Росіяни продовжують забирати квартири та будинки українців на тимчасово окупованих територіях. Про це сьогодні, 7 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.
Він наголосив, що дії Росії проти приватної власності українських громадян також можуть бути оцінені Міжнародним кримінальним судом. Але робота з документування та правової оцінки таких злочинів насамперед має проводитися українськими правоохоронними органами.
“Така робота активно велася, наприклад, прокуратурою Автономної Республіки Крим, яка розглядала справи щодо відбирання житла, так званого незаконного заволодіння власністю. Зараз такі процеси дуже активно відбуваються на інших окупованих територіях — Маріуполь, захоплені частини Запорізької, Херсонської областей”, — сказав Павличенко.
Схеми з “віджиму” житла застосовуються на окупованих територіях України з 2014 року. Це відбувалося в Криму, в Донецькій і Луганській областях, коли українські громадяни масово покидали захоплені регіони.
“Але на певному етапі туди можна було повернутися і продати, позбутися цього житла. На сьогодні тим, хто виїхав і не перебуває в окупованих областях або не переїхав у Росію, жодних дій із цим житлом здійснити не вдасться. А якщо воно зруйноване, то вимагати компенсації практично неможливо”, — зазначив правозахисник.
Одне з проблемних місць цього питання — як громадянам України заявляти та підтверджувати позбавлення права власності, порушення цілісності або знищення житла на окупованих територіях.
“Нагадаю, що з квітня працює міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України. І Україна як держава разом з усіма правоохоронними інституціями допомагає наповнювати цей реєстр даними, які стануть підставою для можливої компенсації. Позбавлення об’єктів власності, які належать до житлового фонду, безпосередньо належить до цієї теми. По-перше, встановлення таких фактів, реєстрація та облік завданих збитків. А по-друге, для правоохоронних органів і для міжнародних судових інстанцій це можливість притягнути до відповідальності за такі злочини”, — пояснив Павліченко.
Читайте також: “Віджим” житла за “законом”: Дудукалов розповів про безчинства окупантів у Запорізькій області
Нагадаємо, росіяни придумали ще одну схему, як відбирати житло українців на тимчасово окупованих територій. Для цього достатньо лише рішення про те, що дане житло визнано аварійним. Про це повідомляють в Українському центрі національного спротиву. Окупаційна адміністрація Херсонської області вже підготувала “законопроєкт” щодо виселення українців із квартир і будинків, які будуть внесені до списку аварійних.