Що довше українські діти перебувають на території РФ, то складніше їх повернути — думка

У Москві. Фото: ukrinform.ua

Усиновлення українських дітей на території РФ і тривале перебування в країні-агресорі — два серйозні чинники, які можуть завадити їхньому поверненню додому. Усиновлення дітей в іншій державі заборонено без повідомлення держави їхнього громадянства. Про це сьогодні, 23 лютого, сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі FREEДОМ.

Він зазначив: хоча випадки усиновлення маленьких українців у Росії поки що мають поодинокий характер, дітей частіше поміщають у прийомні сім’ї до рішення щодо їхнього статусу, розшукати усиновлених надзвичайно складно.

“Змінюється юридичний статус дитини, змінюються персональні дані дитини. І здебільшого, на жаль, не вдасться встановити навіть вихідні персональні дані. А іноді вони навіть невідомі, бо втрачено документи, і дитина була переміщена без документів”, — коментує гість ефіру.

Друга велика проблема, за словами правозахисника, полягає у часі перебування українських дітей на російській території.

“Бо що довше відбувається цей процес, то складнішим і менш можливим буде повернення цих дітей. Давайте бодай згадаємо початок окупації Росією української території у 2014 році. Крим. Саме наша організація звернулася до Європейського суду з прав людини із заявою про порушення кількох статей Конвенції у зв’язку з переміщенням до російського громадянства дітей-сиріт одного з кримських дитячих будинків. Тепер ці діти вже досягли повноліття. І вже навіть порушувати питання про те, щоб повернути їх назад в Україну, буде практично неможливо. І ці процеси, на жаль, згодом набувають процесу незворотності”, — пояснив Павліченко.

Він наголосив: саме тому важливо дуже швидко та ефективно розв’язувати питання повернення депортованих дітей.

“Ситуація зараз, я думаю, позитивніша навіть, ніж була кілька десятків місяців тому, на початку широкомасштабного вторгнення”, — додав Павліченко.

Нагадаємо, на думку виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Павліченка, посередницька роль Катару в поверненні депортованих українських дітей виявилася ефективною. Дуже важливо “не сполохати цей процес”.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір