Російська Федерація протягом квітня головуватиме в Раді безпеки Організації Об’єднаних Націй (РБ ООН). Головування в Радбезі ООН змінюється за ротаційним принципом щомісяця. Кожна наступна країна обирається в порядку англійського алфавіту серед чинного складу органу.
На сьогоднішній день постійними членами Радбезу є: Китай, Франція, Велика Британія, США та Радянський Союз — без згадки Росії. Але вже 30 років саме РФ вважають правонаступницею СРСР із правом вето на ухвалені рішення.
Україна домагається зворотного — Київ ініціював процес виключення країни-агресора зі складу Радбезу і з ООН загалом.
Реакція України та країн Заходу
Приводом для перегляду статусу РФ на таких міжнародних майданчиках як ООН стала повномасштабна війна, яку Росія розв’язала проти України 24 лютого 2022 року.
Експерти та політики різних країн уже не раз висловлювалися про те, що своїми діями РФ порушує основоположний принцип існування ООН як організації, що сприяє розвитку миру та демократії. Відповідно, РФ не повинна впливати на ухвалення важливих рішень, спрямованих на стабілізацію ситуації у світі.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи початок головування РФ у Радбезі ООН, наголосив, що “не буде такої причини, яка зупинить реформу глобальних інституцій, зокрема Радбезу ООН”.
“У Кремля не вийде прикритися кріслом у Раді Безпеки ООН, газовими трубами чи чимось іще. Законна і справедлива відповідальність за кожен скоєний на українській землі російський злочин неодмінно буде”, — заявив президент у зверненні до українців.
Проти російського головування в Раді Безпеки ООН спільно виступили Естонія, Латвія та Литва. Трохи згодом до них приєдналася Чехія.
“Останнім доказом (того, що ООН потребує реформування, — ред.) є те, що в інституції, яка має забезпечувати мир, головує держава, що порушує Статут ООН і загрожує безпеці всього світу”, — наголосив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
Постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд назвала головування Росії в Радбезі ООН першоквітневим жартом.
“Річ у тім, що це ротаційне місце. Ми очікуємо, що вони поводитимуться професійно. Але ми також очікуємо, що вони не будуть використовувати своє місце для поширення дезінформації та просування свого власного порядку денного, що стосується України”, — сказала вона.
Відповідь Москви
У Російській Федерації скептично відреагували на заклики західних лідерів. 3 квітня постійний представник Росії в ООН Василь Небензя нагадав, що РФ вторглася в Україну в лютому 2022 року, коли країна також головувала в Радбезі ООН.
Небензя сказав, що тоді у Заходу не було заперечень, а тому і зараз їх нібито бути не повинно.
За його словами, поки зберігається світовий порядок, у процедурах ООН не буде жодних змін, які могли б призвести до зміни статусу Росії.
Своєю чергою, речник президента РФ Дмитро Пєсков пообіцяв, що “головування Росії в Раді безпеки ООН буде насиченим”, і що РФ нібито “буде реалізовувати всі свої права, які цим передбачені”.
Думки експертів і політиків
Чи можливо виключити Російську Федерацію з Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй і зі складу ООН взагалі? Які процедури можна задіяти для виключення Росії з Радбезу ООН? Чи не призведе головування РФ у Раді безпеки ООН до розколу в цій організації? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Сергій Лещенко, радник глави Офісу президента України;
- Олександр Левченко, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.);
- Володимир Фесенко, політолог;
- Юрій Фельштинський, доктор історичних наук, доктор філософії з історії;
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Для подолання кризи в ООН достатньо зробити три кроки
Це дика ситуація, яка остаточно обнулить репутацію організації. Існують основні положення ООН, які підписують усі країни-учасниці. Росія, до речі, цього не зробила, тому серед членів організації перебуває незаконно.
Тим часом у статутних положеннях чітко зафіксовано, що може робити країна в рамках міжнародного права, а що не може. Росія все це порушує і, безсумнівно, за це має бути покарання. Як мінімум, Росія не може головувати в Радбезі, використовуючи право вето, щоб покривати власні геноцидні, терористичні та військові прояви в Україні.
Міжнародний суд у Гаазі посилає всім людиноненависницьким режимам, які, на жаль, існують у людській цивілізації, простий сигнал: “Ріжте, вбивайте і ґвалтуйте, це заохочується. Круто, якщо ви зможете витерпіти осуд гуманістичної складової світової спільноти, тоді ви маєте право різати кого завгодно”.
Це безглуздо, вони ж це бачать. Вони бачать, що робить Росія, вони бачать обсяг руйнувань, обсяг убивств, обсяг лицемірства, обсяг того, що Росія порушує. Щоб не заохочувати таку модель поведінки на зовнішніх ринках, необхідно зробити всього лише три кроки.
Перше — призупинити членство Росії в Раді безпеки. Не те що головування, а членство в Радбезі і забрати право вето. Друге — призупинити членство в ООН. І третє — на базі ООН створити спеціальний трибунал, щоб на очах країн розібрати в деталях, що така поведінка в цивілізованому світі неприпустима.
СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Росії вигідна недієздатна ООН
— Україна намагається ініціювати реформу ООН, доводячи, що Росія незаконно зайняла місце в Раді безпеки цієї організації. Росія як наступник Радянського Союзу не була належним чином затверджена інституціями ООН. Вона просто прийшла і зайняла місце, яке посідав СРСР у Раді безпеки ООН, і таким чином привласнила собі ці повноваження.
Росія на чолі Ради безпеки не буде жодним чином сприяти розслідуванню власних злочинів. Але нас це не повинно зупиняти.
Рада безпеки РФ серед учасників Ради безпеки — безпорадний орган, оскільки він нічого не зможе зробити через вплив самої Росії на ухвалення рішень. Тому наша мета — доводити всьому світу про незаконність статусу Росії як постійного члена Ради безпеки.
Росії, яка чинить агресію, завжди вигідно мати ООН як недієздатну організацію, щоб злочини були для неї не безкарними.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Росія знає, що незаконно займає місце члена ООН
— Набагато простіше виключити Росію не з Ради безпеки, а взагалі зі складу членів ООН. Тоді автоматично вона втратить і свій статус члена Ради безпеки. Причому виключати потрібно не шляхом голосування, проведення Генасамблеї, а шляхом того, як ми вже поставили питання перед Секретаріатом ООН: на яких підставах Росія зайняла місце Радянського Союзу? Вона зайняла це місце незаконно.
26 грудня 1991 року не було рішення Ради безпеки з цього питання, яка мала рекомендувати Генасамблеї провести голосування про те, що в організації з’являється новий член — РФ. Цього всього не було.
Якщо не було дотримано процедури, яка прописана статутом ООН, Росія займає це місце незаконно.
Після того як розпалася Чехословаччина, дві країни пройшли процедуру вступу. Союзна республіка Югославія себе заявила правонаступником СФРЮ (Соціалістична Федеративна Республіка Югославія) і хотіла автоматично залишитися в цьому кріслі, але ніхто на це не дав дозволу. І Югославія проходила процедуру вступу в ООН. Потім, коли розпалася Югославія, Сербія і Чорногорія знову проходили процедуру вступу в ООН.
Процедура вступу — нескладна. Як правило, члени ООН підтримують її. Але в Росії велика проблема: кажуть, до РБ ООН приймають тільки миролюбні країни, а РФ веде найбільшу війну після Другої світової війни.
Навіть на Генасамблеї треба мати просту більшість на вступ до цієї організації. У РФ не буде навіть голосів для цього. Кремль це добре розуміє, тому нахабно сів у кріслі Радянського Союзу і роздає всім рекомендації.
Що роблять російські війська на чужій території? Це порушення статуту ООН. Відповіді, природно, немає. Тому потрібно продовжувати дипломатичну боротьбу в ООН про те, що б Росію позбавити місця члена ООН.
Підкреслюю, не члена Ради безпеки, а члена ООН. Або нехай ООН вносить зміни до Статуту. Але знову ж таки, заднім числом це все юридично не має жодної сили.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Коли РФ програє або розколеться, зміниться і склад ООН
— З минулого року ціла група українських юристів і фахівців з міжнародного права з низки інших країн ведуть активну боротьбу за позбавлення Росії права членства в ООН. Бо РФ отримала його всупереч звичайній процедурі.
Україна з Білоруссю від самого початку були членами ООН — такою була забаганка Сталіна. Але всі погодилися. Тим паче, дві країни постраждали під час Вітчизняної та Другої світової воєн. Тому ми від самого початку члени ООН.
Але всі нові незалежні держави, що виникли після розпаду СРСР і внаслідок розпаду Югославії, проходили процедуру вступу до ООН шляхом голосування в Генеральній асамблеї за згодою членів Ради безпеки ООН. А ось Росія цю процедуру не проходила. Тому низка фахівців пропонують провести для РФ таку процедуру голосування.
Інший варіант, я думаю, буде можливий у разі поразки Росії у війні, і в разі, якщо в Росії виникне внутрішня криза. Сам факт поразки країни-агресора у війні дуже сильно вплине на міжнародну ситуацію. І тоді це може підштовхнути й інші країни-члени Ради безпеки до постановки питання про зміну статусу РФ. Рішення може блокувати Китай, на жаль.
Тут потрібна воля цілої низки країн, особливо західних. Якщо вони діятимуть спільно, з’явиться шанс змінити статус Росії в ООН. Або почнеться гострий конфлікт, де з одного боку будуть Росія і Китай, а з іншого боку — демократичні країни. Це може розколоти ООН, і тоді особливий статус Росії втратить сенс. Це, звичайно, конфліктний сценарій, але його теж виключати не можна.
Простого логічного сценарію, на жаль, не існує. І ми можемо прискорити зміну статусу РФ в ООН через її поразку на полі битви. Тут багато що залежить від нас і від допомоги наших союзників.
ЮРІЙ ФЕЛЬШТИНСЬКИЙ: Китай завадить виключити РФ з ООН
— Китай є членом Ради безпеки і має право вето. Китай не вітає навіть санкції щодо Росії, він ще жодного разу не назвав війну війною, а використовує вирази на кшталт “українська криза”, не вказуючи на те, хто в цьому винен.
Пекін жодного разу не закликав РФ вивести війська з окупованих територій. Тому нам важко від Китаю чекати підтримки в цьому питанні. Не кажучи вже про те, що це неочевидно.
Чи можна виключити Росію з ООН або з Ради безпеки ООН, оскільки вона начебто має теж право голосу? Я знаю, що на юридичному рівні порушують питання про правомірність присутності РФ в ООН, бо вона не пройшла формальну процедуру ухвалення в ООН, а просто за замовчуванням зайняла місце Радянського Союзу.
Але я не думаю, що зараз вийде виключити Росію з ООН і навіть позбавити її права вето.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Україна пропонує не змінити правила ООН, а доповнити
— Я схиляюся до того, що найшвидше зміни в структурі ООН і в практиці міжнародного управління відбудуться після того, як РФ зазнає військової поразки. У цей момент потрібно пам’ятати те, з чого ми починали, і не припуститися тих самих помилок, як у 1991 році. Не шукати одного оператора на всю ту територію, тим більше є питання роззброєння РФ.
Поки що не хоче світ іти шляхом, який пропонує зараз Україна. Складно уявити, що понад 130 країн проголосують за виключення РФ зі складу ООН.
Хоча, можливо, це просто питання часу — відбуватимуться зміни після того, як РФ дезінтегрується.
Навряд чи варто говорити про необхідність розпуску ООН і створення іншої організації. Скоріше, має йтися про глибоке переформатування ООН. Це те, про що торік говорив президент Зеленський — щоб реагування в разі загрози безпеці якоїсь країни відбувалося за 24 години.
Це конкретна пропозиція України. Це не натомість, а на додаток, і це абсолютно логічно. ООН має бути більш дієвою.
Принцип ООН — правильний, усі країни рівні. У цих країн є представництво в ООН. Але навіть постійне членство в Раді безпеки ООН це вже нерівність. Тобто кожна країна може бути тимчасовим членом Ради безпеки, але це ні на що, по суті, не впливає.
Читайте також: Росію не можна виключити просто з Ради безпеки ООН, треба виключати з ООН загалом, — український дипломат