Що більше росіян усвідомлять, що війна вже прийшла до них, то сильніше проявлятимуться антивоєнні дії, — політолог

Курська область. Фото: antikor.com.ua

У росіян не буде якоїсь одномоментної реакції, спалаху, коли всі разом у РФ вони усвідомлюють, що треба припиняти війну проти України. Але ефект, зокрема від подій у Курській області, вже є. І чим більше громадян Росії усвідомлюють, що війна вже прийшла до них, тим більше антивоєнних дій з’являтиметься. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив політолог Володимир Фесенко.

За словами Фесенка, російські соціологи і політологи звернули увагу на те, коли було зафіксовано сплески тривожності та соціальної напруги в Росії. Перший — наприкінці лютого 2022-го, після початку так званої “СВО”. Другий сплеск, каже Фесенко, і найбільший за масштабом — це масова мобілізація, оголошена Путіним у жовтні 2022 року. Третій — це теракт у “Крокус Сіті Холі” навесні цього року. І ось зараз у РФ черговий сплеск тривожності й напруги — у зв’язку із ситуацією в Курській області.

“Путін дуже боїться, що ця хвиля настроїв, тривожності з Курської області може прийти і в інші регіони Росії. Тому тих людей, яких евакуюють із зони бойових дій у Курській області, відправляють не у Воронеж, не в Рязань. Я вже не кажу про Москву або Сочі. Сочі — взагалі для еліти, як і Москва, напевно. Відправляють у Запорізьку область, де війна давно вже йде, з 2022 року. Там розповіді курчан про війну не будуть якоюсь новиною. А от щоб вони не розповідали десь у глибинці Росії, їх туди ніхто не відправляє. Хоча там, здавалося б, більш мирна територія”, — зазначив гість ефіру.

Дуже показово, каже Фесенко, що коли російські журналісти й політики, приїхавши в Курську область, запитували в біженців із Суджі, коли почалася війна, ті відповідали, що ось, мовляв, зараз.

“Вони говорили, що ось, почалася війна, і ми змушені були виїхати. Тобто для них війна почалася тільки тоді, коли розгорнулися бойові дії в Курській області. І що більше росіян усвідомлюють, що війна прийшла до них, війна триває вже на їхній території, ось тоді розуміння антивоєнних дій з’являтиметься. Наприклад, як у матерів російських строковиків”, — акцентував гість ефіру.

На його думку, і в Курській області, і в Ростовській, де періодично завдають ударів по аеродромах, нафтобазах, дедалі більше і більше людей теж усвідомлюють, що війна може прийти і до них.

“І що більше буде ударів по військових, інфраструктурних об’єктах у Росії, то більше буде розуміння, що війну треба закінчувати. Кількість людей, які в Росії хочуть припинення війни, якраз після подій у Курській області дещо збільшилася. За даними, які назвали російські соціологи, це близько 58%. А це вже більшість”, — наголосив спікер.

Але проблема в тому, що це, ймовірніше, пасивна більшість, доповнив політолог. Вони не хочуть війни, але не можуть або бояться проявити ці настрої на практиці.

Фесенко також нагадав, що матері строковиків уже почали проявляти певну активність. Виявляють своє невдоволення і жителі Курської області.

“Що більше росіян буде залучено в проблеми війни, то більше буде в Росії антивоєнних настроїв. Цей ефект стає дедалі сильнішим після подій у Курській області. Я думаю, що ось такі наслідки поступово наростатимуть у Росії”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Російські еліти повернулися до настроїв 2022 року, — Фесенко

Раніше російський опозиційний політик Дмитро Гудков сказав, що Володимир Путін не запроваджуватиме воєнний стан у Росії на тлі операції Збройних сил України в Курській області. Диктатор боїться падіння рейтингу і зміни життя всередині Росії, яке спричинить соціальне хвилювання.

Прямий ефір