за їхніми межами.
Якщо Росія не піде на позитивні умови, які диктує Трамп, тоді буде силовий сценарій.
Я думаю, що головна проблема в тому, що Путін ще думає, що може говорити безпосередньо з Вашингтоном. Він вважає, що світ досі дво-, триполюсний, де є Вашингтон, Москва і Пекін. Тому в його розумінні можна на трьох збагнути якусь схему і змінити світовий порядок. Але світ має багато сторін. Роль Європейського Союзу взагалі не з’являється в роздумах Путіна, не кажучи вже про Україну. Це вже симптом серйозної ідеологічної хвороби.
Я думаю, Трамп розуміє важливість того, щоб обидві сторони були частиною мирних домовленостей. Трамп бачить з боку українського уряду, українського президента сигнали про те, що ми готові розмовляти, ми готові на справедливих умовах закінчувати цю війну. Але впевненості в тому, що Росія готова на подібні кроки, ще взагалі немає. Я думаю, що це одна з головних причин, через яку Дональд Трамп намагається зараз у силовій манері примушувати Росію до того, щоб сідати за стіл переговорів.
Путін фактично не може відмовитися від такої перспективи, він не має аргументів або сили для того, щоб відмовитися від переговорів як мінімум зі США. Тому з’являються пропагандистські, позбавлені сенсу заяви про те, що Україна, бачте, у 2022 році видала указ, який забороняє пряму комунікацію між Путіним і Зеленським. Але під час зернової домовленості було реалізовано модель, коли були посередники і не було прямих комунікацій. Цей формат спрацював і чомусь у Путіна не було жодних питань.
Я переконаний у тому, що Трамп не може собі дозволити йти на умови Путіна. Головний опонент Трампа — це Сі Цзіньпін, а не глава Кремля. Якщо перед серйозною зустріччю з Китаєм Трамп піде на поступки для РФ, це означатиме, що він слабкий і главі Китаю немає сенсу з ним вести розмови на рівних. Тому я думаю, що у Трампа немає іншого виходу, як шукати інструменти впливу на РФ, зокрема шляхом посилення України.
Для Трампа Путін є невеликою сошкою по дорозі до головного свого супротивника Сі Цзіньпіна. Президент США спробує створити проблеми у відносинах Росії з Китаєм, Північною Кореєю, Іраном. Я думаю, що він розглядає Росію як частину своєї стратегії з мінімізації впливу Китаю на міжнародній арені.
ВОЛОДИМИР ДУБОВИК: Трамп готується до незговірливості Путіна
— Має відбутися перша телефонна розмова, але вона навряд чи призведе до якихось серйозних рішень або зрушень. Вона лише позначить початок діалогу, а потім дійсно буде розроблено якийсь план. І його буде надано на розгляд як Росії, так і Україні. Можливо, будуть очікуватися якісь реакції.
Але в разі, якщо переговори не розпочнуться, важливо буде те, яке ухвалить рішення Трамп — хто головний винуватець того, що мирний процес затягується. Якщо це буде Зеленський, то буде певний тиск на наше політичне керівництво. Але як ми чуємо і розуміємо, і від нашого керівництва, і від самого Трампа, Зеленський готовий до переговорів. Тому заковика в Путіні, який теж каже, що він готовий до переговорів. Але ми прекрасно розуміємо, що в його розумінні переговори це просто капітуляція України, прийняття російських умов, на що Україна піти не може.
Тому заздалегідь Трамп продумує варіанти тиску на Москву на випадок, якщо російська агресія просто продовжиться і Путін не буде демонструвати бажання вести якісь справді переговори.
Читайте також: Україна у фокусі політики Трампа: підтримка чи компроміси — думки експертів